Nový pejsek v rodině s dětmi

Autor: Matouš Barel 13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit se o vztazích se zvířaty tolik, kolik jen bude možné. A samozřejmě získají nezapomenutelné zážitky, které je budou provázet po celý život. Jak nato? Jednoduše!

Zahrňte děti do procesu tréninku

Všichni psi by měli získat určitou úroveň tréninku bez ohledu na to, zda k vám přichází štěně nebo dobře vychovaný dospělák. Není to pouze o tom, že trénink pomůže novému psovi porozumět, co se od něj očekává, ale též úžasná příležitost, jak se vzájemně propojit jeden na druhého. Oslovte třeba i profesionálního psího cvičitele, který zohlední, že i děti by se měly stát součástí tréninku. Jejich začlenění do celého výcvikového procesu jim pomůže naučit se důležitosti respektování jejich nového mazlíčka, pochopí jeho reakce a zároveň povzbudí i pejska k navázání spojení s dětmi.

Nikdy nerušte psa při jídle a spánku.

Děti chtějí být součástí všeho, co pes dělá, a i když to myslí dobře, překvapit spícího psa nebo vyrušování při jídle může vést ke katastrofě. Naučte své dítě, že během těchto činností musí dát psovi prostor.

Naučte (nejen) své dítě číst psí řeč těla.

Jen opravdu velmi výjimečně pes chňapne bez varování, problém tkví spíše v tom, že mnoho lidí a především děti, zcela opomíjí signály, kterými se vám pejsek snaží sdělit své pocity. Správná interpretace známek stresu, jako jsou strnulý, zastrčený ocas, uši přitisknuté k hlavě, zpevněné držení těla, obnažené zuby apod. velmi výrazně pomůže zamezit případným nehodám. Stejně tak důležité je rovněž to, jaké signály bude dítě vysílat směrem ke psovi, zda jej netlačí do rohu, nedívá se mu upřeně do očí atd. Více o psí řeči těla v článku Jak s námi psi komunikují.

Nikdy nenechávejte děti a psi nehlídané

Především děti mladší 6 let by neměly zůstávat samy se psem. Malé děti mohou náhodou klopýtnout a chytit se přitom citlivých částí vašeho pejska, spadnout na něj, nebo jej jiným způsobem vyděsit, což by mohlo v nejhorším možném případě vést až k nechtěné automatické obranné reakci ze strany vylekaného chlupáče. Jistě si vzpomenete, že jste někdy úlekem až nadskočili, stejně reagují i zvířata a netřeba tedy zdůrazňovat, že 20 kg pes hravě porazí na zem 7kg dítě, byť je to nejhodnější pes na světě a jenom se chudák hrozně vylekal. Nepříjemné věci se bohužel stávají, ujistěte se, že chráníte před nehodou jak dítě, tak psa v jakýkoli moment dne.

Autor: Matouš Barel
Matouš Barel Již mnoho let je mým koníčkem výchova psů (a jejich páníčků).
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků