MOPS - PES S VELKÝM SRDCEM

Autor: Nikola Vlčková 24. květen 2024

Neuvěřitelně věrný společník a přítel do nepohody patřící mezi oblíbené „gaučáky“, který je nenáročný a vhodný do bytu pro seniory, nebo do rodiny s dětmi.

I když je Mops považován za anglické plemeno a to podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) jeho kořeny a původ najdeme spíše ve starověké Číně, kde byl chován v přepychu u císařského dvora. O předcích Mopse, jsou zmínky již z roku 1000 před naším letopočtem, což jen dokazuje, o jak starobylé plemeno se jedná. Z Číny se Mops úspěšně šířil i do dalších oblastí Asie, v Tibetu byl například společníkem budhistických mnichů. Do Evropy doputoval v 16. století, kde jeho cesta začala v Holandsku, odkud se dále šířil mezi evropskou šlechtu a příslušníky královských rodin. Standard tohoto psa byl ustálen na počátku 19. století. V USA byl Mops uznán jako plemeno v roce 1885. Na výstavě pak bylo plemeno poprvé představeno v roce 1861 a o deset let později začala být vedena plemenná kniha. V roce 1883 oficiálně vznikl Britský klub chovatelů mopsů, v České republice vznikl samostatný klub až v roce 1992. Zájem o toto plemeno začal upadat ve 20. století, ale nyní opět stoupá.

Tento malý pes se zdánlivě velkou hlavou, která má na první pohled smutný výraz má pevnou a silnou muskulaturu s rovnými zády, kulatou hlavu s krátkým čenichem a krásné, velké, kulaté oči. Uši má zasazené vysoko po stranách hlavy, klopené dopředu, vysoko má také zasazený ocas, který mívá těsně zatočený. Končetiny má rovné a silné a srst krátkou, lesklou a jemnou, bývá jednobarevná ve čtyřech odstínech dle pravidel plemene, což jsou stříbrná, apricot, černá a plavá. Velmi často líná, takže je potřeba pravidelné kartáčování. Hmotnost by se měla pohybovat mezi 6,3 – 8,1 kg jak u samců, tak u samic, stejná je u nich i výška a to mezi 25 – 28 cm.

Popisujeme zde klidného a vnímavého pohodáře s velkým srdcem, který je bezkonfliktní, přátelský, milující a rád dovádí a hraje si. Ke svému pánovi si dokáže vybudovat velmi silné pouto, které přerůstá v závislost, je velice kontaktní a vyžaduje neustálou pozornost, je tedy vhodný do rodiny, kde se mu bude moci neustále někdo věnovat. Namísto dlouhých procházek a aktivních výletů spíše ocení lenošení doma na pohovce s kratší procházkou. Pokud nemá v dosahu svého pána, ke kterému by se mohl přitulit, vezme zavděk i jiným psem, nebo třeba kočkou. Patří mezi ostražité psy, ale nebude problém s tím, že by zbytečně a přehnaně štěkal. Víc než štěkání u Mopsů uslyšíme funění, frkání a hlasité oddechování a nesmíme zapomenout na hlasité chrápání, které je postupně výraznější, jak Mopsík stárne.  

Chrápání nebo například funění nepatří k projevům, které by chovateli měly dělat starosti, naopak si u Mopsů musíme dávat pozor, abychom neměli sklony k přílišnému rozmazlování a překrmování, neboť mají sklony k obezitě. Také se potýkají s očními problémy, oční vřídky, suché oko, záněty. Kvůli krátkému čenichu mají sklon k dýchacím obtížím a mají problém, pokud je velké teplo. Také se může vyskytnout onemocnění kůže v podobě dermatitidy a kvasinkového onemocnění. Mops má také svou specifickou nemoc, která se u jiných plemen nevyskytuje, encefalitida mopsů, procento výskytu je ale naštěstí velice nízké.

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků