AFGÁNSKÝ CHRT

Autor: Nikola Vlčková 14. červen 2024

Zástupce velkých plemen chrtů, jehož hlavním a nezaměnitelným znakem je dlouhá, splývavá srst a nezávislá osobnost. Vždy elegantní, vznešený a s vlastní hlavou.

O původu Afgánského chrta už napovídá jeho jméno, pochází tedy z oblasti dnešního Afgánistánu. Je to starobylé plemeno, které se objevuje na sumerských hliněných tabulkách a na svitcích papyrusů z doby 2200 let př. n. l. v podobě maleb podobně vypadajících psů. Využíval se k lovu leopardů, vlků, šakalů, antilop, gazel, lišek a dalších. Kromě lovu se také osvědčil při hlídání stád. 

Postupem času byl Afgánský chrt na svém území vysoce ceněn a prohřešky typu zranění, krádež či usmrcení tohoto psa se trestalo smrtí. Pokud byla možnost dostat několik jedinců do Evropy, tak pouze jako dar pro vysoce váženého člověka na úrovni panovníka, diplomata atp.  

Patronát nad afgány drží Velká Británie, do které se první psi z tohoto plemene dostali v roce 1897, kde se stali oblíbeným plemenem pro štvanice a lov.  

V roce 1907 zvítězil Afgánský chrt na výstavě Crystal Palace show konané v Londýně, mezinárodní kynologickou federací (FCI) byl uznán až o několik desítek let později a to v roce 1961. První zástupce afgánů se na naše území, tehdy ještě na území Československa dostal v roce 1965.  

Jak již bylo řečeno, jedná se o velké plemeno, dospělý jedinci dosahují hmotnosti mezi 23 – 27 kg a výšky u feny 63 – 69 cm, u psa 68 – 74 cm. Má vznešený orientální výraz s dlouhým čenichem, tmavýma očima, nebo v barvě jantaru a s nízko zasazenýma ušima, které jsou těsně přiléhající k hlavě a pokryté dlouhou srstí stejně jako zbytek těla. Nohy má dlouhé a pevné, ocas zatočený a méně osrstěný. Pokud jde o barevné varianty, jsou přípustné všechny.  

Pokud jde o osobnost tohoto psího společníka, je to aristokrat každým coulem, vyzařuje z něj důstojnost, autorita a vyrovnanost. Také jsou velmi nezávislí, neradi se podřizují, a i když si se svým majitelem umí vybudovat úzkou vazbu, neznamená to, že nebudou mít svou vlastní hlavu, proto to také není plemeno pro chovatele začátečníky, určitě je třeba mít nějaké zkušenosti, neboť výcvik je velmi náročný, jde o tvrdohlavého psa, který se učí obtížně a často se mu jednoduše nechce a je nutné to akceptovat, při jeho výcviku je důležité obrnit se trpělivostí a laskavostí. Vzhledem k tomu, že byl chován jako lovecký pes, potřebuje i velkou dávku pohybu, je velmi aktivní, rád běží za vším, co se jen pohne a dokáže dosáhnout vysoké rychlosti. Svou rodinu si zamiluje, dobře vychází i s dětmi, k cizím lidem je nedůvěřivý, odměřený, až lhostejný. Vzhledem k jeho loveckým instinktům může soužití s jinými domácími mazlíčky přinášet problémy. Také je inteligentní a má rád svůj klid, takže ne vždy může mít náladu si hrát, nebo se mazlit.  

Jedná se o odolné a zdravé plemeno, u kterého se může vyskytnout onemocnění kloubů (dysplazie, osteochondróza). Mají atypický srdeční rytmu, nesnášejí určité léky a anestetika a u některých krevních testů mají odlišné fyziologické hodnoty.  

Dnešní Afgánský chrt se od svých předchůdců podstatně liší, neboť je výsledkem chovatelského šlechtění britských chovatelů. Dnes ho můžeme potkávat nejen v domácnostech, ale i na závodních drahách při chrtích dostizích.

 

 

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků