POTRAVINOVÁ ALERGIE A INTOLERANCE U NAŠICH CHLUPÁČŮ

Autor: Nikola Vlčková 22. březen 2024

Alergie je jednou z nejčastějších potravinových chorob nejen u lidí, ale i u našich domácích mazlíčků. V psím světě pociťuje příznaky až 30% populace. Problémy se mohou projevit v jakémkoli věku zvířete, nejčastěji se ale projeví mezi prvním půl rokem až třetím rokem života.

V první řadě je třeba si ujasnit, jaký je rozdíl mezi potravinovou alergií a intolerancí.  

U intolerance si tělo neumí poradit s látkou, která vyvolává negativní reakce tak, jak by za správného fungování mělo, jedná se tedy o poruchu metabolismu. Je to přímá reakce těla na některé složky potravy, jako jsou například obiloviny, mléčné výrobky atd. V případě mléčných výrobků se můžeme stejně jako u lidí setkat také s intolerancí laktózy, která je obsažena v mléčných výrobcích, zde se jedná o poruchu trávení způsobenou nedostatkem enzymu laktázy, který má za úkol laktózu v těle rozkládat. Reakce vyvolaná intolerancí se může projevit v řádu hodin až dnů.

V případě alergie se jedná o reakci organismu na něco, co nevyhovuje imunitnímu systému. U potravinové alergie ve většině případů imunitní systém negativně reaguje na určité bílkoviny, které pes přijme v potravě, nebo pamlscích, ale mohou být na vině i některé sacharidy. Nejčastěji alergické reakce vyvolávají konkrétní druhy masa (hovězí, vepřové, kuřecí), mléčné výrobky, kukuřice, sója, vejce, pšenice, nebo konzervanty, dochucovadla a barviva. Alergická reakce je zpravidla prudká a rychlá.

Příznaky intolerance mohou mít stejné projevy, jako příznaky alergie:

• Průjem

• Zácpa a nadýmání

• Svědivost kůže, zarudnutí

• Problémy se srstí (nadměrné línání, ztráta lesku, mastná srst)

• Lupy

• Záněty, zejména uší

• Respirační potíže

• zvracení

I když jsou potravinové alergie u psů časté, je obtížné určit alergen, ale je nezbytně nutné, ho zjistit, takže se přistupuje k přísně vylučovací dietě, které se také říká eliminační dieta, která spočívá ve vyloučení potencionálních alergenů, či složek vyvolávajících intoleranci z jídelníčku psa. Dodržení této diety vyžaduje opravdu důslednost. Pokud zaznamenáte zlepšení stavu psa, znamená to, že mohlo dojít k vyloučení alergenu a je na řadě provokační test, kdy je potencionální alergen psovi podán a tím se prověří, zda právě on, reakci způsobuje. Toto lze doplnit o krevní testy s nátěry a biopsii kůže k potvrzení celého alergického procesu. Také lze provést alergologické testy, které ale mohou vykazovat falešnou pozitivitu, nebo falešnou negativitu. 

Pokud je pes alergik nebo trpí intolerancí, už to tak také zůstane, tento stav nelze vyléčit, jen vyřadit z jídelníčku složku, která mu způsobuje problémy. V dnešní době lze přejít na hypoalergenní krmiva, která neobsahují barviva, dochucovadla a naopak obsahují pouze jeden druh proteinu, jen je důležité si složení vždy prostudovat a na granule přecházet postupně, také se lze poradit se svým veterinářem. Další možností je přejít na krmení stylem BARF, tedy syrovým nebo vařeným masem.

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků