KAVALÍR KING CHARLES ŠPANĚL

Autor: Nikola Vlčková 6. říjen 2023

Malý, roztomilý společník pro každou aktivitu, milující všechny kolem sebe, jak dvounohé, tak čtyřnohé, to je pes, o kterém se říká, že má šlechtický původ, Kavalír king Charles španěl. Je tohle to plemeno, které se hodí právě k vám?

A proč šlechtický původ? Už jak napovídá pojmenování, ve kterém je král Karel, toto populární plemeno má původ v malých španělech oblíbených mezi šlechtou. Jejich původ je tedy ve Velké Británii. Oblibu měli u vysoce postavených dam a dětí. Objevují se také na historických obrazech. Mezi ty nejvýše postavené milovníky chovu těchto psů patřil král Karel I., Karel II. a také například Marie Stuartovna. Pro zajímavost, dodnes má tento pejsek povolen vstup do anglického parlamentu a to právě díky králi Karlovi II., který rozhodl, že jim nesmí být zavřeny jediné dveře, tudíž mají vstup povolen absolutně všude :-)   

Plemeno kavalírů ovlivnila hlavně móda udávaná v 18. století, kdy byli v oblibě psi s malou kulatou hlavou a krátkým čenichem. Dnes tedy máme jeden nepřehlédnutelný znak, což je délka nosu, která rozlišuje dvě větve, jednou je KAVALÍR KING CHARLES ŠPANĚL a tou druhou je King Charles španěl. Kavalír má tedy delší nos s vyšší postavou. Má vysoko nasazené uši, které má svěšené a dobře osrstěné. Nejen uši má kavalír dobře osrstěné, celkově je jeho srst dlouhá a zvlněná a vyskytuje se ve zbarvení černá s pálením, bílá s pálením, červená nebo tříbarevná. Jednou z nevýhod je, že líná celý rok, kdy je línání více intenzivní klasicky na jaře a na podzim, když mění srst, ale připravte se, že minimálně jednou týdně je dobré srst vyčesat hlavně v oblasti uší a hrudníku, kde je srst delší.

Situace kavalírů byla tak kritická, že téměř vymizeli, až začátkem 19. století došlo k procesu šlechtění původního typu španělů kavalírů zpět. Dle záznamů se první kavalír objevil na našem území, tehdy ještě v Československu, v roce 1945.

Kavalíři jsou nesmírně společenští, velmi milují svou rodinu a jsou přátelští jak k ostatním lidem, tak i ke zvířatům. Rád si hraje s dětmi, se kterými je trpělivý. Určitě je třeba počítat s tím, že kam se po bytě či zahradě pohnete, budete ho mít u sebe. Také je velmi inteligentní a nebojácný. Bude vám nadšeně dělat společnost venku při sportovních výkonech a procházkách, nebo třeba jen za deštivého počasí na pohovce u sledování filmu. Výcvik jde díky inteligenci a učenlivosti dobře a poměrně rychle, jen se nesmí zapomínat na citlivý přístup vzhledem k povaze kavalírů, drsnější zacházení nebudou zvládat dobře. Pokud si pořídíte psa, nebo fenu, neměl by u nich být vidět rozdíl v temperamentu. Zvládají řadu sportů pro psy, jako jsou fly ball, agility, dogdancich, dogfrisbee a mnoho dalších.

Láska k lidem a ostatním zvířatům není u kavalíra tou jedinou, také miluje jídlo, často loudí, a jakmile má možnost, sežere, co se mu podaří vyčmuchat. Také proto mají sklony k obezitě a je třeba u krmení a přídělu pamlsků dávat velký pozor. Dále trpí řadou dědičných onemocnění, kdy mezi časté patří problémy se srdcem a onemocněním očí. Onemocnění srdce je jedno z nejčastějších a nejvíce závažných u kavalírů, nejčetnější je endokardióza, což je chronické degenerativní onemocnění srdečních chlopní. Také se můžete setkat se záněty zvukovodu, kvůli zavěšeným a bohatě osrstěným uším, dysplazii kyčelních kloubů, nebo například s vrozeným vymknutím čéšky. Také je zde onemocnění, kterým může trpět pouze Kavalír King Charles španěl, což je neurologicky podmíněný syndrom záchvatovitého padání (EFS), kdy má pes svalové křeče po námaze nebo stresu, což může vést k neschopnosti pohybu a následnému pádu, neštěstí je dostupná spolehlivá léčba.

Kavalír je vhodný pro každého, kdo miluje psy, do rodiny, k dětem, a nebo jako společník aktivních seniorů. Také je vhodný pro pejskaře začátečníky.

 

 

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků