STAROANGLICKÝ OVČÁK – BOBTAIL

Autor: Nikola Vlčková 25. listopad 2023

Původně pastevecký pes, jehož poznávacím znamením je bohatá srst, která upoutá na první pohled. Věrný společník a šikovný hlídač, kterého si nejde nezamilovat.

Staroanglický ovčák žijící v dávné minulosti sedmnáctého století se od toho nynějšího velmi liší a od jeho prapředchůdců z dob tisíce let zpět ještě více. Stabilizace plemene, jak ho známe dnes, se datuje do 19. století. Dříve byl u těchto psů problém s agresivitou, ale důležité u nich bylo, že měli pevné zdraví a vlastnosti potřebné pro hlídání stád, neboť byl využívaný jako ovčácký pes staroanglických pastýřů a honáků. Dnes už je chován téměř ve všech případech jako velmi společenský člen rodiny a věrný společník.

Bobtail má velmi milou a nekonfliktní povahu. Je naprosto oddaný své rodině, miluje děti a nemá problém ani s dalšími zvířaty. Vzhledem k jeho povaze je vhodný k neklidným dětem, má trpělivost a je velmi hravý, takže jim rád bude dělat společnost. Pyšní se vysokou inteligencí, jen je trochu náročnější na pozornost, potřebuje se zabavit, nerad se nudí, takže potřebuje někoho, kdo mu dostatečné vyžití zajistí. Jsou ostražití a dokáží si členy své rodiny bránit, cítí se být zodpovědný za bezpečnost své smečky.

K oblíbeným aktivitám se staroanglickými ovčáky patří kromě jejich přirozeného pastevectví také agility, treibball, nebo obedience. Nemá problém s poslušností, rychle chápe, takže je snažší ho učit novým dovednostem. 

Impozantní je rozhodně srst Bobtailů, která svou chundelatostí budí dojem velmi mohutného psa. Díky srsti Bobtaila nemůžete přehlédnout, ale je také náročná na údržbu. Oči, které má posazené daleko od sebe jsou zajímavé tím, že každé může mít jinou barvu. Uši mívá svěšené po stranách hlavy. Stavba těla je silná s dlouhým klenutým krkem. Ocas má přirozeně krátký a pro pracovní účely býval i kupírovaný, proto i pojmenování bobtail. Můžeme se setkat s barvou srsti všech odstínů šedé, grošované, nebo modré, hlava s krkem, hrudníkem, končetinami a spodní stranou břicha jsou bílé se znaky nebo bez. Pes může dorůst do velikosti 61 cm a fena do velikosti 56 cm. Hmotnost by měla být cca do 30 kg. Vedle srsti je dalším poznávacím znamením tohoto plemene kolébavá chůze, přípomínající kolébavou chůzi medvěda.  

Do jídelníčku lze zařadit domácí stravu, nebo i granule s dostatečným množstvím masa, nejsou nároční strávníci. Klíčové jsou kvalitní suroviny a vyvážený poměr jednotlivých živin. U suchého krmiva je potřeba dbát na kvalitě pro velká plemena, kde by měla být porce během dne rozdělena do několika krmných dávek, ale to samozřejmě záleží na momentální kondici psa, jeho věku, momentálnímu zdraví, aktivitám atd. Je dobré Bobtaily pravidelně vážit, aby nedošlo k problémům s obezitou, protože díky husté a nadýchané srsti se snadno zakryjí a přehlédnout výkyvy ve váze.  

Staroanglický ovčák netrpí dědičnými nemocemi, je to zdravé plemeno, které není nijak zvlášť geneticky zatížené, ale stejně jako i u jiných velkých plemen se může vyskytnout dysplazie kyčelních kloubů, případně i loketních kloubů. Dlouhá srst může také snadněji zapříčinit zánět uší a očí. Také může hrozit hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) a ve vyšším věku výskyt nádorového onemocnění.  

Bobtail je ideálním psem pro aktivní jedince, kteří nejsou pohodlní, jsou ochotní mít se svým psem pravidelný a dostatečný pohyb a trávit více času péčí o srst svého miláčka. Určitě tento velikán spíše ocení domek se zahradou, kde bude mít prostor se vyběhat a vyřádit se.

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků