MALTÉZSKÝ PSÍK

Autor: Nikola Vlčková 2. únor 2024

Maltézáčci, oblíbené plemeno mnoha milovníků zvířat, roztomilí, sněhově bílí chlupáči se společenskou povahou patřící k těm nejstarším historicky doloženým plemenům.

Už díky názvu se předpokládalo, že tento psík pochází z ostrova Malta, konkrétně z jeho okolí, z oblastí centrálního Středomoří, také se ale jeho původ může uvádět do oblasti Jaderského moře a ostrova Mljet, každopádně slovo maltese pochází ze slova malat, což znamená útočiště nebo přístav. V dřívějších dobách jsme tohoto psa mohli najít v přístavech a přímořských městech, kde lovili krysy a myši, až o mnoho let později se z něj stal mazlíček a společník vysoce postavených dam a pes vhodný do salónů. První písemná zmínka o tomto plemeni je z roku 370 př. n. l. Stal se oblíbeným psíkem napříč Evropou a konkrétně na Britské ostrovy se dostal za vlády Jindřicha VIII., kde se stal oblíbencem šlechty a královské rodiny. Aristokracie si toto plemeno držela už pouze pro potěšení a zvýšení společenské prestiže, důkazem toho může být například nespočet obrazů od renesančních malířů, kde je Maltézský psík malován v salónech po boku urozených dam.

Jak již bylo zmíněno, toto plemeno patří k nejstarším plemenům, ale také je to jedno z prvních vystavovaných plemen. Ve Velké Británii byl poprvé vystavován v roce 1862 a v USA v roce 1877. Byť je Malta, kde se předpokládá původ tohoto psíka samostatnou zemí a dříve bývala britskou kolonií, patronát nad tímto plemenem má přesto Itálie a to od roku 1989.

Dříve se vyskytoval v několika barvách, ale dnes už se můžeme setkat pouze s čistě bílými jedinci, případně s odstínem bledé slonoviny. Patří k malým plemenům, pes dorůstá do velikosti 21 – 25 cm a fena do velikosti 20 – 23 cm, váha by se měla pohybovat v rozmezí 3 – 4 kg. Srst má hedvábnou, která sahá až k zemi, také vyžaduje opravdu důkladnou péči ze strany chovatele. Abyste ze svého maltézáčka neměli jen zacuchanou kouli chlupů, je důležité jej denně kartáčovat, česat a pravidelně koupat, pokud je pro vás péče o dlouhou srst příliš náročná, také se nechává stříhat nakrátko. Ze středně velké hlavy lemované dlouhýma, nízko zasazenýma ušima, které jsou přilehlé k hlavě a bohatě osrstěné, na nás vykukuje široký černý čenich s velkýma, oválnýma očima. Stejně černé má také tlapky na krátkých nožkách.

Maltézský psík je velmi inteligentní, veselý, přítulný a dobře učenlivý. Miluje děti a také to je velký uzurpátor času svého pána. Svého chovatele bude bezmezně milovat a bude si vyžadovat veškerou jeho pozornost a péči. Dobré je, že se může citově upnout na celou rodinu, takže se pozornost může rozdělit mezi více lidí :-). S cizími lidmi už je to trochu jiné, s těmi se seznamuje pomalu a ostražitě, i když nemají tendenci štěkat a být hluční. Snese se i s dalšími psy nebo kočkami. Ne příliš aktivní život tomuto plemeni nedělá problém, i když je plný elánu. Zvládne delší procházky, můžete s ním soutěžit v agility, nebo se účastnit výstav. Ovšem pokud s ním někdo bude jednat za pomoci drsnějšího zacházení a křiku, v ničem to nepomůže, jen mu přivodíte stres a úzkost. Má milou a něžnou povahu a stejné si zaslouží i zacházení.

Pokud jde o zdraví těchto psíků, dobrou zprávou je, že nebývají náchylní k výskytu dědičných chorob, ale jako u každého psa, se mohou během života choroby objevit. Mezi zaznamenané nemoci patří progresivní atrofie sítnice, luxace pately, kolaps průdušnice, hypoglykemie, reverzní kýchzání, syndrom třesu, nebo portosystémový zkrat jater. Typickou obtíží pro toto plemeno je silné slzení, je tedy nutné okolí očí pravidelně ošetřovat.

Maltézáček se hodí pro lidi, kteří nejsou příliš zaměstnaní a dokáží si na svého psa udělat dostatek času, nebo pro aktivní seniory, kteří rádi chodí do přírody. Rozhodně bude i veselým společníkem v každé rodině s dětmi.

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků