Andulka vlnkovaná

Autor: Kateřina Slámová 29. září 2022

Andulka je jedním z nejoblíbenějších opeřených domácích mazlíčků na světě. Možná proto, že je to velmi okouzlující malý papoušek ideální pro začátečníky.

Sociální chování a péče

Andulky jsou velmi inteligentní, zvědaví, jemní a přítulní papoušci, kteří velmi dobře reagují na jemné zacházení. Jsou to úžasní společníci zejména pro starší, zodpovědné děti, ale pod dohledem. 

Andulky jsou tišší než ostatní papoušci ale i tak dokáží celý den žvatlat. Hluk však můžete snížit, pokud dáte andulkám dost práce. Hračky nebo čerstvá vrba, nestříkané větve ovocných stromů jim poskytují spoustu zábavy. Cokoliv proti nudě.

Andulku můžete také vycvičit, aby vám šla na ruku nebo mluvila. Často mluví jasněji a používají více slov než ostatní papoušci.

Krmení

Nejlepší je krmit směsí vhodnou pro andulky a doplnit to zeleninou, ovocem a malým množstvím semínek a ořechů (ty můžou obsahovat až 20 % jejich jídelníčku). 

Bydlení

Andulky lze chovat buď v kleci, nebo ve voliéře. Pro jeden pár potřebujete klec o rozměrech alespoň 100 x 80 x 50 cm nebo voliéru o rozměrech 180 x 80 x 180 cm. Je důležité, aby tyče byly vodorovné, aby andulky mohly lézt. Měli byste také zajistit hračky. Kromě toho by samozřejmě nemělo chybět krmítko a napáječka a koupel. Jako podestýlku do klece je dobrou volbou písek z mušlí. Ve voliéře můžete mimo jiné rozprostřít hobliny vyrobené z lámaného bukového dřeva. Tento substrát byste měli pravidelně měnit. Také byste měli každý den čistit hračky, bidýlka, vanu, měnit pitnou vodu a krmivo.

 

Autor: Kateřina Slámová
Kateřina Slámová Jsem velká milovnice všech zvířátek.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků