BETTA SPLENDENS – BOJOVNICE PESTRÁ

Autor: Nikola Vlčková 12. květen 2023

Nádherně zbarvená a v posledních letech v říši domácích mazlíčků stále velice oblíbená, sladkovodní ryba původem z povodí řeky Mekong v jihovýchodní Asii (Thajsko, Vietnam, Laos, Kambodža). Dorůstá 6-7 centimetrů a v zajetí se dožívá 2-5 let.

Bojovnice pestrá je v paměti mnoha lidí nejen díky svému vzhledu a rozmanitým barvám, ale hlavně pro své agresivnímu chování, díky kterému získala své označení bojovnice. Je ale nutné toto uvést na pravou míru, protože ženský rod u oslovení bojovnice je zde více než zavádějící. Agresivní jsou u tohoto druhu hlavně samci, jak vůči sobě navzájem, tak někdy i vůči samicím, a proto se doporučuje chovat vždy v akváriu pouze jednoho samce. Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ale pokud je v dostatečně velkém akváriu tři a více samic, dochází spíše k přísně nastavené hierarchii, než k usmrcení. Není tedy překvapivé, že v Thajsku byla Bojovnice pestrá využívána na rybí zápasy.
 

Akvárium

Betta bojovnice žije v přírodě v klidných, teplých, stojatých a špatně okysličených vodách, vyskytuje se například i na místech jako jsou bažiny a rýžová pole, proto i v zajetí je dobré si před jejím pořízením připravit vhodně velké akvárium, minimální velikost by měla být alespoň 30 litrů, ale i toho se odvíjí od velikosti ryby. Akvárium by nemělo být příliš vysoké a je třeba dbát na teplotu vody, která by neměla klesnout pod 24 C°. Stejně důležitá je i teplota okolního vzduchu, protože Betta patří mezi labyrintky, což znamená, že je schopná dýchat vzdušný kyslík. Optimální hodnota pH se pohybuje mezi 5 a 7 a optimální tvrdost vody je mezi 5 a 15.
 

Potrava

Zde je nutné vědět, že si pořizujeme rybu, která je čistým masožravcem, takže s rostlinnou stravou jí příliš radosti neuděláme. Ve volné přírodě se živí malými měkkýši a vodním hmyzem, v zajetí máme na výběr zakoupit vločky i granule, které obsahují živočišný protein, nebo můžeme servírovat veškeré druhy komářích larev (patentky, černé komáří larvy, koretry), nitěnky, mouchy, mušky, larvy atd.
 

Možné nemoci

Vzhledem k hojnému šlechtění bojovnic, jsou stejně jako jiná přešlechtěná zvířata náchylnější na různé patogeny. V drtivé většině je příčinou onemocnění zhoršená kvalita vody v akváriu a její nevyhovující teplota, nebo špatné krmivo. Mezi nejčastější patří bakteriální napadení ploutví, vřídky, zánět labyrintu, plísně, vodnatelnost a různé genetické mutace. Buďte na pozoru, pokud Vaše Betta přestala jíst, stojí na místě a neplave, stáhla ploutve, má na sobě vřídky nebo vřed, nebo má otrhané či rozpadlé ploutve, tyto zpozorované příznaky nesmíte nechat bez povšimnutí a nastalou situaci musíte ihned řešit, aby se zdravotní stav Vaší bojovnice nezhoršoval.

Při výběru Bojovnice pestré se nenechte ovlivnit pouze barvou, ale věnujte pozornost i stavbě těla, ploutví a mohutnosti těla.

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků