Magazín

LYKOI

Autor: Nikola Vlčková 15. březen 2024

Lykoi je plemeno koček, kterým se také říká vlkodlačí kočky. I samotné jméno mají odvozené z řeckého slova označujícího vlka. S vlky či s bájnými vlkodlaky toho ale ze své podstaty příliš společného nemají, spojitost hledejme spíše v jejich vzhledu.

Mezi lety 2010 – 2011 manželských pár zabývající se chovem koček Sphynx žijící ve Spojených Státech Amerických nalezl kočku s neobvykle řídkou srstí, proto ji nechali vyšetřit na kožní onemocnění, které se ale nepotvrdilo. Následně byly provedeny genetické testy, které zjistili, že příčinou nezvyklé srsti je nová spontánně vzniklá genetická mutace. Nenašla se příbuznost s jiným plemenem a zjistilo se, že je mutace recesivní, takže pouze jedinci s oběma „lykoi“ geny vykazují tyto znaky. Také mutace nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace, pouze ovlivňuje folikuly chlupů a tím i stavbu srsti. Následně se začalo se šlechtěním nového plemene.

V roce 2012 organizace TICA (The International Cat Association) plemeno Lykoi zaregistrovala jako experimentální plemeno. Během několika dalších let bylo schváleno i CFA (Cat Fanciers´Association) a WCF (World Cat Federation), plně uznáno je od roku 2017.

Lykoi patří mezi středně velká plemena s hmotností u kocourů do 4,5 kg a u koček do 3 kg. Příčinou jejich spojování s vlkodlaky je jejich srst, které chybí podsada. Hustota srsti je proměnlivá, na těle jsou místa, která mohou být srstí hustěji pokrytá, ale naopak se také vyskytují zcela holá místa. Obvykle jsou řídce osrstěné nohy a tlapky. Partie, kde nemusí mít žádné chlupy, jsou oblast nosu, očí, čenichu, brady a zadní části uší. Línají několikrát ročně. Zbarvení srsti je zpravidla černo bílé, čímž také připomíná malého vlkodlaka. Srst je velmi jemná a nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Díky prořídlé či žádné srsti se mohou také opálit, takže díky pigmentu tmavne, ale na podzim pokožka opět zrůžoví.  

Jedinci tohoto plemene jsou vyrovnaní, inteligentní, zvídaví a přátelští. Je možné je naučit i několik povelů, pokud mají tu správnou motivaci. Mají spíše povahu psa, milují mazlení a kontakt se „svým“ člověkem.  

Plemeno těchto koček je zdravé a bez významných dědičných dispozic, ale vzhledem k jejich ne příliš dlouhé historii nelze předvídat, že to takto i zůstane. Vzhledem k jejich srsti a kůži mají ale sklon k rozvoji kožních onemocnění. Mohou mít kožní infekce s plísňovými a prarazitickými příčinami nebo mít na těle místa se zesílenou kůží, která může praskat. Také je potřeba hlídat jejich váhu, neboť mají predispozice k přibírání.  

V této kočce najdete milého a věrného společníka, který se dožívá 15 a více let a bude nedílnou součástí celé rodiny.

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků