UMÍ VÁŠ PES PLAVAT?

Autor: Nikola Vlčková 14. červenec 2023

Plavání, další z mnoha oblíbených aktivit lidí všech věkových kategorií a další z aktivit, do které můžete zapojit i svého psa. V letních měsících ideální kratochvíle, která se ale neobejde bez pořádné přípravy, hlavně pokud máte psího parťáka, který s vodou ještě není úplně kamarád.

A jak to je s tím, že každý pes umí plavat? I tady se dovednosti v plavání liší v závislosti na tom, jakého plemene váš pes je. Jsou plemena, pro která je plavání přirozeností a na druhou stranu jsou plemena, pro která je plavání mnohem náročnější, nepřijdou si ve vodě přirozeně, může to pro ně být stresující a těm je třeba trochu pomoci, protože téměř každého psa lze naučit plavat, nebo se při styku s vodou cítit dobře, jen správně postupovat.

Hlavně svého psa do vody neházejte! Myšlenka, že ho hodíte do vody a on si poradí a začne plavat sám od sebe je naprosto zcestná. Nejen že hrozí, že ve vás naprosto ztratí důvěru, ale můžete mu tím způsobit teplotní šok a další zdravotní problémy, nehledě na to, že si tím vybuduje k vodě takovou nedůvěru, že už se k ní nepřiblíží.

Nejlepší samozřejmě je, když si pejsek na vodu zvyká už od malička, postupně na procházkách, nebo i doma na zahradě, tím zjistí, že voda není nepřítel a naopak v teplých dnech ho může příjemně ochladit.  

Jsme u vody, co teď?

• Měli byste začít v mělké vodě s dobrým přístupem, aby pes cítil pevnou půdu pod nohama a měl kontrolu nad tím, jak hluboko do vody půjde.

• Vejděte do vody jako první a pokuste se svého psa přivolat, případně mu ukázat jeho oblíbenou hračku či pamlsek. Myslete na to, že hlavně pro psí plavce začátečníky je vstup do vody jako vstup do neznáma, tak na ně příliš netlačte a dejte jim svůj čas.  

• Pokud se pes příliš bojí, můžete mu pomoci tím, že jej chytnete pod hrudníkem tak, aby měl hlavu nad vodou a tělo ve vodě, dbejte na to, aby měl možnost tělem pohybovat ve vodě sám, takto ho můžete držet, dokud neuvidíte, že má snahu sám plavat.

• Nezapomínejte chválit! A sledujte, jestli váš psí parťák není vysílený.

Užitečným pomocníkem může být plovací vesta, zejména u těch pejsků, kteří svou stavbou těla nejsou plavání tolik přizpůsobeni, dodá pocit jistoty, ale může pomoci i v případě, že jste u vody, kde jsou silnější proudy, nebo se chystáte na plavbu na lodičce, raftu atd. Vesta psa udrží ve správné poloze a může být nápomocná i v případě, že je pes vysílený, nebo nastane nějaká zdravotní komplikace a hrozí, že by se mohl utopit. 

Plavání sebou nese velké výhody, posiluje srdce a plíce, snižuje rizika zánětů, zrychluje metabolismus, zlepšuje krevní oběh, což pomáhá udržovat zdravou kůži a srst a také pes při plavání zapojuje všechny svaly, takže ho to posiluje celkově. Stejně tak je plavání dobré pro obézní psy, protože tak nenamáhají své už tak přetěžované klouby a svaly. A k fyzické stránce se připojuje i ta psychická, kdy plavání zlepšuje duševní pohodu tím, že uvolňuje stres.

Samozřejmě je velmi důležité také dodržovat bezpečnost, ať už máte ze psa rozeného plavce, nebo začátečníka, nikdy ho nenechávejte bez dozoru a neztrácejte ho z dohledu. Před vstupem do vody zkontrolujte její teplotu, aby nebyl vystaven možnému teplotnímu šoku a ujistěte se, že bude mít k dispozici vždy snadný výstup, který bez problémů najde a doplave k němu.  

 

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků