Korálovka mexická

Autor: Kateřina Nová 26. srpen 2020

Je korálovka vhodná pro začínající chovatele, jak se liší od korálovce a co je Jacobsonův orgán? V článku se vám představí tento nádherný plaz ze severního Mexika.

Zdroj: Shutterstock.com
  • Potrava: živočišná
  • Velikost: 70–100 cm
  • Hmotnost: 200–400 g
  • Průměrný věk: 12 let
  • Terárium: 80 x 40 x 40 cm

Úvod & vzhled

Jsem nádherný had, pocházející, jak již název napovídá, z Mexika, a to z jeho severní části. V přírodě mě nejčastěji potkáte na okraji pouště Chihuahua. Jsem ideálním kamarádem pro začínajícího chovatele. Moje kůže je stříbřitě šedá a barva může přecházet do hnědavých odstínů. Na hřbetní straně mám 33 krásných, oranžovo-červených „flíčků“ s černým obrysem, které jsou ohraničeny bílou barvou a sahají až na bříško. Existují mezi námi také rozdílně zbarvení kolegové, včetně albínů. Naše hlava se výrazně zužuje směrem ke krku, a je tak oddělena od těla.

Vztah k ostatním

Jsem mírumilovný, dá se říci přátelský, a jsem proto ideální k domácímu chovu i pro začínající chovatele. Uvidíte, že se mnou nebudete mít žádné starosti, a naopak si se mnou užijete spoustu zábavy. Pro začínajícího chovatele je vhodné, když si mě pořídí už odrostlejšího, protože u mláďat někdy chvíli trvá, než se tzv. „rozkrmí“. Neumí totiž ještě uškrtit předkládanou potravu – holátko myši. Někteří lidé si mě pletou s korálovcem, hadem, který je jedovatý.

Já jsem ale škrtič a ani nemám jedové zuby. Můžou se proto o mě starat i děti. Jen mě musíte dobře hlídat. Jsem totiž náramně zvídavý a rád utíkám z terária. To byste mě potom mohli v bytě hledat dost dlouho – rád si s vámi budu hrát „na schovku“.

Bydlení

Až mi budete budovat obydlí, vzhledem k tomu, že v přírodě žiju na okraji pouště, mělo by být ovzduší v teráriu spíše suché, stačí mírné rosení na noc – zvláště v období, kdy svlékám kůži. Vlhčí vzduch mi totiž svlékání hodně usnadní. Na dno terária je ideální směs písku s rašelinou, případně buková štěpka, a také kámen s hranami, který mi pomůže při svlékání. Rád si udržuji fyzičku, a tak mi do terária umístěte nějaké větve, po kterých bych mohl lézt.

Terárium mi, prosím, vybavte, podobně jako u ostatních plazů, jakousi vyvýšenou teráskou na zadní stěně, na niž bych si mohl vlézt a ohřát se na ní, protože rád měním teplotu. A také kusy kůry a kamenů, případně jeskyněk, kam bych se mohl schovávat. Dno terária mi, prosím, také dejte keramickou misku s pravidelně obměňovanou vodou. K osvětlení i vyhřívání postačí zářivková trubice s krytem, umístěná na stropě. Teplota by se měla pohybovat kolem 25–27°C, v noci o něco méně. Terárium by mělo být dobře větratelné, ale vzhledem k tomu, že jsem poměrně štíhlý, dejte pozor, abych se neprotáhl například špatně upevněnou síťovinou, případně jinou nezajištěnou mezírkou na jeho stropě.

Co se týče soužití s jinými korálovkami, rád u sebe uvítám samičku, se samečkem bych se mohl prát. Pokud byste chtěli mít v teráriu také mláďátka, je vhodné nás s partnerkou takzvaně zazimovat a postupně snížit na dva měsíce teplotu. V té době také přestáváme přijímat potravu. Po uplynutí této doby a postupném navrácení normální teploty oplodněná samička naklade do substrátu 4–8 vajíček, ze kterých se po 70–80 dnech (při inkubační teplotě 27°C) líhnou mláďata, která měří asi 20 cm a potravu přijímají po prvním svlečení kůže. Dospělé jsou korálovky asi ve dvou letech.

Potrava

Nejsme nároční ani mlsní a k nasycení nám postačí jednou za 10–14 dní menší myš, mláďatům myší holátka jednou až dvakrát týdně, podle velikosti mláděte. Potravu trávíme kolem tří dnů, a tak nás prosím v této době nechte v klidu a nikam nás nepřenášejte, abychom mohli myšku v klidu strávit.

Ze špatně strávené potravy bychom mohli mít nadýmání.

Zajímavosti

Stejně jako ostatní hadi dokážu čichat pomocí tzv. Jacobsonova orgánu. Můj rozeklaný jazyk kmitá z tlamky a zpět výřezem v horním rtu. Špičky jazyka s pachovými částečkami zapadají do dvojice jamek Jacobsonova orgánu a z těchto jamek, vystlaných citlivými chemoreceptory, se bleskově vyhodnocené informace o pachu přenášejí do mozku, jenž bleskově určí moje další chování.

Také díky tomuto orgánu jsou hadi velice úspěšnou skupinou, která dokázala přežít miliony let a vyvinout se do tisíců druhů.

Autor: Kateřina  Nová
Kateřina Nová Zdraví psů a dalších mazlíčků je pro mě nejdůležitější, stejně jako jejich psychická pohoda a láskyplné soužití s námi:)
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků