BARMSKÁ KOČKA

Autor: Nikola Vlčková 24. říjen 2023

Kočka, o které se traduje, že nosí štěstí, hlavně kvůli jejímu jménu, které je v thajštině supalak, což znamená nosící štěstí, krásná a nádherná. V průběhu let měla vliv na vznik mnoha dalších kočičích plemen.

O Barmských kočkách můžeme říct, že jsou moderním plemenem, i když vezmeme v potaz, že o nich první zmínky sahají do dob z konce středověku. Jméno mají podle místa, odkud pocházejí, chovali je v Barmě, Thajsku a také v dalších zemích jihovýchodní Asie. „Moderní verze“ barmské kočky  se začíná formovat v 19. století ve Velké Británii, kde nastal obrovský boom tohoto plemene, i když v té době byly kříženy se siamskými kočkami a taky za ně považovány. Opravdové pozornosti, se jim dostalo až v USA, kdy je většina soudobých barmských koček považována za potomka kočky jménem Wong Mau, kterou do USA z Barmy dovezl v roce 1930 Dr. Thompson a dále ji šlechtil a vyvracel tvrzení, že se jedná o siamskou kočku. Ve Velké Británii se s novým chovem barmských koček začalo až v roce 1949.

Rozdílné představy o tomto plemeni vedly k rozdělení do dvou chovatelských linií, jednou linií je americký typ barmské kočky, který je méně orientální a podsaditější, který uznává například TICA (The International Cat Association) a druhou linií je exotičtější a štíhlejší evropská barmská kočka, která je uznávána organizací FIFe (Fédération Internationale Féline). Jedna z největších organizací chovatelů koček na světě CFA (Cat Fanciers´ Association), která byla založena v roce 1906 uznává oba typy barmské kočky, ale registruje je odděleně s rozdílnými standardy.

Původní barvou těchto koček byla hnědá, která byla postupně rozšířena o dalších devět barev. Jsou střední velikosti s dobře vyvinutým svalstvem a dobrou stavbou kostí. Má živé a zářivé oči, krátkou srst, rovný ocas a dlouhé svalnaté nohy zakončené tmavými tlapkami. Vyznačují se také svou dlouhověkostí, kdy se dožívají 16 – 18 let.

Barma je velmi inteligentní a noblesní s lehce složitou povahou. Miluje být středem pozornosti a naprosto to vyžaduje, takže se skvěle hodí do početné rodiny, kde se jí bude pravidelně pozornosti dostávat za předpokladu, že bude mít své vlastní místo, kde si bude moct o samotě odpočinout. Pokud ji necháte o samotě příliš dlouho, hrozí riziko, že se bude chovat destruktivně. Jsou schopny si se svým chovatelem vybudovat silné pouto a o to hůře poté snášejí konkurenci. V případě více koček se spolu nesnesou dva kocouři a i sourozenci mezi sebou mohou mít problém, ale když je v přítomnosti další kočky od kotěte, mohou si zvyknout.  

Je to velmi hravé, učenlivé a „povídavé“ plemeno, které lze naučit i různé kousky, proto je důležité, aby se měla jak zabavit, škrabadla, prolézačky a různé hračky jsou pro ně samozřejmostí.

Následkem četného křížení v minulosti má barma predispozice ke genetickým chorobám, mezi nejčastější onemocnění patří:

• Kameny v močovém měchýři

• Nemoc ledvin

• Glaukom

• Srdeční choroba

• Zánět dásní

• Deformace lebky

Dalším následkem četného křížení jsou také plemena Barmské kočce podobná, s některými má mnoho společných znaků, které mohou vést až k chybné identifikaci plemen. Barmská kočka měla svou zásluhu u obnovení nebo vytvoření plemen:

• Tonkinská kočka

• Bombay kočka

• Cornish rex

• Exotická krátkosrstá kočka

• Britská krátkosrstá kočka

Jedno je jisté, jakmile se pro Barmskou kočku rozhodnete, musíte vědět, že si pro ni najdete dostatek času a budete ji považovat za svého společníka při všech domácích aktivitách, ale rozhodně si ji zamilujete pro její přátelskou a milující povahu.

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků