Ohňostrojům říkáme ne!

Autor: Kateřina Slámová 28. prosinec 2022

Spousta lidí si užívá ohňostroj jak přivítat a oslavit Nový rok, pro zvířata je místo toho šokující hluk, který je děsí a terorizuje, stává se někdy dokonce velmi nebezpečným.

Není neobvyklé, že vyděšená a terorizovaná zvířata mají tendenci utíkat ze zahrad a dvorů, kde se ztratí nebo je srazí auto. Starší zvířata nebo lidé se srdečními chorobami mohou dokonce zemřít na infarkt.

Ohňostroje jsou rizikové nejen pro naše domácí mazlíčky, ale i pro divokou zvěř. Tato zvířata vyděšená hlasitým hlukem a blikajícími světly se mohla zmást a  jsou dezorientovaná strašlivým strachem  a mohou narazit do stromů, zdí, oken, elektrických kabelů nebo je srazí  auto.

Dalším negativním důsledkem je, že zbytky zábavní pyrotechniky obsahují toxické chemikálie a další jedovaté látky, které jsou při požití pro zvířata škodlivé a mají devastující dopad na životní prostředí.

 

Pár rad jak udržet svého mazlíčka v bezpečí

 

1.Držte zvířata co nejdále od oslav nebo od míst, kde se odpalují ohňostroje. Zvířata jsou mnohem citlivější než lidé na hlasitý hluk, blikající světla a silné pachy.

 

2.Nenechávejte svá zvířata o samotě. Mohou mít nekontrolované reakce a zranit se. Zůstaňte svému mazlíčkovi po boku, buďte v klidu a snažte se zvíře odpoutat od hluku.

 

3.Nenechávejte svá zvířata venku! Pokud jsou vaši mazlíčci zvyklí pobývat venku, držte je bezpečně uvnitř, abyste zabránili možnosti útěku.

 

4.Ponechte svou televizi nebo rádio nahlas, zavřete okna tak, abyste zmírnili hluk způsobený výbuchem ohňostroje.

 

5.Nechte svá zvířata, aby se ukryli, kdekoli jim to vyhovuje, i když je to normálně zakázané místo. Nechte je, aby se cítili chráněni na pohodlném místě.

 

6. Během procházek mějte svého psa na vodítku. Zvíře, hnané strachem a úzkostí, může utéct a ztratit se nebo ho srazí auto. Na Silvestra venčete přes den!

 

7.Požádejte veterináře o podpůrnou terapii, která by mohla zmírnit strach a úzkost vašeho mazlíčka, ale pouze v případě, že je to nezbytně nutné.

 

8. Zkuste strávit Silvestra se svými mazlíčky na místě daleko od hlasitého a nečekaného hluku. Chraňte své fyzické a psychické zdraví.

 

 

 

Autor: Kateřina Slámová
Kateřina Slámová Jsem velká milovnice všech zvířátek.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků