Hárání fenek

Autor: Kateřina Slámová 16. březen 2023

Když fenka hárá, znamená to, že je připravena na rozmnožování a otěhotnění. Správný termín pro tuto fázi reprodukčního cyklu feny je říje.

Kdy očekávat první hárání u svého psa?

Věk prvního cyklu říje u feny se mezi plemeny velmi liší. Některá plemena se mohou poprvé dostat do říje již ve čtyřech měsících, zatímco velká a obří plemena mohou být stará až dva roky, než zažijí první cyklus říje. V průměru většina fenek zažije svůj první cyklus říje mezi 6. a 15. měsícem věku.

 

Jaké příznaky naznačují, že je má fenka hárá?

Oteklá vulva: Otvor do psí pochvy se nazývá vulva. Nachází se přímo pod řitním otvorem psa. Když je v říji, vulva vašeho psa oteče a zčervená. To může být velmi výrazné a alarmující pro majitele psů, kteří to vidí poprvé, ale je to normální součást říje.

Krvavý zbarvený výtok z vulvy: Vaše fenka bude mít výtok z vulvy, když je v říji. Na začátku říje je výtok typicky krvavý a může zanechat krvavé skvrny v pelíšku psa, nebo podlaze. Jak cyklus pokračuje, výtok se obecně stává více nažloutlým zabarvením a jeho množství se zmenšuje.

Vnímavá ke psům: Jakmile je Váš pes uprostřed cyklu říje, uvítá kontakt s jiným psem. Vaše fena umožní ostatním psům na ni vlézt.

Nadměrné olizování oblasti genitálií: Běžně si psí fena v říji olizuje oblast genitálií mnohem více než obvykle.

Neklidné, nervózní nebo agresivní chování: V první fázi říje se Vaše fena může zdát nervózní. Může být agresivní vůči ostatním domácím mazlíčkům nebo dokonce vůči vám. Jak cyklus postupuje, Vaše fena může být agresivní vůči jiným fenám, ale vstřícná k samcům.

Častější močení: Fenky při hárání mají tendenci často močit, což je způsob, jak upozornit samce v oblasti, že jsou připravené k páření.

Změna polohy ocasu: Na začátku cyklu říje může vaše fena držet ocas stažený těsně u těla, ale jak říje postupuje, můžete zpozorovat, jak Vaše fena drží ocas na stranu, což upozorní psy, že je připravena k páření.

Jak často se má fena dostane do říje?

Feny hárají v průměru dvakrát za rok, zhruba šest měsíců od sebe. 

 

Co mám dělat, když je má fenka hárá?

Pokud Vaše fena zažívá svůj první cyklus říje, může to být pro vás oba znepokojivá situace. Postupujte podle těchto tipů:

 

  • Nikdy nepouštějte svou fenu ven samotnou. Nepodceňujte snahu psího samce najít fenku, která vydává rozmnožovací feromony. 
  • Nikdy nepouštějte svou fenu z vodítka, když je v říji. I když Vaše fena může mít vynikající schopnosti poslušnosti, jeho schopnost přivolání může upadnout na vedlejší kolej, když je ovlivněna svými hormony a má v úmyslu najít samce.
  • Zvažte kastraci Vaší fenky poté, co její cyklus skončí. Váš veterinář Vám může poradit vhodný věk pro kastraci vašeho mazlíčka a pravděpodobně vám doporučí, abyste s kastrací počkali, až skončí fáze říje.

 

 

Autor: Kateřina Slámová
Kateřina Slámová Jsem velká milovnice všech zvířátek.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků