TIBETSKÁ DOGA

Autor: Nikola Vlčková 19. leden 2024

Také nazývána jako tibetský mastiff, je velmi inteligentní a nepřehlédnutelné plemeno se vznešeným vzhledem a laskavýma očima, považované za jednu z největších psích ras. Je to dobrý hlídač, milující svou rodinu.

Plemeno pocházející z chladného Tibetu, má hustou srst, která ho chrání před chladem, ale i před horkem, proto je ideálním psem na zahradu, bez problémů zvládne být po celý rok venku, samozřejmě pokud má své místo, jako boudu a další potřebné věci.

Tibetské dogy byly využívány hlavně jako strážní psi, jak k hlídání vesnic, tak například i tibetských klášterů. Také hlídaly stáda a sloužily pro lov zvěře nebo nošení břemen. První zmínka o těchto psech pochází už z roku 1121 př. n. l. a to z čínské knihy letopisů. Zmínky o tomto plemeni jsou dochovány v souvislostech se jmény, jako je Aristoteles, Alexandr Veliký, nebo Marco Polo. V polovině 19. století bylo několik tibetských dog dovezeno do Anglie, kde je obdivovali jako divoké šelmy v zoologických zahradách, kde také postupně zahynuly. Ta první, která byla do Anglie dovezena, byla darována anglické královně Viktorii. Docházelo také k postupným importům do Evropy, kdy následně došlo i k oficiálnímu uznání tohoto plemene.

Je to mohutný, dobře stavěný pes působící silně a majestátně. Pes v průměru dorůstá až do velikosti 71 cm a feny do velikosti 63 cm. Vážit mohou mezi 40 – 90 kg, ale v průměru se udává 60 kg. Mají silnou kostru, svalnatý trup s dobře vyvinutým hrudníkem spolu se silným krkem a na hlavě trojúhelníkové uši spadající dopředu.  Končetiny mají silné s mohutným svalstvem a středně dlouhý ocas. Srst má drsnou, středně dlouhou s hustou podsadou, její zbarvení může být černé, černé s pálením, tmavě hnědé, červenočervené, šedé nebo zlatavé. Vzhledem ke své srsti miluje chladné počasí, sníh a mráz mu nedělají problém, spíše naopak.

Pokud si chcete tohoto psa pořídit, rozhodně je třeba mít pro něj větší prostor, není to zrovna vhodný spolubydlící do bytu. A pokud máte dům s velkou zahradou, nebude mít problém vše ohlídat. Jedním z hlavních rysů tohoto plemene je tvrdohlavost a zároveň citlivost, proto výcvik patří k těm náročnějším. Zároveň je, jak již bylo zmíněno vysoce inteligentní a také samostatný, bude od vás vyžadovat, abyste s ním jednali jako se sobě rovným. Umí být agresivním obranářem, protože je velmi teritoriálně založený, ale pokud je od štěněte zvyklý na kontakt s lidmi a dětmi, je skvělým společníkem a miláčkem rodiny, který je loajální a milující.

Obecně netrpí nemocemi, které jsou typické jen pro toto plemeno, ale za jejich života se mohou vyskytnout růstové bolesti a zánět dlouhých kostí, dysplazie kyčelního kloubu, autoimunitní hypotyreóza, nebo polyneuropatie.

Tibetská doga je nejlepším společníkem pro zkušeného chovatele, který má přirozenou autoritu a bude si umět poradit s takto úžasným, ale naprosto tvrdohlavým zvířetem, které miluje dlouhé procházky a dostatek pohybu.  

 

 

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků