SE PSÍM PARŤÁKEM NA CESTÁCH – CYKLISTIKA

Autor: Nikola Vlčková 5. květen 2023

Pokud je Vaším parťákem pes, který je plný energie a jde jen těžko unavit, zapojit ho do Vašich výletů na kole je ideálním nápadem.

První se ujistěte, že to je pro Vašeho psa ta pravá aktivita, typickým příkladem ideálního plemene pro běh u kola je maďarský ohař, belgický ovčák, sibiřský husky, pointer, dobrman, či evropský saňový pes. Pokud ale máte radši pomalejší, kratší vyjížďku na kole, tak vám bude společnost s radostí dělat i aktivnější menší plemeno. Na kolo neberte nemocné psy, štěňata, která se ještě vyvíjejí a plemena, která mají předpoklady k problémům s klouby a celým pohybovým ústrojím.

Co je potřeba před vyjížďkou vědět?

• Důležité je se s kolem seznámit a zvyknout si, můžete začít vycházkami, kdy kolo jen povedete, pak můžete přidat opatrnou jízdu se psem na vodítku, než pokročíte na rychlejší jízdu.

• Vyberte kvalitní postroj nebo speciální popruhy tak, abyste dbali jak na bezpečnost vašeho psího parťáka, tak na tu vaší.

• Pes, který běží vedle vašeho kola, musí ovládat základní povely, hlavně přivolání, protože po cestě můžete potkat další cyklisty, pejskaře atp. Také musí respektovat vaše vedení, nesmí se sám nikde zastavit, nebo se rozeběhnout např. za kočkou.

• Vyberte trasu tak, aby odpovídala schopnostem psa (náročnost terénu, počasí, velkost a rasa)

• Vyhněte se silnicím! Tento povrch není pro psí tlapky dobrý, při běhu po asfaltu dochází k přetěžování polštářků na tlapkách i celého pohybového aparátu. Dále je nutné vědět, že dle zákona o provozu na pozemních komunikacích nesmí vést cyklista při jízdě na silnici u kola psa.

• Mějte u sebe vždy dostatečnou zásobu vody a nejlépe i cestovní misku na vodu.

• Při jízdě psa sledujte, musíte mít přehled o tom, zda stíhá Vašemu tempu. Nejlepší je měnit rychlost jízdy tak, aby si mohl vydechnout.

 

Autor: Nikola Vlčková
Nikola Vlčková
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků