CHLUPATÉ VÁNOCE

Autor: Nikola Vlčková 15. prosinec 2023

Nezadržitelně se nám všem blíží svátky, kterým se také říká svátky klidu a míru a tím nám všem znamená nám dvounohým a také našim čtyřnohým chlupatým kamarádům. Ale opravdu to jsou vždy svátky klidu a míru? Užijeme si Vánoce se vším všudy v klidu a pohodě, pokud pomineme stres okolo shánění dárků, pečení, výzdoby a úklidu? Často totiž přichází stres okolo Vánoc i kvůli našim domácím mazlíčkům.

Kde všude může číhat nebezpečí?

Nejvíce pravděpodobná nástraha je samozřejmě jídlo, o svátcích se ve většině domácností stoly prohýbají pod vahou jídla a různých sladkostí a jak chodíme kolem a všemožně uzobáváme, stejně velkým lákadlem je všudypřítomné jídlo i pro naše psy a kočky. Dbejte na to, aby veškeré jídlo bylo dostatečně vysoko, aby na něj ani ten největší pes nedosáhl a dostatečně kryté, aby si pro něj kočka nevyskočila. Taky není dobré trpět představou, že když jsou teda ty Vánoce, tak svému mazlíčkovi přilepšíme a něco od stolu mu přece jen do misky dáme. Lepší je mu místo své štědrovečerní večeře naservírovat jeho vlastní, případně ho zabavit nějakými hračkami, aby nechodil loudit.  

Až už je to cukroví, nebo bramborový salát, pro psa to představuje škodlivé potraviny obsahující soli, cukry, kakao, tuky atd. a to poslední, co si každý z nás přeje, je na štědrý den, případně o svátky jezdit na veterinu.  

A další velké lákadlo? Samozřejmě krásně nazdobený a osvícený vánoční stromeček a další dekorace. Vaše zvíře je zvyklé na to, jak to doma po celý rok vypadá a najednou přijdou změny, nová lákadla, nové věci na prozkoumání a očichání z pohledu zvířete, ale nástrahy a nebezpečí z pohledu člověka.

Co takové ozdoby, po spadnutí na zem se mohou rozbít a střípky poranit tlapky, případně při jejich rozkousnutí může dojít k poranění tlamy, takže pokud se nepodaří předejít rozbití, je potřeba dbát na pořádný úklid a kontrolu, jestli se nám někde nějaký ten úlomek nezatoulal. Stejně tak je nebezpečí u světýlek, pokud je bude zvíře zkoušet žvýkat, musíme mít na paměti, že jsou většinou zapojené do elektřiny. A v neposlední řadě, pokud zdobíte stromeček čokoládovými figurkami, čokoláda volně visící na stromečku je nebezpečná a pro psy jedovatá, proto by bylo nejlepší ji pověsit do výšky, mimo dosah mlsné tlamy.

Stejně, jako je škodlivá čokoláda, tak je pro psy jedovaté i jmelí a tradiční sváteční rostlina, vánoční hvězda. Pokud si přinesete jmelí z lesa, tak by jeho okusování a pozření bobulí nemělo zvířeti způsobit nějaké větší obtíže, ale jmelí z obchodu nebo trhů je úplně něco jiného, bývá nabarvené a celkově chemicky upravené, což způsobí, že se pro zvířata stává velmi jedovatým. Pokud se stane, že váš mazlíček takto chemicky upravené jmelí pozře, maximálně do hodiny od toho okamžiku musíte vyvolat zvracení, jinak okamžitě kontaktujte svého veterinárního lékaře. 

Dalším nebezpečím jsou svíčky, minimálně ty na adventním věnci, nejenom že se zvíře může popálit, ale taková zvídavá kočka může celý věnec shodit ze stolu a může nastat problém, proto i jako vše ostatní je dobré adventní věnec i jiné svíčky umístit mimo dosah zvířete.

Ne vždy je možné se vyhnout všem nástrahám a nebezpečím, přece jen je někdy těžké odhadnout, co si na nás náš zvířecí společník může vymyslet, ale je dobré být připravení, zabezpečit vánoční stromek před demolicí, pozorovat psa nebo kočku, jak přijímá tu změnu, že je v domě plno nových ozdob, dekorací a lákadel a dát najevo, co se nesmí. Zajistit, aby byl oheň mimo dosah tlapek a vrtícího se ocásku a nekrmit jídlem od stolu a už vůbec ne dávat ochutnávat alkohol. A jen pro případ, že by se něco nepovedlo dle představ, je určitě dobré mít číslo na veterináře vždy připravené, protože co kdyby náhodou :-) 

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků