Jak se připravit na příchod nového psa?

Autor: Matouš Barel 15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silnou směsí emocí a jedna z nejúžasnějších životních situací, které je možno zažít. Jak se říká, štěstí přeje připraveným, a proto je dobré zajistit na očekávaný den D, několik důležitých věcí.

Zdroj: Shutterstock

Připravte všechny doma na jejich nové povinnosti

Předem prodiskutujte, kdo bude za nového psa odpovědný. Tedy který člen rodiny bude tím hlavním, kdo ho bude brát ven na procházky, venčit ho, krmit ho a hrát si s ním. Ujistěte se, že jste na jedné lodi a že skutečně všichni chcete dobrovolně přijmout tuto obrovskou změnu a odpovědnost. Váš nový mazlíček nepotřebuje jen jednoho člověka, který se o něj primárně stará, ale také lásku a přijetí od všech členů rodiny.

Nakupte všechny potřebné věci

To většinou bývá ta radostná část přípravy. Zamiřte do blízkého obchodu s potřebami pro domácí mazlíky nebo se podívejte na internet a pořiďte vše co je potřeba: jídlo, misku, vodítko, obojek, zampi známku, základní léčiva, hračky, pelíšek a další věci, které budou vyhovovat potřebám vašeho psa. Zjistěte si u chovatele nebo v útulku, jakým krmivem byl pes krmen a toto krmivo mu, v rámci usnadnění přechodu do nové rodiny, zajistěte. Jakmile bude mazlík aklimatizovaný na nový domov, vždy můžete přejít na jiný druh stravy.

Veterinář

Najděte si veterináře, který bude mít ordinaci blízko vaší domácnosti, kam budete psa vodit na pravidelné prohlídky, očkování, anebo takového, který se na dané plemeno přímo specializuje. Je také dobrý nápad zjistit si, kde je nejbližší 24 hodinová pohotovost či klinika a napsat si čísla třeba na lednici a uložit je každému členovi domácnosti do telefonu.

Základní informace

Zkuste o pejskovi posbírat co nejvíce informací, jako jsou například veterinární záznamy, abyste věděli, jaká očkování už prodělal a jaká jej ještě čekají, zda dostal antiparazitika apod. Ne vždy dokážete najít vše, co potřebujete, především v situacích, kdy si berete psa po jiném majiteli, ale každá informace je důležitá. Také si rozmyslete, jak sami povedete vlastní evidenci zdravotního stavu nového mazlíka.

Domácnost

Udělejte domácnost odolnou vůči psovi, tedy nejen, aby nedošlo k nechtěným škodám na vybavení, ale také pro chlupáčovo bezpečí. Dejte všechny chemikálie na vyšší police, omotejte elektrické kabely páskou a ujistěte se, že vše čím by se pes mohl udusit je umístěno dostatečně vysoko i pro případ, že se postaví na zadní, případně když bude mít v rukávu i nějaké další triky. Také si zjistěte, jaké rostliny doma (popřípadě na zahradě) máte a zda nejsou pro psa jedovaté.

Tímto končí přípravná fáze a nezbývá, než vyčkat dne, kdy si chlupáče přivedete domů. I když pejsek určitě míří do svého vysněného domova, první dny mohou být trochu stresující. Každý pes reaguje na změnu prostředí rozdílně a někteří budou potřebovat více péče a trpělivosti, než jiní. Aby byl už první den krokem tím správným směrem, nebylo by na škodu držet se osvědčených metod.

Den D

Při přepravě vždy mějte na paměti bezpečnost psa a ujistěte se, že jste ho zajistili psím bezpečnostním pásem, nebo že ho máte v přepravním boxu. To platí speciálně pro štěňata, protože ještě nikdy předtím určitě nejela autem.

Ujistěte se, že má pejsek dostatek času na aklimatizaci a cítí se komfortně. Nejlepší bývá přinést si nového psa na začátku víkendu nebo tehdy, kdy se mu můžete věnovat celý den, tak abyste mu pomohli aklimatizovat se v novém domově. A samozřejmě hned po příchodu domů, nechte psa očuchat všechny rohy v novém prostředí.

Ukažte mu, kam se chodí na záchod. Hned, jakmile dorazíte domů, vezměte psa tam, kam bude obvykle chodit na záchod. Je to dobrý a jednoduchý způsob, jak mu ukázat, kam bude chodit. A nezapomeňte, že pozitivní motivace dělá divy, neváhejte tedy s odměnou čí pochvalou hned po první vykonané venkovní potřebě.

Najděte rovnováhu mezi množstvím času a pozornosti, které svému pejskovi věnujete a osobním prostorem. I když to tak nevypadá, to nejhorší, co můžete pro svého nového mazlíka udělat, je zahrnout ho přemírou lásky. Nezanedbávejte ho, ale najděte adekvátní vztah mezi hýčkáním, mazlením a jeho i vaším osobním prostorem. Pokud máte malé děti, řekněte jim, jak se k pejskovi správně chovat, pomalu je vzájemně seznamujte a snažte se nic nezanedbat, ani neuspěchat. Na společné lumpárny budou mít určitě dost času v budoucnu.

První den je za námi a co tedy dál?

Určitě pokračovat v nastoupené cestě. Dbejte na rovnováhu mezi množstvím času a pozornosti, které svému pejskovi věnujete, a osobním prostorem, protože i když to tak nevypadá, to nejhorší, co můžete pro svého nového mazlíka udělat, je zahrnout ho přemírou lásky. Nezanedbávejte ho, ale najděte adekvátní vztah mezi hýčkáním, mazlením a jeho i vaším osobním prostorem. Pokud máte malé děti, řekněte jim, jak se k pejskovi správně chovat, pomalu je vzájemně seznamujte a snažte se nic nezanedbat, ani neuspěchat. Na společné lumpárny budou mít určitě dost času v budoucnu.

První den je za námi a co tedy dál? Určitě pokračovat v nastoupené cestě.

Dbejte na správné návyky a chování psa. Během prvního týdne začnete zjišťovat, co vašeho psa baví, a také co se mu nelíbí. Jak pro štěně, tak i pro staršího pejska platí, že nikdy není pozdě na výchovu a výcvik. Nejlépe je začít hned od začátku a nastavit správnou denní rutinu. Také jej samozřejmě pozorně sledujte, abyste měli představu, jak bude zvládat chvíle, kdy bude muset zůstat sám.

Splňte všechny potřebné formality, už první týden je správný na první prohlídku u veterináře. Pokud ještě není očipován, nechte to udělat a jestli je váš parťák adoptovaný, ujistěte se, že je čip zaregistrován s údaji o vás. Dále musíte psa nahlásit na místní úřad. Pořiďte mu Zampi známku, která mu pomůže vrátit se co nejrychleji domů, pokud by se vám náhodou někam zatoulal.

A na závěr to, co se rozumí samo s sebou – nezapomeňte si společné chvíle pořádně užít.

Autor: Matouš Barel
Matouš Barel Již mnoho let je mým koníčkem výchova psů (a jejich páníčků).
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků