LÍNÁNÍ

Autor: Nikola Vlčková 11. září 2023

Chlupy na podlaze, chlupy na nábytku, na oblečení, úplně všude? Kolem vás pobíhá chlupatá koule, která ztrácí jeden chuchvalec za druhým? To pravděpodobně začíná období línání, a jak se s tím co nejlépe a bezbolestně vypořádat?

Línání je velmi důležitý proces, kdy je stará srst nahrazena srstí novou. Srst se tímto způsobem obnovuje a přizpůsobuje se okolním podmínkám a přicházejícímu ročnímu období. Výměna srsti je důležitá, neboť se nahradí i poškozená místa, je důležité, aby měla zvířata srst zdravou, protože je to pro ně jakási bariéra před vnějšími vlivy, jak už před zimou, před sluncem, aby se nespálila, před škůdci atp.

Většina zvířat líná v průběhu celého roku, ale ke kompletní výměně srsti dochází zpravidla na jaře a na podzim. Kdy na jaře shodí zimní srst a připravují se na teplé počasí a na podzim se naopak zbaví letní srsti a připravují se na zimní teploty. Rozdíly mohou nastat u zvířat, která bydlí se svými dvounohými parťáky v bytě, kde je stabilní teplota a umělé osvětlení, zde může proces línání trvat celý rok. 

Intenzita línání u psů závisí na jejich zdravotním stavu, prostředí, ve kterém žijí, ale i na plemeni. Ovlivnit dobu línání může, jak už bylo řečeno teplota, ale i doba denního světla a hormony zvířete. Feny línají převážně na počátku hárání a například kastrovaní psi zase línají po celý rok. Pravidelnou výměnou srsti neprochází plemena, jako je např. pudl, nebo lovečtí teriéři, oproti jiným plemenům línají opravdu méně, ale srst se jim musí pravidelně zastřihávat.

A co štěňata? I těm se línání nevyhýbá, hlavně v období, kdy se dostávají do dospělého věku, neboť srst štěněte může být naprosto odlišná od té, kterou bude mít jako dospělý jedinec. Stejně tak pokud jde o zabarvení srsti. Proces přeměny srsti štěněte začíná zpravidla ve věku 3 – 6 měsíců.

Péče o srst je jednou z mnoha důležitých povinností v péči o psa a to především v době línání. V této době je důležitá pejska pravidelně kartáčovat/vyčesávat. To nejen pomáhá odstranit „odumřelou“ srst, ale i nečistoty, které si váš čtyřnohý kamarád přinese zvenku. Během roku postačí vyčesávat jednou za několik dní, v závislosti na plemeni, ale jakmile přijde období jara a podzimu, stává se tato činnost tak trochu každodenní rutinou. Spolu s pravidelným vyčesáváním se také doporučuje pejska koupat, alespoň dvakrát během cyklu, a pak po uschnutí srst vykartáčovat, jeho kůže se tak zvlhčí a zjemní. 

Pozor na nadměrné línání, pokud se u vašeho psa začnou objevovat lysá místa, všímáte si, že trpí svěděním a škrábe se více, než je obvyklé na stejných místech,  má na kůži zanícená místa, nebo mu srst na celém těle viditelné řídne a je jemnější, je nutné navštívit vašeho veterináře.

Dalším důležitým faktorem je kvalitní krmivo, které by měl mít pes samozřejmě po celý rok, ale zvlášť v období línání je důležité mít jídelníček s dostatečným obsahem masa, s přídavky probiotik. Nekupujte krmivo, které obsahuje chemická dochucovadla, nebo obilí. Také je potřeba dbát na vyvážený obsah minerálů, vitamínů, bílkovin a aminokyselin.

 

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků