SYNDROM MRTVÉHO OCASU

Autor: Nikola Vlčková 31. říjen 2023

Ať už je letní období a chodíte se spolu se svým psím parťákem často koupat, nebo je zima a naopak dovádíte ve sněhu, syndrom mrtvého ocasu je něco, co se může vašemu psovi běžně přihodit. A že jste o tom ještě neslyšeli? Opravdu to není nic ojedinělého.

Pod hrozivým pojmenováním, což syndrom MRTVÉHO ocasu určitě je, se skrývá neinfekční zánětlivé onemocnění tkáně a nervů v oblasti kořene ocasu a ocasu samotného. Toto onemocnění je pro psa bolestivé, ale ve většině případů do pár dnů samo odezní.

Nejčastější příčinou tohoto onemocnění je prochladnutí. V létě může pes prochladnout ve vodě a v zimě naopak při delších procházkách v chladném počasí nebo při dovádění ve sněhu. Také se může stát, že pes za deště promokne a následně prochladne. Obzvlášť může být problém u psů s hustou srstí, která schne hůře a déle, zdánlivě srst vypadá suchá, ale podsada srsti je vlhká ještě několik hodin po promoknutí či po vykoupání. Pokud pes není fyzicky zdatný, může tento syndrom nastat i po náročném dni, kdy měl hodně pohybu a musel ocasem hodně pracovat. Musíme mít na paměti, že kořen ocasu je jednou z nejcitlivějších částí psího těla.
 

Jak se syndrom mrtvého ocasu může projevit?

• Svěšený, nehybný ocas

• Problematické sezení, evidentně bolestivé

• Místo kořene ocasu je bolestivé, citlivé a může se objevit otok

• Bolestivé vyprazdňování

• Pes může být apatický, skleslý, bez nálady

• Nemůže se správně „uvelebit“, kvůli bolestem má problém najít tu správnou polohu k odpočinku a je neklidný
 

Jak již bylo řečeno, toto onemocnění zpravidla do několika dnů samo odezní, přesto je třeba se ujistit, že se opravdu jedná o zánět a nejde o stav po úraze nebo onemocnění například páteře. Pokud tomuto stavu předcházel úraz, nebo spolu se svěšeným ocasem má pes také problémy s chůzí, nebo se hůře zvedá, není na co čekat, je potřeba okamžitě navštívit vašeho veterináře.
 

Co dělat, abychom pejskovi pomohli tento stav překonat nebo se mu úplně vyvarovat?

• Nemanipulovat s ocasem, nesahat na něj!  

• Omezení fyzické aktivity, venčení jen za účelem vykonání potřeby

• Odpočinek v teple

• Lze podat léky proti bolesti určené pro psy (po domluvě s veterinářem)

• Teplé obklady u kořene ocasu (po domluvě s veterinářem)
 

• Vyvarovat se chladu, průvanu a dešti

• Po vykoupání, či zmoknutí vysoušet

• Do sněhu a chladného počasí preventivně oblékat
 

Častěji se syndrom mrtvého ocasu může objevit u atletických pracovních plemen. Náchylnější mohou být například dobrman, bígl, hladkosrstý retrívr, coonhound, foxhound, labrador, dalmatin a anglický setr.  

Pokud jste se svým čtyřnohým členem rodiny toto onemocnění už zažili, nebo ne, důležité je být obezřetný při koupání nebo zimních aktivitách a dávat pozor, aby váš pes neprochladl. Syndrom mrtvého ocasu se může vracet. A rozhodně při větších obtížích, nebo když obtíže i po několika dnech neustoupí, navštivte svého veterináře.

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků