GOLDENDOODLE

Autor: Nikola Vlčková 22. duben 2024

Pod pojmenováním Goldendoodle se neschovává žádné plemeno, ale kříženec zlatého retrívra a pudla, královského či „malého“ a mezi kříženci patří ve světě mezi ty nejoblíbenější, v České republice ještě není tak rozšířený.

První zástupce Goldendoodle byl vyšlechtěn v roce 1969, největší rozmach jejich chovu proběhl v devadesátých letech dvacátého století převážně v Austrálii a USA. Dosud tato rasa není oficiálně uznaná mezinárodní kynologickou organizací. V roce 2020 byli zástupci Goldendoodle zařazeni  pod American Kennel Club (AKC). Myšlenka zkřížit zlatého retrívra s pudlem vznikla ze snahy získat vodícího psa vhodného pro alergiky, kdy labradorští retrívři patří mezi velmi osvědčené asistenční psy a pudl je znám jako nelínající pes.

Pokud jde o vzhled, neexistuje jeden správný jedinec, podle kterého se můžeme řídit. Každý je jiný, základní znaky mají stejné, ale každý jeden z nich může mít svůj vlastní znak, jak fyzický, tak ten povahový. Vesměs je lze přirovnat k plyšovým medvídkům, někdy vypadají více jako pudl, někdy jako zlatý retrívr. Srst mají většinou středně dlouhou a může být rovná, nebo zvlněná až kudrnatá. Pokud jde o velikost, záleží na rodiči ze strany pudla, mohou mít výšku v kohoutku mezi 30 a 75 cm a k tomu odpovídající hmotnost. Převážně to jsou štíhlí, atletičtí psi. Zabarvení srsti bývá černé, hnědé, smetanové a samozřejmě v různých odstínech, kdy barva bývá jednotná.

Intuitivní a lidsky orientovaná povaha zlatých retrívrů a inteligentní osobnost pudla dala vzniknout přátelským stvořením s chutí se učit novým věcem a dále s těmito nabitými dovednostmi pracovat. Jsou krotcí, velmi vázání na svou lidskou rodinu a té jsou také naprosto oddaní. Nejsou agresivní a naopak jsou velmi inteligentní. Společnosti dětí a dalších zvířat pro ně není problém.

Je vhodný do aktivní rodiny, potřebuje hodně pohybu, vzhledem k tomu, že má neskutečnou trpělivost s dětmi, mohou se společně vyřádit při dovádění na zahradě. Pokud nedostává dostatek péče a pozornosti, může trpět úzkostí, proto je dobré si před pořízením ujasnit, kolik času budete na chlupatého člena rodiny mít. Je využíván jako asistenční pes a lze s ním dělat celou škálu psích sportů od agility po např. dogdancinch nebo canicross.

Tito psi mají náchylnost k dysplazii kyčelních kloubů, progresivní atrofii sítnice a onemocnění ledvin. Také se mohou objevit problémy s kůží a srstí. Je potřeba dbát na rodokmen, vzhledem k narůstající oblibě je třeba si i zde dát pozor na množírny a dědičnost zdravotních problémů.

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků