Magazín

AGILITY

Autor: Nikola Vlčková 26. květen 2023

Který zapálený, aktivní pejskař by neznal AGILITY? Je to sport, který vznikl v Anglii kolem roku 1978 a postupně se rozšiřoval i do dalších zemí a kontinentů. V tomto sportu jde o přesnost a co nejrychlejší čas. Úspěch tedy závisí na poslušnosti psa a jeho spojení s psovodem.

Agility je pro každého psa skvělým tréninkem, který ho udržuje ve fyzické i mentální kondici. Hodí se pro všechnA plemena, ale samozřejmě jsou některá, co se pro tento sport hodí více, jako příklad můžeme uvést Border kolii, Australského ovčáka, nebo Šeltie a můžete se mu se svým čtyřnohým parťákem věnovat rekreačně, nebo vrcholově.

Můžete také zjistit, že AGILITY je vhodné a prospěšné pro psy s běžnými problémy v chování, jako jsou:

• Psi s nadměrným množstvím anergie: Tyto psy je velmi náročné zabavit a hlavně alespoň trochu unavit. Potřebují dostatek prostoru na vybití své energie a k tomu jim může dokonale posloužit právě agility, které energičtí psi považují za fyzickou i psychickou výzvu, která je může unavit.

• Nervózní nebo úzkostní psi: Většina psů, která trpí nervozitou, nebo úzkostí se stresují tím, že neví, co bude následovat, podobně jako u lidí je pro ně děsivá nejistota. Agility těmto psům může pomoci díky své rutině a opakujícím se činnostem. Do sportu se rychle vžijí a užívají si opakující se frekvence všech aktivit a překážek, což uklidňuje jejich úzkostné chování.

• Psi, kteří mají problém se soustředěním: Pokud máte pejska, který neví, kam se vrtnout, všude strká čumák a má problém udržet pozornost a je jedno, jestli jste doma na zahradě, venku, nebo se snažíte něčeho docílit na cvičáku, agility je pro Vás skvělá volba, pomůže Vám nasměrovat veškerou energii psa do jedné činnosti a tím ho postupně dovedete k tomu, že se zvládne lépe a lépe soustředit.

Pokud je AGILITY vhodným sportem pro Vašeho psa, znamená to, že je vhodné i pro Vás?

Rozhodně je třeba si říci, že by agility mělo bavit nejen Vašeho psa, ale samozřejmě i Vás, jako psovoda. Také je nutné se udržovat ve fyzické kondici, protože tento sport může být rychlý a zběsilý. Je proto důležité, aby měl určitý trénink i psovod, který musí svému psovi stíhat a být mu oporou po celou dobu například probíhající soutěže.

Co je potřeba v krátkosti vědět o závodech AGILITY?

Sportovní překážky se vymýšlejí tak, aby je pes nemohl dokončit správně sám, bez pomoci svého psovoda. Každá dráha je jiná, takže je psovodům povolena před začátkem závodu krátká procházka, aby si trať mohli prohlédnout.

V závislosti na kategorii (S, M, L) má trať délku mezi 100 – 200 metrů. Pes musí překonat 15 – 22 překážek, kdy musí být nejméně sedm z nich skokových. Překážky jsou číslované a musí být zdolány ve správném pořadí a v čase, který je kratší, než předem stanovený čas.

Psovod může se svým psem komunikovat pouze hlasem, pohyby a signály těla, dotyk, pamlsky nebo hračky jsou zakázané a pes běží bez vodítka, proto jsou výcvik a dokonalá koordinace naprosto zásadní.

Hodnocení bodů je založeno na počtu chyb, chybovat se může např. v běhu, při shození překážky při skoku, nebo přesáhnutí předem určeného časového limitu.

Překážky

Zónové

• A-Frame (dvě široké rampy postavené do písmene A)

• Dog Walk (tři desky spojené na koncích)

• Seesaw (deska připomínající dětskou houpačku)

• Crossover (podobná překážce Dog Walk, ale z této vede hned několik cest a pes za pomoci psovoda musí vybrat tu správnou)

Tunelové

• Pevný tunel

• Látkový tunel

Skokové

• Jump (horizontálně umístěná laťka)

• Double a Triple Jump (dvě až tři horizontálně umístěné laťky)

• Panel Jump (laťka, která může spadnou, pokud o ni pes zavadí je zde nahrazena pevnou překážkou)

• Broad Jump (skok do dálky, pes musí překonat pět latěk za sebou jedním skokem)

• Tire Jump (překážka ve tvaru pneumatiky)
 

A pokud nechcete provozovat AGILITY závodně? Lze si pořídit překážky i domů a trénovat se svým pejskem pro zábavu a fyzické vybití :-)

 

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků