DOG BIATLON

Autor: Nikola Vlčková 5. leden 2024

Biatlon se stal v České republice velmi oblíbeným sportem, který přitáhl spoustu fanoušků a to nejen díky úspěchům našich českých sportovců, takže není divu, že si tento sport našel příznivce i mezi milovníky a chovateli psů.

Dog biatlon se od toho klasického liší jedním zásadním faktorem a tím je sníh. Nenajdete zde tedy běžky, tuto disciplínu nahrazuje canicross (běžecká disciplína, při které běžci pes pomáhá tahem k rychlejšímu běhu, má na sobě speciální postroj a běží před běžcem, k jehož pasu je připoutám odpruženým vodítkem). Dog biatlon je také všestranně tichý a bezpečný, při střelbě se používají malorážky, ale hlavně kvůli citlivosti psů na hluk se pálí pouze laserem. Zbraně mají přesnou laserovou optiku a terče mají detektor laserového paprsku a po zásahu se rozsvítí. Stejně jako u klasické biatlonové zbraně se i ta laserová musí po každém výstřelu nabít s tím, že každý závodník má celkem k dispozici pět výstřelů.

V České republice se první závod v dog biatlonu konal poměrně nedávno a to v květnu roku 2016 a stal se pro diváka i účastníky zábavným atraktivním sportem. Soutěží se buď ve sprintu na dva kilometry, nebo vytrvalostním závodě na deset kilometrů, což je část canicrossu a střelecká část se skládá vždy ze dvou střeleckých položek po pěti terčích. Pokud střelec terč netrefí, je penalizován a běží trestné kolečko. Pravidla se mohou lišit v závislosti na pořadateli. U každého střeleckého stanoviště je pomocník, který podrží psa, aby se nedostal do palebného prostoru mezi zbraň a terč a také, aby se psovod mohl dostatečně soustředit.

Existuje také biatlon služebních psů, kde se překonávají překážky na trase o vzdálenosti 6 až 11 kilometrů. Při běhu se může objevit plazení rourami, plavání, cyklistika, překonání vodní nádrže, nebo skákání přes kmeny stromu. Na stanovištích na trati se používá střelná zbraň a hraný útok psa na psovoda. Tento běh je časově omezen, pokud se ho nepodaří zvládnout ve stanoveném čase, následuje penalizace.

Pokud se chcete účastnit závodů, není třeba mít vystavený průkaz, nebo být členem nějakého klubu, může se účastnit každý bez ohledu na fyzickou zdatnost psovoda, či plemeno a velikost psa. Jediným pravidlem účasti je, že psovod musí být starší osmnácti let a pes starší dvanácti měsíců. Psovod mladší osmnácti let musí mít souhlas zákonného zástupce, ale také se pořádají závody juniorů. Starší osmnácti let jsou rozděleni na kategorie muži a ženy.

A jaké je potřeba vybavení? Malorážky zajišťuje pořadatel, takže s tím si samotný účastník závodu hlavu dělat nemusí, ale co musí mít, je vhodný postroj pro svého psa, pes musí být po celou dobu závodu připnutý na postroj a vodítko. Dobrá pomůcka je také opasek, kam vodítku připnete a můžete mít při běhu volné ruce. A pak už jen stačí přibalit vodu pro vás i vašeho psa a nějaké dobroty na posilněnou.

Pokud máte aktivního psa, kterého se snažíte všemožně zabavit a vyčerpat, dog biatlon je jeden z ideálních sportů, kde si užijete zábavu a nasbíráte sportovní zážitky.

 

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků