Papoušek šedý-žako

Autor: Kateřina Slámová 30. srpen 2022

Schopnost afrického papouška šedého mluvit a napodobovat zvuky dělá z tohoto středně velkého papouška podmanivého společníka. Majitelé tohoto papouška často uvádějí, že hodně mluví v kontextu a zdá se, že jsou velmi naladěni na emoce svých lidí. Papoušek šedý není jen špičkový řečník – tento pták je také známý svou extrémní inteligencí, což mu dává přezdívku „Einsteinové ptačího světa“.

Papoušek šedý:

 Je jedním z nejtalentovanějších mluvících/napodobujících ptáků na planetě, díky čemuž má mezi ptačími nadšenci poměrně dobrou pověst. Nejen, že chovatelé ptáků milují tohoto inteligentního ptáka, je to také jeden z nejznámějších druhů pro ptačí nováčky – každý zná afrického papouška šedého. Podceňovaná krása a důmyslný přístup bez nesmyslů jsou to, co udržuje tohoto papouška na vrcholu popularity.

 

Krmení:

Směs pro velké papoušky např. Cunipic Parrots - Žako 3 kg, zelené krmení, ovoce, zelenina, nezralá kukuřice, tvaroh, kompoty, sépiová kost a větve na okus a písek na trávení. Papoušci šedí jsou náchylnější k nedostatku vitaminu A/beta-karotenu, a proto jim prospívá konzumace zeleniny s vysokým obsahem betakarotenu, jako jsou vařené sladké brambory a čerstvá kapusta.

 

Osobnost:

Žakové jsou společenští papoušci, kteří potřebují hodně praktického času, ale nejsou to „mazlíci“. Snesou nějaké drbání na hlavě a trochu mazlení, ale neocení intenzivní fyzický kontakt, i když některým jedincům nevadí malé přitulení. Každý pták má individuální vkus a preference. Žako se také může stát „ptákem jedné osoby“, i když se s ním každý člen domácnosti od začátku stýká.

 

Řeč:

Velká část přitažlivosti k papouškům šedým pochází z její schopnosti mluvit. Patří mezi nejlepší řečníky v rodině papoušků, dokáže zopakovat slova a fráze poté, co je slyší jen jednou nebo dvakrát.  Tento pták je schopen plně mluvit kolem 1 roka.

Autor: Kateřina Slámová
Kateřina Slámová Jsem velká milovnice všech zvířátek.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků