Když váš pejsek zestárne

Autor: Kateřina Nová 14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně sebe i vašeho pejska.

Zdroj: Shutterstock.com

Známá fráze, že „jeden lidský rok se rovná sedmi psím“, je naprostý nesmysl. Psi totiž dospívají mnohem dříve než lidé, proto tato zjednodušená kalkulace, jeden rok = sedm let, není vůbec přesná. Faktem je, že když váš pes dovršil 12 let věku, dosáhl tak ekvivalentu 64 lidských let, a to v případě plemene malého vzrůstu (9kg a méně); 69 lidských let, pokud je pes středního vzrůstu (9,5 – 22,5kg); a 77 lidských let u velkého psa (více než 22,5kg).

U lidí můžeme vidět i poměrně velký rozdíl mezi někým, komu je 64 let a někým komu už je 77. Ten 64letý bude stále ještě dosti aktivní a trápit ho bude asi jen pár zdravotních problémů souvisejících s jeho věkem. Na druhou stranu, ten 77letý člověk už bude své tempo poměrně snižovat s ohledem na svůj celkový zdravotní stav.

To samé pak bude platit i pro psy v této srovnatelné věkové kategorii. Pokud máte menšího psa, který dosáhl věku 12 let, pravděpodobně nebudete pozorovat nějaké zásadní změny související s jeho věkem v porovnání se psem, který už ale váží přes 23kg.

Bez ohledu na velikost vašeho psa, možná byste si už v tomto věku měli začít všímat možných znaků, které ho budou brzy řadit k adeptům na slevovou kartičku pro důchodce. Zde se můžete podívat, jakou roli hraje velikost psa, který je tu s námi už 12 let:

Psi malého vzrůstu

Psi vážící méně než 9kg žijí obvykle déle než ti těžší a ani se u nich tolik neprojevují známky stárnutí spojené s věkem. Přestože máte psíka malého vzrůstu, je samozřejmě málo pravděpodobné, že bude mít ve 12 letech stejné množství energie, jako měl ve štěněcím nebo mladém věku, stále by však měl být schopný si hrát, jít na dlouhou procházku a vyskočit z pelíšku v době hlavního krmení. A udržování zdravé váhy je v tomto věku logicky obzvláště důležité. Pokud na sobě bude pes muset nosit příliš mnoho kilogramů, bude ho to zpomalovat a stane se náchylnější k rozvoji artritidy ve velmi blízké budoucnosti.

U malých psů se bohužel často vyskytují dentální problémy. Pokud tedy váš malý pes neměl v průběhu života dostatečnou zubní péči, pak se v jeho vyšším věku mohou začít objevovat zásadní obtíže. Onemocnění dásní, ztráta zubů, zkažené zuby a zapáchající dech pak mohou být problémy, které se u staršího psa malého vzrůstu mohou objevit.

Psi středního vzrůstu

Jelikož psům této váhové kategorie je něco kolem 70 lidských let, budou patrně již vykazovat nějaké známky stárnutí. Určitě množství energie vašeho psa nebude takové, jaké bývalo. Stále však bude rád chodit ven a na procházky, jeho omezenější výdrž už mu ale nedovolí celodenní výlet bez několika dlouhých přestávek. Proto svému psovi stále dopřávejte dostatek fyzické aktivity, přestože už neběhá kolem s takovým nadšením, jak to dělával. Pohyb udržuje svalovou hmotu, nízkou tělesnou váhu a zdravé klouby.

Další způsob, jak přispět k udržení zdravých kloubů vašeho stárnoucího psa, jsou výživové kloubní doplňky. Běžně prodávané produkty obsahující glukosamin, chondroitin a MSM by měly i u psů účinně přispívat k minimalizaci potíží vyvolaných artritickými změnami s rostoucím věkem. Svému psovi můžete také pořídit na spaní speciální ortopedické lůžko, které by mu mělo přinést větší pohodlí a úlevu od možných kloubních potíží.

V případě psa středního vzrůstu, který dosáhl 12 let, je rozumné chodit na preventivní prohlídky k veterináři každého půl roku. Veterinář mu odebere krev, nechá udělat testy a provede celkovou prohlídku, což významně přispěje k odhalení problémů v raném stádiu. Jelikož psi této skupiny mají tendenci k rozvoji různých závažných zdravotních potíží, jako selhání ledvin nebo cukrovka, platí, že čím dříve se problém odhalí a podchytí, tím lepší jsou vyhlídky.

Psi velkého vzrůstu

12letý pes vážící 23kg a více už je ve svých seniorských letech. Váš velký pes už je určitě daleko více unavený a pomalý a dává přednost dlouhému odpočinku před běháním po dvoře. Může se u něj začít projevovat ztráta srsti a/nebo zraku a může trpět artritidou.

Přestože se váš velký pes bude potýkat s nějakými zdravotními problémy, rozhodně to neznamená, že to vzdá. I starší psi mohou dál vést šťastný naplňující život s vaší pomocí a nějakými těmi úpravami, kterými jim to umožníte.

Choďte se svým psem k veterináři na prohlídky nejméně dvakrát za rok. Veterinář může vašemu psovi ulevit od možných obtíží a bolesti, které cítí v důsledku postupující artritidy nebo jiných s věkem spojených zdravotních obtíží. Pokud váš pes začíná ztrácet zrak, snažte se mu to ulehčit. Rozhodně proto doma nepřestavujte nábytek jen tak z rozmaru, nechte ho tak, jak je pes zvyklý! Vyvarujte se pro psa nových situací, pokud ho nebudete mít na vodítku a nebudete ho schopni spolehlivě a opatrně navést. Pokud váš 12letý pes začne ztrácet sluch, začněte ho učit znakovou řeč, což vám umožní nadále s ním komunikovat. Pro začátek ho naučte znaky pro „k noze“, „sedni“ a „zůstaň“. Budete překvapeni, jak rychle se to váš pes naučí.

Přestože starší psi nejsou již tak aktivní jako v mládí, rozhodně je stále velmi důležité, aby měli pravidelný pohyb. Berte svého psa na procházky po okolí nebo do místního parku. Pohyb pomáhá udržovat klouby promazané a rovněž psovi poskytuje nutnou mentální stimulaci, která ho udržuje mladým.

Geriatrický pacient

U starších zvířat jsme také schopni pravidelným sledováním zdravotního stavu předejít některým onemocněním, která by mohla mít vážné a až smrtelné následky. U staršího pacienta má řada onemocnění vážnější průběh než u mladého.

Před případným zákrokem prováděným v celkové anestezii je nezbytné vyšetření krve, rentgenologické a sonografické vyšetření srdce, hrudníku a dutiny břišní. Většina moderních veterinárních lékařů provádí poradenství v průběhu celého života svých pacientů, tedy i u stárnoucích a starých pacientů. Cílem všech je dosáhnout co nejdelšího a zároveň plnohodnotného života svých mazlíčků.

 

Autor: Kateřina  Nová
Kateřina Nová Zdraví psů a dalších mazlíčků je pro mě nejdůležitější, stejně jako jejich psychická pohoda a láskyplné soužití s námi:)
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků