Německý ovčák

Autor: Kateřina Slámová 14. září 2022

Němečtí ovčáci jsou velcí psi známí pro svou ušlechtilost, pilnost, loajalitu a vysokou inteligenci. Vyznačují se hnědo-černou srstí a aerodynamickou, atletickou postavou, která je činí silnými a hbitými. Přestože jsou to vynikající pastevečtí psi, němečtí ovčáci se také velmi dobře hodí pro práci jako služební zvířata, jako jsou vodící psi pro nevidomé. Dobře fungují také jako pracovní psi, zejména v policejních a vojenských oblastech a jsou vysoce účinnými hlídacími psy. Německý ovčák je samozřejmě také skvělým společníkem ve správné domácnosti.

Charakteristika německého ovčáka

Jako plemeno mají němečtí ovčáci osobnost, která je ochranná, loajální a přátelská a z velké části díky jejich schopnosti být skvělými rodinnými psy. Milují „své lidi“, ale dokážou být opatrní vůči cizím lidem nebo nově příchozím.

 

Péče o německého ovčáka

Němečtí ovčáci vyžadují slušnou péči, výcvik a pozornost, ale ve výsledku vás odmění mnoha lety věrnosti a lásky. Dobře se hodí do rodin všech typů, ale nejlépe je pořizovat jako domácí mazlíčky, když jsou mladí, takže mají dostatek času na výcvik a přizpůsobení se životu se svými lidmi.

 

Cvičení

Vzhledem k vysoké energetické úrovni tohoto plemene je dostatek pravidelného pohybu nezbytný. Váš německý ovčák pravděpodobně potřebuje více pohybu, než si myslíte – každodenní procházka nestačí. Pokud jste běžec, německý ovčák může být dobrým společníkem na běhání. Váš pes potřebuje běhat, hrát si a prozkoumávat, aby se zabránilo frustraci, nudě a zadržované energii. 

 

  • Němečtí ovčáci se mají lépe v domě, kde je na hraní oplocená zahrada, než v bytě. Je však ještě důležitější, aby byl vašemu psovi věnován dostatek pozornosti a nebyl ponechán většinu dne sám.

 

Péče o srst

Němečtí ovčáci mají hrubou, středně dlouhou srst s hustou podsadou. Jejich srst by se měla kartáčovat každých pár dní, aby se předešlo proti jejich relativně vysokému línání, které lze snížit rutinním ošetřováním . Přesto byste měli být připraveni na to, že na oblečení a nábytku budete mít psí chlupy – budete muset často vysávat. Naštěstí srst německého ovčáka odolává i špíně a nečistotám, takže svého psa nebudete muset koupat častěji než jednou za měsíc. Příliš časté koupání ve skutečnosti odstraní oleje, které udržují jeho srst zdravou.

 

  • Nezapomeňte udržovat ostříhané drápy, aby se jim pohodlně chodilo. Měli byste také pomoci svému psovi udržovat dobrou dentální hygienu. Tito psi rádi žvýkají a mají silné čelisti, takže mějte k dispozici odolné žvýkací hračky.

 

Výcvik

Němečtí ovčáci mohou být při správném výcviku a socializaci velmi výbornými společníky a ochránci rodiny. Je to ideální plemeno pro aktivní domácnosti a inteligence a ochranářské vystupování tohoto plemene z něj může udělat dobrou volbu pro rodiny s dětmi.

Autor: Kateřina Slámová
Kateřina Slámová Jsem velká milovnice všech zvířátek.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků