Vánoce jsou svátky plné lákadel, ale i nástrah

Autor: Kamila Mertlová 18. prosinec 2020

Vánoční doba spojená s hromadami skvělého jídla, blýskavých světel a šustícího papíru připravuje našim domácím mazlíčkům nejedno pokušení, kterému nedokážou odolat. Aby ale i naši zvířecí kamarádi prožili klidné Vánoce, je potřeba na ně dohlédnout a předejít nechtěným nástrahám, které na ně právě v tomto období ve zvýšené míře číhají.

Pozor na vánoční pochutiny

Rozhodně se obrňte velkou dávkou odolnosti a nepodlehněte škemrajícím očím vašeho mazlíčka toužícího ochutnat něco málo z vaší vánoční stravy. Pro zvířata mohou být jedovaté i obyčejné rozinky nebo cibule, o negativním vlivu alkoholu snad již nikdo nepochybuje. Mnoho informací lze také dohledat o riziku spojeném se zvířecí konzumací čokolády. To ale neznamená, že byste si měli samo dopřávat to nejlepší a svého mazlíčka nechat strádat. Připravte pejskovi, kočičce anebo třeba andulce na svátky něco, co jim obvykle nedáváte, ale co je přizpůsobeno jejich trávení. Například pejsek bude rozhodně nadšen z masového dortu, kočička zase ocení některé rybí speciality. Rozhodně ale nenechávejte vánoční jídlo na stole bez dozoru. Jeho záhadné zmizení může být následně spojeno se zdravotními komplikacemi vašeho mazlíčka.

Nemalé riziko je spojeno také s vánočními dekoracemi

Lesklé vánoční ozdoby naše miláčky zkrátka lákají. Nebudou je ale rozhodně pouze obdivovat, rovnou je budou chtít ochutnat. Pozor dejte nejen na světelné řetězy a elektrické kabely, ale také na balicí papír, stužky a pozlátka. To vše byste měli držet z dosahu svých mazlíčků. Případné pozření by jim mohlo způsobit nemalé zdravotní komplikace. Ani nemluvě o tom, že nikdo nechce rozbalovat již předem rozkousaný dárek. 

Výzva jménem vánoční stromeček

Objeví-li se doma opět po roce vánoční strom, jsou nadšené nejen děti, ale také zvířata. Ta musí především vyzkoušet jeho stabilitu. Není výjimkou, že na sebe čerstvě nazdobený strom pejsek nebo kočička převrhne.  Pes může mít někdy tendenci si nové vybavení bytu označit vlastním pachem a stromeček počůrá. Snažte se těmto reakcím předcházet a vánoční stromeček umístěte na vyvýšené místo, aby k němu vaše zvířata tak snadno nemohla. Riziko pro zvířata může představovat také tradiční vánoční jmelí, zejména jeho kuličky. 

Chraňte zvířata před pyrotechnikou

Hlasité petardy mohou vyplašit kočky i pejsky. Zatímco kočky si raději zalezou na bezpečné místo, pes se může cítit ve stresu a může se u něho projevit extrémní reakce. Před zvukem vystřelujících ohňostrojů a petard se bude snažit utéct. Rozhodně byste mu tedy měli věnovat pozornost a snažit se ho uklidnit, případně bydlíte-li uprostřed velkého rušného města, raději ho předem odvézt na klidnější místo, třeba k babičce, kde se o něj v kritickém období postarají a dodají mu potřebný klid a jistotu. 

Autor: Kamila Mertlová
Kamila Mertlová Jsem především milovnicí psů a koček. Udivují mě svojí rozdílností, ale i společnými rysy, díky kterým se i přes rozdílnou "mluvu" dokážou vždy spojit proti svým lidským chovatelům:) Ať dělám, co dělám, aktuální dvojka našeho psího chlapáka a něžné kočičky je vždy o krok napřed a vymýšlí kejkle, ze kterých je paf i naše ukecaná andulka.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků