JAVÁNSKÁ KOČKA

Autor: Nikola Vlčková 12. leden 2024

Milý kočičí společník, který dostal jméno podle indonéského ostrova Jáva, i když s ním nemá absolutně nic společného. Dnes je tato kočka uznávána pod názvem Orientální dlouhosrstá kočka, pojmenování Javánská kočka se ale drží i nadále a také se můžeme setkat s názvem Mandarín.

Jedná se o velmi mladé plemeno, které bylo uměle vyšlechtěno ve Spojených Státech Amerických a ve Velké Británii v 70. letech minulého století. Chovatelé se na šlechtění podíleli nezávisle na sobě tím, že křížili kočky Balinéské a Orientální krátkosrsté. FIFe (Fédération Internationale Féline – organizace chovatelů koček) toto plemeno uznala za samostatné v roce 1986. V dnešní době plemeno uznávají již zmíněná FIFé, pak také CFA (Cat Fanciers´ Association) a TICA (The International Cat Association).

Poznáte je díky dlouhému, štíhlému tělu, které mají vzhledem ke své štíhlosti poměrně osvalené a dlouhému krku. Dalším typickým znakem je jejich hlava, která má lehce trojúhelníkový tvar a nízko posazené velké uši. Mají oči ve tvaru mandlí se zářivě zelenou barvou a dlouhý rovný nos. Po narození mohou mít koťata oči modré, ale během dospívání by tato barva měla vymizet a změnit se na zelenou. Nohy mají dlouhé a štíhlé a stejně tak dlouhý mají také ocas, který je silný u kořene a postupně se zužuje. Celkově toto plemeno působí velmi elegantním dojmem. Dorůstají velkosti středně velkých koček a hmotnosti v rozmezí 4,5 – 6 kg.

Srst mají dlouhou a velmi jemnou, přilehlou a v podstatě bez podsady. Péče o ní je nenáročná, necuchá se a stačí ji jednou za čas vykartáčovat. Můžeme se setkat se zbarvením např.: plné barvy (plavá, černá, čokoládová, modrá, lila, skořice, červená), želvovinová, s kresbou (mramorovaná, tygrovaná, tečkovaná), se stříbrným tipingem a stínováním. Může se také objevit bílá kočka. FIFe uznává přes 150 barevných variet, některé nejsou ani ověřené a existují pouze v teoretické rovině. Nejvíce rozšířeno zabarvení srsti je modrá a modře tygrovaná. 

Javánská kočka je milá, inteligentní, aktivní a společenská. Nestává se často, že by na někoho byla agresivní a používala své drápky. Vzhledem ke své inteligenci ji lze naučit i nějakým kouskům. Je hravá, takže ocení, když bude mít pro zábavu na výběr z několika hraček a prostorů na prolézání a šplhání. Nesnáší dobře samotu, vždy vyhledává společnost člověka, na kterém je závislá, pokud si na něj zvykne a přijme ho za svého. Pokud si ji chcete pořídit, musíte se jí věnovat, ale odměnou vám bude, že bude vás i celou rodinu bezpodmínečně milovat. 

 

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků