Magazín

DALMATIN

Autor: Nikola Vlčková 23. červen 2023

Kdo by neznal Dalmatina? Ať už díky dobám, kdy byla velká obliba ve filmech 101 Dalmatinů s vypočítavou a zlou Cruellou De Vil, nebo jednoduše díky tomu, že je dalmatin nepřehlédnutelným a snadno zapamatovatelných psem díky svému specifickému vzhledu.

Svým vzrůstem patří ke středně velkým plemenům, kdy je velikost dospělého jedince u feny 54 – 60 cm a u psa 56 – 62 cm výšky. Bez ohledu na pohlaví pak dosahují tělesné hmotnosti mezi 24 – 32 kg. Jeho charakteristickým zbarvením je bílá srst s černými nebo hnědými skvrnami. Dalmatin se rodí jako sněhově bílý, skvrnky se začínají objevovat mezi desátým až čtrnáctým dnem od narození.

I když dalmatini patří mezi nejstarší psí plemeno, tak první oficiální standard plemene vznikl až v roce 1860. První zmínky o psech se zabarvením podobným dalmatinům, ale postavou připomínající spíše chrty byly objeveny v podobě nástěnných maleb v hrobkách egyptských faraonů a na řeckých freskách. Další zmínky o výskytu dalmatinů můžeme zaznamenat na několika malbách a v kronikách, které nás přivedou až k Dalmácii, kde se stal hlídacím psem tamních pastýřů. Odtud se díky oblibě u námořníků přes moře dostal do Spojeného království, kde se stal oblíbeným plemenem šlechty. Účastnil se lovů a byl využíván jako doprovod pro koňská spřežení, odtud také pravděpodobně pramení velmi kladný vztah dalmatinů ke koním. Ve spojených státech měl dalmatin také svou roli a to u hasičských sborů, kdy doprovázel opět koně k požárům, hlídal vybavení během zásahů, nebo hasičskou stanici jako takovou a také zachraňoval lidi z hořících budov.

Dnes už je dalmatin brán čistě jako domácí mazlíček a součást rodin. Je inteligentní, přátelský a energický. Určitě se hodí jako parťák na výlety a sport. Rychle se učí, ale dokáže být tvrdohlavý, proto jeho výcvik vyžaduje důslednost. Ke svému pánovi je plně oddaný a loajální.  

Dalmatini jsou obecně zdravé plemeno, ale i u nich se objevuje náchylnost k nemocem:  

• Jako nejčastější se u nich vyskytuje dědičná hluchota (jednostranná nebo oboustranná), která je způsobena degenerací buněčných chloupků

• Uroliáza, což je tvorba močových kamenů, nemusí to postihnout každého dalmatina, ale mají k tomu větší předpoklady  

• ARDS - onemocnění dýchacího aparátu, které postihuje psy v nízkém věku a nebyl na něj zatím vynalezen lék, který by byl na 100% účinný.

Pro Dalmatiny se doporučuje krmivo, které má nízký obsah purinu, neboť eliminací purinu lze snížit obsah kyseliny močové v moči a tím i snížit riziko tvorby močových kamenů. Naopak je velmi důležitý stálý přístup k velkému množství čerstvé vody.

Také je dobré vědět, že tento pes v podstatě celoročně líná, ale má krátkou srst a mimo klasické období línání ho stačí vyčesat alespoň jednou týdně.

Dalmatin je tedy vhodným společníkem pro aktivně založené lidi, kteří rádi sportují a nenapadlo by je nechat svého psího společníka čekat doma, právě naopak. Také je vhodný do rodin s dětmi, pro jeho milou a přátelskou povahu a stejně tak se dobře snáší s dalšími zvířaty (koně, drůbež). Pokud chcete toto plemeno chovat ve smečce musíte si být předem jisti, že dokážete každému z nich věnovat patřičnou péči a pozornost, kterou vyžadují.

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků