PLÁNUJETE SI POŘÍDIT DRUHÉHO PSA?

Autor: Nikola Vlčková 17. říjen 2023

Pokud si chcete domů k vašemu psímu miláčkovi pořídit miláčka ještě jednoho, ať už žijete sami nebo s rodinou, je dobré si uvědomit, že najednou budete mít doma místo jednoho psa dvojnásobný příval lásky a radosti, ale ne jednoduše v podobě dvou psů, už budete mít psí smečku.

Myslíte na to, že si pořídíte druhého psa, čím tedy začít? Rozhodně si musíte vše důkladně promyslet dřív, než začnete konat, první přípravy, pak nový pejsek, nezní to jednodušeji? Rozhodně vás to zachrání před komplikacemi, i když to neznamená, že se pak nějaký ten zádrhel neobjeví :-) 

Určitě je dobré si ujasnit, jestli se vám do domácnosti další čtyřnohý přírůstek vůbec vejde, pokud nemáte třeba dům se zahradou, ale menší byt, už je o něco obtížnější najít místo pro dalšího pejska, hlavně pokud je větší. Musíte někam dát další pelech, misky, hračky a mít prostor pro hraní a odpočinek. Dalším důležitým faktorem jsou finance, zdvojnásobí se vám výdaje na krmivo, veterinární péči a třeba i na cvičák. A v neposlední řadě je třeba mít více času, na výchovu, výcvik, procházky atd.

Jakmile si řeknete, že vše zvládnete, jde-li o praktickou stránku věci, přichází ta možná v některých případech, pokud jde o zvládnutí i o dost obtížnější, co na to váš pes, který byl do téhle chvíle psím jedináčkem? Zvládne se dělit o své teritorium, o svou rodinu, o pozornost a lásku?

Nikdy nelze předem s jistotou odhadnout, jak spolu budou pejsci vycházet v jedné domácnosti, na jedné zahradě, ale můžete alespoň zajistit, aby těch případných třecích ploch bylo co nejméně. Je dobré přihlédnout k povaze, rase a velikosti psa, kterého už máte doma, malá čivava se bude od velkého psa dost lišit. Dále také k věku, kdy psí senior už nebude tak aktivní, ale zase mu mladší pes může zvednout náladu a trochu ho omladit.  

Také je zásadní, zda je na vás váš pes jako na pána fixovaný, čím více na vás bude „viset“, tím horší pro něj bude, že přišel do rodiny další pes, může ho vnímat jako konkurenci a žárlit, čímž může docházet i ke zbytečným rvačkám, stejně tak pokud jde o hračky atd.

Dospělého psa z útulku, nebo štěně? Pokud je váš pes dominantní a brání si tzv. to své, rozhodně je lepší pořídit mu psí miminko, ale s příchodem štěněte musíte počítat také s tím, že se můžete rozloučit se svým zajetým režimem. Ale výhodou je, že dospělý pes, kterého máte doma, vám s výcvikem štěněte dost pomůže a hodně práce udělá i za vás, štěně se od něj naučí návykům, dovednostem a i naučenému dobrému chování.

A v neposlední řadě je důležité rozlišovat mezi psem a fenou. Opět se vracíme k tomu, že dva psi jsou už smečka a to znamená, že může docházet k bojům o postavení ve smečce, když se jeden z nich bude cítit být v ohrožení. Určitě spolu bude lépe vycházet pes a fena, jen musíte vyřešit otázku nechtěného zabřeznutí.

Po zvážení všech pro a proti a pořízení si druhého čtyřnohého kamaráda nezapomeňte na to nejdůležitější a to je seznámení vašich pejsků. Mělo by proběhnout na neutrálním místě, mimo domov, jít na to pomalu a ujistit se, že se ani jeden z pejsků necítí být znevýhodněný a ve stresu. Pokud půjde vše dobře a budete se oběma věnovat stejně, může se z vašich chlupáčů stát nerozlučná dvojice psích kamarádů :-)

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků