KDYŽ VÁŠ PES CHRÁPE

Autor: Nikola Vlčková 18. září 2023

Známe to všichni, uvelebíme se v klidu večer u televize, nebo v posteli, náš čtyřnohý miláček je samozřejmě s námi a najednou se do ticha nebo do zrovna puštěného filmu ozývá chrápání, mlaskání a bručení. Pokud vás to zrovna neruší ve spánku, když brzy ráno vstáváte do práce, tak se jen pousmějete, ale kdy už se nad chrápáním svého psa máme pozastavit a případně ho začít řešit?

Chrápání se u psů vyskytuje stejně tak často, jako u lidí. Může vznikat během spánku vibracemi, které rozpohybují volné tkáně v horních dýchacích cestách, jednoduše proudí do dýchacích cest psa vzduch, který má na své cestě překážky a tím pak vzniká celý proces chrápání. Může to být neškodné, nebo to naopak může znamenat, že má váš pejsek zdravotní problémy.

Rozlišujeme plemena, u kterých je chrápání nevyhnutelné vzhledem k jejich struktuře tlamy, nazývají se krátkolebá plemena, neboli brachycefalická. Mají zkrácené nosní dutiny, a proto se u nich objevují problémy s dýcháním a tudíž i s chrápáním. Mezi tato plemena patří například:

• Francouzský buldoček

• Anglický buldok

• Bostonský teriér

• Mops

• Pekingský palácový psík

• Německý boxer

 

Dalším faktorem, který způsobuje chrápání je obezita, která může nastat z překrmování psa, nedostatkem pohybu, nebo jednoduše tak, že pejsek tzv. sežere vše, co kde najde, aniž byste si toho vždy všimli. Pes s nadváhou má častější sklony k chrápání, z důvodu nadměrného ukládání tuku v tkáních, které obklopují horní dýchací cesty. Chrápáním to u obezity ale nekončí, může se objevit celá řada dalších problémů, a proto je dobré, co nejdříve začít váhu pejska redukovat. Mírně snížit množství krmiva, dbát na pravidelný a dostatečný pohyb a můžete pejskovi pomoci i správnými doplňky krmiva.

Respirační onemocnění jsou také velkým strašákem, spolu s alergiemi, astmatem a bakteriálními infekcemi, to vše způsobuje chrápání. Alergii může mít váš psí kamarád na různé trávy, pyl, prach, různé vůně, které používáte doma, ať už vonné svíčky, nebo čisticí prostředky (obecně se doporučuje používat čisticí prostředky na přírodní bázi). Respirační onemocnění nemusíte poznat jen podle chrápání, ale i díky dalším příznakům, jako je kýchání, nechuť k jídlu, únava, uslzené oči, výtok z čumáku a další.

Pozor na přítomnost cizích předmětů. Pokud si váš pes rád hraje, žvýká hračky, trhá na kousky míčky atd., může mu uvíznout kousek předmětu v dýchacích cestách. Když se cizí těleso dostane do nosu, zcela logicky brání volnému proudění vzduchu a způsobuje chrápání. Dále může způsobit kašel, kýchání, otírání nosu tlapkami, v tomto případě je potřeba zásah veterináře, který předmět musí dostat z dýchacích cest pryč dříve, než předmět postoupí dále a pes se v nejhorším případě začne dusit.

Může se také stát, že je chrápání i znakem problémů se zuby, kdy pejskovi může nějaký zub vypadnout, růst křivě, nebo může mít potíže s infekcí způsobené zubním abscesem, problémy se zuby můžete poznat i zarudnutím dásní a intenzivním zápachem z tlamy. Pes také může mít polypy, které při dýchání způsobují potíže.

A samozřejmě, chrápání přichází i s věkem pejska, takže pokud máte psího seniora, který nikdy nechrápal, může to nastat.

Chrápání tedy může být normální, ale je dobré se někdy zaposlouchat a vnímat, jestli se nějakým způsobem nezměnilo a hlavně pokud je doprovázeno i dalšími fyzickými obtížemi a změnami v chování, je důležité vyhledat pomoc a odbornou radu veterinárního lékaře.

 

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků