Nebojte se chovat hady

Autor: Kamila Mertlová 4. březen 2021

Chov hadů je pro milovníky terarijních živočichů velkým lákadlem. Přesto není doporučován úplným začátečníkům v této oblasti, protože porozumět těmto poměrně plachým tvorům není úplně jednoduché. Jaké druhy hadů jsou vhodné pro začátečníky? Jak hady krmit a jak o ně pečovat, aby se v prostředí, které jim vytvoříme, cítili dobře?

Proč chovat hady?

Tak především na rozdíl od některých jiných druhů domácích mazlíčků had ani jeho terárium nezapáchají. Had také rozhodně není slizký, jak se někteří lidé dodnes mylně domnívají. Chovat jej mohou i lidé alergičtí na zvířecí chlupy či peří a dokonce i ti, kteří na svého zvířecího miláčka nebudou mít tolik času. Hadi totiž nevyžadují každodenní péči a je možné, aby si zvykli na lidskou přítomnost. Navíc se obvykle dožívají na domácí mazlíčky poměrně vysokého věku běžně přesahujícího 15 let. I to je důvod, proč jim dát šanci.

Jaké druhy hadů jsou vhodné pro začátečníky?

Hledáte-li menšího a nenáročného šupinatce, který vám představí svět hadů, rozhodně zaměřte svoji pozornost na korálovky. Ty patří mezi velmi klidné, vyrovnané a mírumilovné druhy hadů, jejichž délka dosahuje nejvýše do 1 metru a váha do 400 gramů. Přitom rozhodně nepomýšlejí na to, že by se člověk měl stát jejich kořistí a při troše námahy je možné využít jejich zvídavosti a navyknout je na lidskou přítomnost. Pro začínající chovatele lze doporučit také užovku červenou, která ale může dorůst až do 2 metrů. Nabízí však nádherné červené až hnědočervené zbarvení a podobně jako korálovka, je nejen velmi klidná, ale i zvědavá. Z větších hadů je pro začátečníky překvapivě vhodný také hroznýš královský, který sice může dorůst až 3 metry a vážit až 15 kilogramů, ale jeho neútočná a klidná povaha z něho činí spolehlivého terarijního dobráka. 

Krmení hadů není žádná věda

Přesto může mít někdo v této oblasti zábrany. Hady je totiž nutné krmit živou potravou, kterou si sami usmrtí, buď jedem anebo škrcením. Jen výjimečně si někteří jedinci zvyknou na podávání již usmrcených živočichů. Hadům můžete nabídnout mláďata myší, králíků, potkanů anebo kuřata či ryby. Samozřejmě platí, že velikost potravy by měla odpovídat velikosti hada. Té je potřeba přizpůsobit i frekvenci krmení. Větším druhům hadům vystačí potrava na celý týden, ty menší byste měli krmit alespoň dvakrát týdně.

Jak vybavit terárium? 

To záleží na druhu hada. Například původně pouštní korálovka vyžaduje suché ovzduší s lehkým rosením. Co se týče vybavení, nepohrdne tento had větvemi, po kterých by mohl lézt a kameny, které mu pomohou se svlékáním kůže. Dno terária mu pokryjte pískem a rašelinou a zajistěte zdroj tepla. Ten ale umístěte na dno terária, ale tak, aby se o něj had nemohl popálit. Podobné prostředí jako korálovky ocení i užovky. Těm také dopřejte přístup k vodě. Postačí ji do terária zakomponovat v kameninové misce dostatečně velké pro to, aby se v ní had mohl i vykoupat. Hroznýš naproti tomu ve volné přírodě žije na stromech, proto bude vyžadovat vyšší terárium zařízené větvemi a kmeny stromů se zdrojem tepla pod stropem terária.

Autor: Kamila Mertlová
Kamila Mertlová Jsem především milovnicí psů a koček. Udivují mě svojí rozdílností, ale i společnými rysy, díky kterým se i přes rozdílnou "mluvu" dokážou vždy spojit proti svým lidským chovatelům:) Ať dělám, co dělám, aktuální dvojka našeho psího chlapáka a něžné kočičky je vždy o krok napřed a vymýšlí kejkle, ze kterých je paf i naše ukecaná andulka.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků