Jak odnaučit psa štěkat

Autor: Petra Kejklíčková 11. leden 2021

Možná dobře znáte následující situaci: pes štěká jako smyslů zbavený a páníček u něj stojí a ječí v podobné kadenci a hlasitosti „Ticho!“. Vymoct si křikem klid je absurdní taktika, přesto po ní spousta majitelů často sahá. Jenomže co dělat, když pes štěká?

Stejně tak jako v mnoha jiných oblastech tréninku i běžného života zabere to nejúčinnější řešení čas a energii. Systematická a trpělivá práce přináší ovoce. Především je nutné si uvědomit, proč vlastně pes štěká. Štěkání je způsob komunikace a jeho potlačením nemusí odeznít problém, na který nás pejsek upozorňuje. Je dost možné, že pes takto označuje strach, rozrušení nebo třeba separační úzkost. Pokud v takovém případě štěkot minimalizujeme, pes sáhne po silnějším prostředku, který upoutá naši pozornost. 

Hledejte důvod

Představte si sami sebe ve chvíli, kdy zakřičíte strachem. Zbavilo by vás strachu to, že vás někdo jiný okřikne? Nejspíš ne. V takovém případě je nutné zapracovat na důvodu vašeho strachu. A s ním odejde i štěkání. Pokud pes štěká na lidi, může důvod tkvět právě ve strachu. Pejsek se může bát konkrétního člověka, mužů, lidí s klobouky, o berlích, hlasitých chodců a podobně. Pokuste se proto vystopovat spouštěč štěkání a s ním pracujte například pomocí klikr tréninku

Ale co dělat, když pes štěká prostě proto, že ho to baví? Pokud jste neobjevili žádný konkrétní spouštěč a máte podezření, že pejsek se naučil vítat hosty štěkáním nebo že štěká na nejrůznější podněty prostě jen ze zvyku, vysvětlete pejskovi, že klid je daleko lepší řešení. Jednoduše ho začněte odměňovat za klid. Počkejte si na to, až se zase začne hlásit o slovo, a pak označte slovním markerem (slovíčkem jako je čik, teď, tak, jup, atd.) nebo klikrem chviličku, během které je pejsek zticha - třeba když se nadechuje. A hned ho odměňte pamlskem. Tento princip párkrát zopakujte, dokud pejsek nepochopí, za co přesně dostává odměny. Postupně můžete tento cvik posilovat a prodlužovat chvíle blaženého ticha. 

Konejšivé signály: základní čítanka psí komunikace

Budete se také muset obrnit trpělivostí, pokud je pejsek zvyklý si vyštěkávat pozornost nebo třeba jídlo. Na štěkání nereagujte a mějte na paměti, že před tím, než pes zkusí jinou taktiku, než která mu doposud spolehlivě fungovala, bude se snažit štěkat o to víc. Zkuste to ale chvíli vydržet a dělejte, že jste ohluchli. Odměňte ho tím, po čem touží, až ve chvíli, kdy je zticha. 

Pomůže antištěkač?

Poctivě trénovat a čekat, až pes přestane štěkat, se může zdát nekonečné. A tak hodně majitelů psů sahá po rychlém řešení. Protištěkací obojek nebo také antištěkač se může jevit jako pohodlná zkratka. Mějte však na paměti, že správně vedený pozitivní trénink má lepší a dlouhodobější účinky. Antištěkač neodhalí důvod štěkání, pouze jej zamaskují. Kromě toho si mnoho psů na účinky tohoto obojku časem zvykne a začne štěkat i přes něj. V neposlední řadě je potřeba dodat, že antištěkačem psa trestáme za přirozený způsob komunikace. Raději tedy investujme čas do správného tréninku a nebo se poraďme s odborníkem, který má ke zvířatům etický přístup.  

Autor: Petra Kejklíčková
Petra Kejklíčková Zvířata mě obklopovala celé mé dětství i dospívání, nejblíž jsem však měla vždy ke psům. Momentálně spolubydlím s voříškem z útulku, který mě pěkně trénuje. Na Zampi ode mě proto můžete očekávat samé psí kusy.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků