OBEDIENCE – nekorunovaná královna výcviku poslušnosti

Autor: Nikola Vlčková 7. červen 2024

Při pořízení nového člena rodiny, jako je pes, se staráme o zajištění všeho, co bude pejsek potřebovat, aby se cítil dobře a spokojeně. Aby měl kvalitní jídelníček, hračky, pelíšek a vše ostatní. Samozřejmě ho také zahrneme láskou, ale zároveň myslíme na to, aby se učil a uměl jednu z hlavních základních dovedností, kterou je poslušnost.

Obedience má kořeny v Anglii, odkud pochází i název, který v překladu znamená právě poslušnost, či ovladatelnost. Poprvé se s Obedience setkáváme v padesátých letech 20. století, kdy na výstavě Cruft´s kynologové předváděli, co ve spolupráci se svými psy dokážou, což vedlo k tomu, že z pouhého předvádění na výstavě vznikl nový sport/soutěž s názvem Obedience. Je to tedy psí sport, který je zaměřený na přesné provedení cviků, poslušnosti a veskrze pozitivní spolupráci psa a člověka, kteří tvoří dobře fungující tým. V České republice proběhl první závod v roce 2007.

Tento sport je oblíbený také proto, že ho můžete dělat s každým psem, který se rád učí něčemu novému a rád následuje svého pána, takže k tomu není třeba jen plemeno pro psí sporty stvořené, nebo služební psi, opravdu to zvládne každý, neboť tu jde hlavně o týmovou spolupráci a stačí mít psa, který umí vnímat, co po něm chcete, spolupracuje a on a i psovod pro to mají motivaci.

Vzhledem k tomu, že je u obedience vše založeno na dobrém vztahu psa a psovoda, nejde si na psovi nic nátlakem vynucovat, proto je nutné si vztah se psem rozvíjet hned od začátku a na vše jít přirozeně. Můžete začít se štěnětem, dospělým psem, ale klidně i s tím starším, meze se nekladou, pokud to zdravotní stav pejska dovolí. 

A jak vše probíhá? Na různých stanovištích musí psovod a pes prokázat, že si rozumějí v podstatě i poslepu a že fungují jako sehraný tým. Pes musí pracovat hlavou a poslouchat ušima, takže jde o to, že psovod nemusí nic ukazovat a pes psovoda nemusí sledovat, čeká pouze na povel, který mu řekne, co má udělat, běžet pro aport, oběhnout kužel, zvládnout překážku, vše na základě toho, že dobře poslouchá.

Základní kategorie cviků:

• Polohy – sedni, lehni, stůj – psovod stojí před psem, kdy vzdálenost může být až 15 m daleko, pes musí zůstat na místě a na dálku provést ukázané polohy (toto je jediná výjimka, kde psovi může psovod ukázat, co má udělat, protože venku by ho na větší vzdálenost nemusel dobře slyšet)

• Přivolání  

• Chůze u nohy – bez vodítka

• Aport – aportuje se za pomocí speciální obedience činky

• Skok – skáče se přes překážku, která není větší než kohoutková výška psa

• Čmuchání – pes mezi stejnými dřevěnými špalíčky hledá ten, který předtím krátce držel jeho psovod

• Skupinové odložení – několik psů leží nebo sedí v rozmezí třech metrů od sebe

• Vysílací cviky – psovod psa vysílá od sebe do vyznačeného čtverce, nebo okolo kuželu, k nějaké metě, nebo jednoduše rovně od sebe

• Odkládací cviky – zanechání psa na místě, například při chůzi mu dáte povel sedni nebo lehni a jdete dál s tím, že pes musí uposlechnout a zůstat na místě

Cílem výcviku je, že pes provádí cvičení dobrovolně, rychle a především přesně. Zkouška trvá přibližně 10 – 15 minut, během zkoušky nesmí být pes odměňován a musí se počítat s tím, že se kolem vás pohybují další lidé, rozhodčí, pomocníci a steward, který vás doprovází po celou dobu a říká vám, co má následovat, kam si máte stoupnout atd. Důležité také je, že se nejedná o nějakou předem nacvičenou sestavu povelů, vše určuje rozhodčí, takže není předem známo, jaké je pořadí, čím se začíná, čím se končí apod.

Samozřejmě na zkoušky jít nemusíte a obedience můžete trénovat jen pro společnou zábavu se svým psem, případně chodit na setkání, kde se obedience trénuje, ale pokud zkoušku budete chtít absolvovat, váš pes musí mít alespoň 10 měsíců a být připravený. Zkoušky jsou čtyři, první je OBZ, která je nejlehčí a podléhá zkušebnímu řádu České republiky, další jsou OB1, OB2 a OB3, ty jsou vzestupně obtížnější a podléhají mezinárodnímu zkušebnímu řádu. V kategorii OB3, která je nejtěžší se soutěží na mistrovstvích.

Obedience je celoroční sport, takže se mu můžete opravdu věnovat nepřetržitě, pokud to vás i vašeho psího parťáka baví. Na jaře a v létě se cvičí na cvičácích, nebo na hřištích a v parcích, kdy se pak veškeré zkoušky konají venku. V zimních měsících se pak celý sport přesouvá do prostorných hal, kde je větší hluk, jiný povrch a uzavřená místnost, takže i na to, musí být pes připravený. 

 

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků