Jak zjistit, že je pes ve stresu

Autor: Matouš Barel 14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A i přesto, že svého nejlepšího přítele určitě znáte skvěle, některé druhy úzkostného chování mají tak jemné projevy, že mohou lehce uniknout vaší pozornosti. Následující řádky vám pomohou alespoň se základní orientací.

Existuje několik velmi zřetelných ukazatelů psího stresu, mezi které rozhodně patří ty, které si rozebereme trochu podrobněji.

Uši přilepené k hlavě

Uši přilepené k hlavě jsou jedním z nejlépe čitelných znaků. Uši mohou být zcela přilepené k hlavě nebo se k hlavě hodně přiklápějí.

Ocas

Ocas vtažený mezi nohy, směřuje dolů a pejsek vrtí pouze koncem ocasu. Ocasy u psů skutečně vyprávějí příběhy. Vtažený ocas mezi nohy je u štěněte neomylnou známkou stresu, ale jakýkoliv ocas, který při vrtění není uvolněný je signálem, že se něco děje. Ztuhlý ocas směřující nahoru může znamenat varování, známku agrese nebo výzvu.

Zrychlené dýchání nebo třes

Psi běžně dýchají zrychleně když je jim horko a třesou se, když je jim zima, za jakékoliv jiné situace je třesoucí se tělo a těžké dýchání známkou jistého diskomfortu.

Olizování rtů

Nebo také nadměrné žvýkání nebo slintání je další, sice na rozpoznání komplikované, ale hodně napovídající znamení. Olizování si rtů může být známkou podřízenosti, ale také signalizuje, že pes je nervózní nebo se necítí příjemně. Nadměrné slintání během snídaně nemusí být něco, co by vás mělo znepokojovat, ale na kaluže slin na podlaze byste svoji pozornost zaměřit rozhodně měli.

Skrývání, nutkání být sám, pokusy o útek

Mazlení je takovou psí obchodní známkou důvěry a pohody, hodně tedy zabolí, když se váš mazlíček snaží vyhledávat samotu, schovává se na málo frekventovaná místa v domácnosti, nebo se snaží úplně vyhnout kontaktu.

Půlměsícové oči

Nebo také velrybí oči, jsou stresový projev, který mnoho majitelů vůbec nerozpozná. Není přitom nijak složitý nebo špatně odhadnutelný, jen většinou vůbec neznámý. Jedná se o situaci, kdy pes neotočí hlavu, aby se vyhnul očnímu kontaktu a zároveň pootočí oči tak, že se mu odhalí část bělma. Určitě si teď v hlavě probíráte fotky „šťastných“ psů, které jste už viděli a které vykazují podobné projevy stresu nebohého zvířete.

Línání

Nadměrné stresové línání může být těžké rozlišit od normálního línání, především pokud je váš mazlíček jako hrdina z pohádky Chlupáči, otřes se. Ne vždy je tedy línání nezbytně známkou stresu, kromě přirozených příčin může být důvodem například nějaká jiná zdravotní komplikace. Pokud si nejste jistí, je tedy dobré navštívit veterináře, abyste mohli vyloučit nějakou jinou zdravotní příčinu a samozřejmě jí zároveň i předejít.

Zívání

Velmi dobrá ukázka stresu psa. Pokud opakovaně zívá, říká vám, že se necítí komfortně, ostatně přesně tohoto chování si můžete často velmi dobře všimnou v čekárně veterinární ordinace.

Napjaté svaly

Stejně jako u lidí jsou napjaté svaly základní stresovou reakcí.

Škrábání

Škrábání bez zjevné příčiny je rovněž indikátorem, že není vše v pořádku. Ve frustrujících, stresujících nebo dokonce vzrušujících situacích by se pes mohl škrábat (nebo i kousnout, zejména do tlapek), a to i přesto jej nic nesvědí. Stejně jako nadměrné línání, i tento projev je potřeba zkonzultovat u veterináře pro případ, že by důvodem mohlo být něco jiného než úzkost.

Hledání ochrany a bezpečí

Váš pejsek se k vám tiskne, nebo se vám plazí do klína. Toto chování je často spojeno s některým z již zmíněných stresových projevů a je neklamným znamením, že je něco v nepořádku.

V těchto situacích není dobré snažit se jej utěšit mazlením, protože by si mohl spojit mazlení se stresovou situací, což je přesně pravý opak toho, co bychom chtěli.

Agresivní chování

Chování jako je odhalení dásní, zubů a chňapání je druhým pólem základního vzorce „uteč, nebo zaútoč“. Není tajemstvím, že vystresovaný pes může zpanikařit a pokusit se řešit nepříjemnou situaci varovným vrčením, nebo i obranným kousnutím v případě, že nebude vidět jinou možnost. Z tohoto důvodu se doporučuje sledovat řeč těla vašeho mazlíčka zejména při návštěvách nebo ve společnosti dětí, ale také při hraní s jinými psy. Například z důvodu nedostatečné, či nedbalé socializace, může mít pejsek problémy s rozpoznáním signálů jiných psů a může reagovat zcela neadekvátně i na úplně běžné situace.

Štěkání

Nadměrné štěkání může být jak známkou nudy, tak i známkou stresu. V tomto případě hodně záleží na vrozených vlastnostech psa a jeho výcviku.

Ničení věcí

Ničení věcí je vždy známkou nějakého diskomfortu. Samozřejmě existují jedinci, pro které je demolice okolí záležitostí přirozené nátury, ale obecně platí, že pokud se po dlouhém dni vrátíte domu a uvidíte rozcupované polštáře, odpadky rozházené jako po výbuchu nebo roztrhaný koberec, pravděpodobně se bude jednat o známku nudy nebo úzkosti. Někteří psi snášejí odloučení hůře, než jiní a nedostatečný fyzická a mentální aktivita situaci jen zhorší.

Separační úzkost má ovšem i jiné projevy, mezi které velmi často patří počůrávání. I když je pes vycvičen na to být doma a sám, stresující situace mohou způsobit, že se začnou počůrávat tak, jako ve štěněcím období. Důležité je neztrácet trpělivost a zůstat v klidu!

Neklid

Popocházení nebo neklid je stejný projev stresu jak u lidí, tak i u psů. Kdo z nás nikdy nezačal popocházet, když byl nervózní.

Přílišná ostražitost, neustálé pozorování situace okolo, nebo přehnaná reakce při sebemenším hluku nebo pohybu, znamená, že se pes necítí ve svém prostředí příjemně.

Existuje příliš mnoho příčin, které mohou štěně nebo psa doma vystresovat, ale mezi nejběžnější patří určitě nabourání zažité rutiny, jako je krmení nebo chození na procházky ve stejnou dobu. Náhlá změna rozvrhu může způsobit, že psi mohou začít být úzkostní.

Dalším faktorem může být nuda, hlasité zvuky, cizí lidé, ale také i nálada majitele. Psi sledují jak se chováte a cítíte, pokud jste vystresovaní nebo v nepohodě, tato negativní energie se na ně přenese.

Jak tedy eliminovat stres u vašeho psího kamaráda?

I když je více než jasné, že to není vždy možné, nejjednodušším řešením je vyhnout se potenciálním stresorům. Hodně také pomáhá, pokud mají doma svoji „bezpečnou zónu“, kam se mohou uchýlit, když se potřebují uvolnit. Útulný pelíšek, krytá klec, prostě cokoli daleko od veškerého možného stresu. Samozřejmě velmi důležitá je také velmi důkladná a důsledná socializace, stejně jako dostatek fyzické a mentální aktivity, která umožní pejskovi upustit páru a uvolnit nahromaděnou energii. Správně unavený pes je přece spokojený pes.

V případě, že by i přes veškerou snahu nedošlo ke zlepšení a váš pejsek by byl stále ve stresu, bude nejlepším řešením návštěva veterináře, který vám pomůže s hledáním příčiny tohoto stavu a jeho následnou nápravou.

Autor: Matouš Barel
Matouš Barel Již mnoho let je mým koníčkem výchova psů (a jejich páníčků).
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků