LATAM VLAŠTOVČÍ

Autor: Nikola Vlčková 28. září 2023

Lathamus discolor – Latam Vlaštovčí je vzácný druh papouška pocházející z Austrálie, vyskytuje se v Tasmánii a na přilehlých ostrovech. Hnízdí v dutinách stromů. Tento druh papouška je součástí červeného seznamu IUCN (seznam ohrožených živočichů a rostlin, vydávaný Mezinárodním svazem ochrany přírody a to každé dva roky) v kategorii ohrožených druhů. Dnes už se převážně chovají v zajetí, kde se jim daří, ve volné přírodě se jich vyskytuje do dvou a půl tisíce jedinců.

K jejich ohrožení dochází zejména z důvodů:

• Požárů lesů

• Těžbě dřeva

→ tím přicházejí o své přirozené prostředí a hnízdiště

• Vakoveverce létavé, která Latamům vybírá hnízda s vajíčky a mláďaty

Počátky Latamů v České Republice můžeme zaznamenat v sedmdesátých letech minulého století, ale bohužel se je nedařilo odchovat až do roku 1992, který byl zlomový.

Latama vlaštovčího poznáte dle typického, jasně zeleného zbarvení, kdy na spodní části těla je zelená barva světlejší, až lehce do žluta. Okolo hlavy už se mísí barvy červená, tmavomodrá, žlutá a tyrkysově modrá. Křídla má dlouhá a úzká se zašpičatělým ocasem. Samec má červené spodní ocasní a křídelní krovky. I s ocasem dosahují délky cca 25 cm, hmotnost se pohybuje mezi 46 – 76 g. Při dobré péči se mohou dožívat 10 – 15 let.  

Latam v přírodě žije v eukalyptových či smíšených lesích, nebo v zahradách/parcích, kde ho přitahuje dostatek kvetoucích stromů, protože jeho potravou je hlavně nektar z květů a pyl. Navíc se živí hmyzem a jeho larvami, bobulemi, ovocem, semeny a rostlinami.  

V zajetí by se měl jeho jídelníček skládat z ovoce, vaječné směsi, zeleného krmiva, klíčeného zrní, nezralého obilí, větviček na okus, nejlépe i s květy, klasy kukuřice, bobule, zrní, směsi pro hmyzožravé ptáky, piškoty. Také milují sladké kašičky.

Latam je temperamentní papoušek, který miluje pohyb, a proto velmi ocení větší voliéru, ve které bude mít možnost protáhnout křídla a proletět se. Stejně jako temperamentní je i snášenlivý, takže ve voliéře nemusí být sám, ale může ji sdílet i s jinými druhy ptactva. Je ale třeba dávat si pozor v době hnízdění, kdy hrozí, že by Latamové mohli vyházet mladé z cizích hnízd.  

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků