Sklípkani

Autor: Kateřina Nová 16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, že jsou to obrovská děsivá stvoření. Tak jak je líčí různé hororové filmy. Pravda je skutečně jiná.

Zdroj: Canva.com

Kde si sklípkana nejlépe pořídit?

Sklípkana si nejlépe pořídíte, pokud navštívíte nějaký terabazar, kde si ho koupíte přímo od chovatele, který vám s chovem nejen poradí a dá vám odpovědi na otázky týkající se chovu sklípkanů. Budete mít jistotu, že máte opravdu sklípkana a hlavně, že máte zdravé mládě.

Vyhledávají sklípkani společnost?

Sklípkani nevyžadují mnoho pozornosti a všichni jsou nenároční na chov. Nikdy nechovejte více než jednoho sklípkana ve jednom terárku. Sklípkani totiž vůbec neoceňují společnost jiných a mohlo by se stát, že vám zůstane jen jeden, zato velký! Ano, často se stává, že jeden ze dvou sklípkanů se stane obětí a je sežrán tím druhým.

Kde sklípkana chovat?

Sklípkana můžete chovat v menším plastové boxu, pokud ho chcete ale pozorovat je lepší mu pořídit malé terárium, ideálně o rozměrech 30 x 30 cm. Dno terária je dobré vystlat rašelinou, hlínou, kůrou nebo kokosovou drtí – Lignocelem. Neměla by chybět ani miska na vodu, sklípkani pro svůj spokojený život vyžadují dostatek vody (ačkoliv různé druhy se v požadavcích na množství vody liší). Další způsob, kterým sklípkani dokážou přijímat vodu, je skrz svůj zadeček. Až budete vybírat vhodné umístění terária, je důležité, aby nebylo v dosahu jasného světla, které vede k podráždění sklípkana. Sklípkan rozhodně dává přednost tichému tmavému prostředí.

Jak rozeznám samici sklípkana od samce?

Je několik rozdílů mezi samci a samicemi sklípkana :

  • Ten nejmarkantnější rozdíl je ten, že samice jsou obvykle celkově větší, a především mají větší zadeček.
  • Samci mají mnohem delší nohy a daleko menší tělo.
  • Pohlavně nedospělý sklípkan se několikrát svleče, než dosáhne plné dospělosti.

Jak se sklípkani rozmnožují?

Mnohokrát se stane, že po procesu páření je samec samicí sežrán. Ačkoliv toto chování zase není u sklípkanů tak běžné, jak si spousta lidí myslí. Samci jsou mnohem aktivnější a ve volné přírodě mají tendenci samice vyhledávat. Ty však zůstávají zalezlé ve svých úkrytech v zemi, nebo na stromech v hnízdech utkaných ze svých hedvábných vláken.

Čím se sklípkani živí?

Základní potravou pro sklípkany jsou cvrčci, ale milují i červy. Tato potrava je obzvlášť bohatá na bílkoviny. Sklípkanovi stačí, pokud přijímá potravu jednou nebo dvakrát za týden.

Tato zvířata mají velmi pomalý metabolismus, protože jsou ektotermní, což znamená, že získávají tělesné teplo pouze z okolního prostředí. Při krmení, jakmile cvrček nebo červík dopadne do uzavřeného prostoru sklípkana, ten po něm skočí, uchopí ho pevně čelistmi a pomalu s ním dokola otáčí. V průběhu požírání se tělo kořisti rozkládá, jak do něj sklípkan vstřikuje svůj jed. Tento jed potravu pomalu rozpouští, dokud sklípkan dokonale nestráví všechny části kořisti, které jsou pro něj stravitelné. Nestravitelné části nechá ve formě kuličky, kterou obvykle uklidí do některého rohu terária. Tuto kuličku ihned odstraňujeme, aby se nestala líhní roztočů a plísní.

Jakým způsobem vnímá sklípkan své okolí?

Sklípkani mají velmi slabý zrak, postrádají jakékoliv sluchové ústrojí, ale po těle mají spoustu chloupků, které fungují jako senzory a díky kterým dokážou vnímat své okolí. Mají osm velmi malých černých očí, které jsou umístěné vepředu nahoře na hlavohrudi. Vidí velmi špatně a patrně dokáží maximálně rozlišit rozdíl mezi světlem a stínem.

Slyší sklípkani?

Sklípkani nemají žádné sluchové ústrojí. Kompenzací tohoto „nedostatku“ je však tělo hustě porostlé chloupky, které plní funkci senzorů. Tyto chloupky zachycují vibrace z okolního prostředí, ve kterém se sklípkan nachází. Chloupky jsou obzvlášť citlivé na dotek a proudění vzduchu. Na koncích nohou pak mají jen pár chloupků, aby se dokázali lépe zachytit na předmětech, po kterých lezou.

Produkce vlákna

Sklípkan má orgán, který se nazývá snovací bradavky a nachází se vzadu na zadečku. Tyto bradavky produkují vlákno, kterým pozemní sklípkani často vystýlají vnitřek svých doupat. Ve svém doupěti si sklípkani ze svého vlákna vytvářejí jakýsi polštář, který vnitřek změkčuje.

Co se týče druhů sklípkanů, kteří žijí na stromech, mnoho z nich si vytváří pavučiny ve tvaru trubic, které jsou zároveň i velmi pevné. Jakoukoliv potravu, která v této trubici ulpí sklípkan velmi rychle odchytí a sežere.

CITES

V příslušné databázi se dozvíte, že spousta druhů sklípkanů je dnes již ohrožených. Například běžně chovaný sklípkan Brychypelma smithi (Sklípkan Smithův) je na seznamu ohrožených druhů zvířat CITES (Convention on International Trade of Endangered Species of wild flora and fauna). Je to dáno především jeho velkou oblíbeností pro chov jako domácího mazlíčka. Jelikož je ovšem na seznamu ohrožených druhů, raději bych si ho nepořizovala. Další obchodování s těmito zvířaty pouze přispěje ke snižování jejich počtu ve volné přírodě, což má významný vliv na jejich budoucí populaci.

Přirozeným prostředím tohoto druhu jsou tropické lesy Mexika a centrální Ameriky.

Závěrem

Jak vidíte, sklípkani určitě patří mezi nejzajímavější stvoření na světě! Můžeme u nich pozorovat řadu jedinečných projevů chování. Existuje spousta unikátních druhů zahrnujících ty, které žijí na zemi nebo na stromech.

Autor: Kateřina  Nová
Kateřina Nová Zdraví psů a dalších mazlíčků je pro mě nejdůležitější, stejně jako jejich psychická pohoda a láskyplné soužití s námi:)
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Jak připravit děti na příchod nového psa?

Jak připravit děti na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

23. květen 2020

Děti a psi tvoří dohromady perfektní dvojku. Co dělat, aby vše proběhlo na jedničku?

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků