FLYBALL - DALŠÍ ZE PSÍCH SPORTŮ

Autor: Nikola Vlčková 5. srpen 2023

Flyball je kinologický týmový sport, který je určený pro všechna psí plemena. Podobá se štafetě a je nejvhodnější pro aktivní a temperamentní pejsky, kteří milují hračky a hlavně míčky, protože míček v tomto sportu hraje jednu z hlavních rolí. Jisté je, že ve Flyballu to nebudete jen vy a váš pes, ale i další týmový hráči, ať už dvounozí, nebo čtyřnozí.

Počátek tohoto sportu se datuje na konec 60. a začátek 70. let a poprvé ho můžeme zaznamenat v jižní Kalifornii. První turnaj se konal v roce 1983 v USA. Flyball se postupně rozšířil z USA do Austrálie, Kanady, Jižní Afriky a do evropských zemí. Pořádají se turnaje, ale i každoroční mistrovství Evropy, které je největším mezinárodním turnajem tohoto sportu.

Když se pro tento sport rozhodnete, dobré je, že trénovat můžete začít už od štěněte, jen musíte dávat pozor, abyste svého psa nepřetěžovali. Hlavní ze začátku je, pejska namotivovat, jednak na míček a chuť si tímto způsobem hrát a jednak na spolupráci se svým psovodem. Závodit může pes od 15 měsíců věku. 

A jak probíhá samotný závod ve Flyballu? V první řadě musí mít každý pes vystavenou licenci, ve které je uvedena výška překážek, pak už proti sobě stojí dvě družstva, která mají čtyři členy a závodí na dvou totožných drahách, na kterých jsou čtyři stejné skokové překážky a box, který vystřeluje míček. Vzhledem k tomu, že v jednom týmu mohou být psi všech plemen a velikostí, tak se výška překážek určuje dle nejmenšího psa v týmu. Úkolem psa je bez chyby překonat překážky směrem k boxu, do kterého mezitím nabíječ vloží míček (tenisák). Míček vystřelí, jakmile pes skočí na desku boxu a tím spustí celý mechanismus. Skoku na desku boxu se říká plavecká otočka.

Po vystřelení míčku ho pes musí chytit a vrátit se stejnou trasou zase zpátky na start, kde na něj čeká jeho psovod a zároveň ho ve vymezeném prostoru střídá další závodící pes v pořadí, kterého čeká stejná trasa. Vyhrává rychlejší a bezchybnější tým. 

Chybou může být například nepřekonání překážky, když ji pes vynechá, nepodaří se mu skočit na box tak, aby mu vystřelil míček, nebo se mu to podaří, ale cestou zpět míček upustí. Také se může stát, že se závodící psi nevystřídají na určeném místě.

Důležité je, aby pes ignoroval dění kolem něj a psa běžícího druhou trasou, takže aby ho nenapadlo honit ostatní psy. Neměl by mít problém s úzkým prostorem mezi překážkami a hlavně aby mu nevadil hluk, protože nějakému tomu povzbuzování a štěkotu v pozadí se nelze vyhnout.

Z důvodu veškerého běhání a skákání, je váš pes zatížený více, než je obvyklé, proto je důležité navštěvovat pravidelně veterinárního lékaře, abyste si byli jisti, že je v dobré fyzické kondici a nebudou mu dělat problémy klouby a srdce.

Flyball patří k oblíbeným kinologickým sportům, který můžou dělat i méně fyzicky zdatní psovodi, je to adrenalin, zábava a týmová spolupráce s tím bonusem, že se příliš aktivní psi alespoň trochu unaví :)

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků