MUSHING - SPORT PSÍCH SPŘEŽENÍ

Autor: Nikola Vlčková 26. leden 2024

Zima a sníh nás zatím neopouštějí, tak se nabízí podívat se do světa dalšího z celé řady psích sportů, kterým je MUSHING. Mushing je zjednodušeně jízda se psím spřežením, kde běží smečka neboli tým psů, kteří táhnout saně nebo kolečkovou káru ovládanou tzv. musherem.

Historie tohoto sportu sahá daleko do minulosti, neboť pes byl pro člověka společníkem a pomocníkem už od pradávna. První důkazy o tom, že se psi využívali pro přepravu nákladu tažením saní, byly objeveny v oblastech Sibiře a také Severní Ameriky, kde to byl pro tamní indiány často jediný možný dopravní prostředek. Velký rozmach zaznamenalo psí spřežení na konci 19. a začátku 20. století díky zlaté horečce na aljašském Klondiku, kdy je prospektoři využívají při hledání zlata a navzájem si měřili i zdatnost svých smeček, čímž nevědomky položili základy mushingu. K rozmachu psích spřežení také hojně přispívali polárníci, kteří je využívali k výpravám na severní a jižní pól. 

Vůbec prvním závod, o kterém je písemný záznam, se konal v 50. letech 19. století na cestě z Winnipegu do St. Paul, pouze to byl závod neoficiální. První oficiální závod, který se konal podle pevně stanovených pravidel, se uskutečnil v roce 1908, rok poté, co vznikl první klub, který se věnoval sportu psích spřežení, vznikl v Nome na Aljašce pod jménem Nome Kennel Club. První závod, který se konal mimo území Aljašky, pak proběhl až o devět let později v roce 1917. První velké závody v Evropě se datují do roku 1972 ve městě Latroph, v České republice pak první závody proběhly v roce 1985 v Peci pod Sněžkou. 

Nedílnou součástí psího spřežení je také musher, jak bez psů, tak ani bez něj by samotný mushing nemohl probíhat. Označení musher vzniklo na Aljašce a je to člověk, který zapřahá větší tým psů a s nimi také dále pracuje, buď na závodech, nebo při práci v dnes spíše jen v turistickém byznysu, nebo pro zábavu. Být musher je v dnešní době spíše životním posláním, člověk tomu musí věnovat většinu svého volného času, úsilí, zájmu a lásky. Také se musí udržovat v dobré fyzické kondici a být připraven řešit nastalé krizové situace.

Mushing se dělí podle psů na čistokrevné psy, kam patří sibiřský husky, aljašský malamut, samojed, grónský pes a český horský pes. A na křížence, neboli kategorie otevřené, kam patří aljašský husky, evropský saňový pes, Eurohound a další speciálně šlechtění psi. Individuální disciplíny mushingu jsou ale otevřeny všem, které tento sport oslovil, takže se můžete zapojit s každým psem, který si nechá obléknout postroj, a zjistíte, že ho práce v tahu baví.

Dnes se mushing tedy dělí na týmové a individuální disciplíny, na závody na suchu (off snow) a na sněhu (on snow) a pak dle délky trati na spirntové (do 25 km), midové (35 km a více bez zátěže) a longové (45 km a více se zátěží). Dále probíhají také etapové závody. Individuální disciplíny se ještě dělí dle pohlaví na muže a ženy, týmové soutěže jsou smíšené.

Mezi týmové disciplíny psích spřežení patří:

On snow

• Sprint – U (neomezený počet psů); A (do osmi psů); B (do šesti psů); C (do čtyř psů)

• MID – MU (neomezený počet psů); MB (do šesti psů)

• Long se zátěží – LU (neomezený počet psů); LA (do osmi psů); LC (do čtyř psů)

Off snow

• Sprint – A (tým pěti až osmi psů); C (tým dvou až čtyř psů)

• MID – MU (sedm a více psů); MB (tým do šesti psů)

Mezi individuální disciplíny patří:  

On snow

• Skijöring – běžky s jedním až dvěma psy

• Půlka – běžky s jedním a čtyřmi psy, kdy jsou mezi vámi ještě speciální malé přepravní sáňky

Off snow

• Canicross – běh s jedním psem

• Scooter – speciální koloběžka, ke které je zapřažen jeden až dva psi

• Bikejöring – jízda na kole s jedním až dvěma psy

A jaké jsou nejznámější závody? V České republice to je Šediváčkův long, závod který má dvě tratě na 222 a 333 km, které vedou po hřebenech i po polské straně Orlických hor, závod je rozdělený do čtyř etap s jedním povinným bivakem.

Ve světě je nejobtížnějším a také nejprestižnějším závod Iditarod, který se pořádá na Aljašce a je na 1000 mil. Stejně dlouhý závod a také na Aljašce je také Yukon Quest, který se řadí k těm nejnáročnějším na světě. A nejsevernějším závodem planety je závod Finnmarkslopet na severu Norska, který je na 1000 km.  

Pro zajímavost:

Událost, která proslavila psí spřežení vztahující se právě k závodu Iditarod je založena na vypuknutí dětské záškrtové epidemie v roce 1925 v aljašském městě Nome. Teploty v tu dobu padaly i pod – 50 °C a počasí nedovolovalo start letadel. Město Nome tak zůstalo odříznuté od ostatních území a jedinou nadějí pro tamní obyvatele byly týmy tažných psů a jejich musherů. Psí spřežení tak na trati o délce 674 mil dokázalo zajistit štafetovou jízdou přepravu potřebného séra a tím tato událost vstoupila do historie USA jako tzv. Serum run. Na počest této události, kdy bylo zachráněno stovky dětských životů se každoročně od roku 1973 jezdí závod Iditarod.

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků