ALJAŠSKÝ MALAMUT

Autor: Nikola Vlčková 3. září 2023

Pokud se zajímáte o psy patřící mezi severská plemena, bezpodmínečně musíte znát Aljašského malamuta, který patří k nejstarším psím plemenům. Pochází z USA a původně byl chovaný domorodými severskými kmeny Inuity. Patří k větším psům a poznáte ho díky husté srsti, která ho chrání před velkými mrazy, kterým je uzpůsobená a barvě, která je nejčastěji šedá a černá, ale také hnědá a červená, pokaždé s bílými znaky. Často si ho lité pletou se Sibiřským huskym.

První zmínky o psech odpovídající popisu Aljašského Malamuta se objevují v 18. století od obchodníků, kteří se na svých cestách setkali i se společenstvím Inuitů. Do 19. století byl jediným psím plemenem, které se chovalo na Aljašce a zde také vzniklo jeho jméno, Aljašský je zjevné a Malamut je ze slova označující Inuity. Využívali se k převážení věcí, kdy tahali sáně, nebo nesli vaky, pomáhali při lovu, závodili se psími spřeženími a na přelomu 19. a 20. století je vzala do svých řad Kanadská královská policie. Během druhé světové války pomáhali americké armádě, přepravovali munici a měli úlohu jako záchranářští psi. 

Toto plemeno není vhodné pro chovatele začátečníky, je to velmi temperamentní pes a díky své dominanci se může stávat, že bude útočit na cizí psy. Také si zachovává svou vlastní nezávislost. Má ale velmi přátelskou povahu, miluje svou rodinu, které je naprosto oddaný a přátelsky se chová i k cizím lidem. Díky tomu je i ideálním a skvělým společníkem k dětem, protože kromě své lásky k rodině a přátelské povaze je i trpělivý a tolerantní. Vzhledem k tomu, že je to plemeno zvyklé žít ve smečkách, společnost dalších zvířat by neměla být problém, pokud si na ně zvyká od štěněte.

Od svého pána vyžaduje hodně pozornosti a péče, není lehké ho unavit, takže větší fyzické aktivity jsou nutností, jinak hrozí, že se bude opravdu nudit a strádat. Je důležité ho od štěněcích let socializovat, aby nebyl bojácný a hlavně nečekejte, že to bude vyloženě hlídací pes. Není vhodný do bytu, kde mu zejména v letních měsících díky silné srsti nebude zrovna příjemně a také je pro něj vhodný větší výběh, nejlépe věší oplocená zahrada, protože se jedná o časté útěkáře, tak je plot nutností a nejlépe i chytrá psí známka na obojku, aby se v případě útěku dal rychleji najít : ) Také se připravte jejich zálibu v hrabání a v případě nedostatečné pozornosti od pána i např. ničení květin. 

Svou srstí je Malamut uzpůsoben k životu v teplotách +30 až -30°C, v horkých dnech jako i jiní psi potřebuje dostatek čerstvé vody a neustálý úkryt ve stínu. Pokud jde o jeho srst, tak líná dvakrát ročně, na začátku jara a zimy. V období línání je potřeba ho denně vyčesávat. Díky drsným podmínkám, na které bylo toto plemeno vždy zvyklé, je extrémně odolný vůči chorobám, ale samozřejmě se u něj jako i u ostatních velkých psích plemen mohou objevit nemoci pohybového aparátu.

Je důležité, aby měl Malamut základní výcvik, učí se rychle, ale pokud nebude mít náladu, nic s tím neuděláte. Od začátku potřebuje jasně daná pravidla, musí mu být jasné, kdo je tady pán – vůdce smečky, aby svému chovateli nepřerostl přes hlavu. Jakmile ale budete mít jeho náklonnost, bude s vámi spolupracovat, s láskou a uznáním, pokud mu to samé budete projevovat i vy, bude to ten nejlepší a nejvěrnější člen rodiny.

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků