Falešná březost u psů

Autor: Kateřina Slámová 17. srpen 2022

Jak poznat falešnou březost?

U nekastrovaných fen je běžným stavem falešná březost. Je také známá jako pseudogravidita. 

 • Přibližně 80 % nekastrovaných fen – těch, které stále mají vaječníky a dělohu – alespoň jednou za život vykáže známky falešné březosti. Přibližně 67 % bude mít opakující se příznaky.
 • Falešná březost začíná přibližně 45 až 60 dní po posledním  cyklu říje vaší feny a napodobuje mnoho příznaků skutečného těhotenství.
 • Falešné těhotenství může trvat od jednoho týdne do jednoho měsíce. Příznaky mohou začít v jakémkoli věku nebo po jakémkoli daném cyklu říje. Vaše fena však nemusí zažít falešnou březost po každém jednotlivém cyklu.

Co způsobuje falešnou březost u psů?

Falešná březost u psů je způsobena normálními hormonálními změnami, které začínají po každém cyklu říje. Účelem této změny je připravit tělo Vaší feny na březost. Někdy však tyto změny postupují, i když Vaše fena není březí.

Hladiny hormonu zvaného progesteron jsou vysoké, když Vaše fena ovuluje - během říje - a začnou se snižovat asi o šest nebo více týdnů později. Tento pokles progesteronu vede ke zvýšeným hladinám jiného hormonu: prolaktinu. Vysoké hladiny prolaktinu způsobují mnoho příznaků falešného těhotenství.

Falešné těhotenství může být také způsobeno kastrací vašeho psa příliš brzy po hárání. Odstranění vaječníků změní hladiny hormonů v problematickém období cyklu vašeho psa – což vede k příznakům falešné březosti. Před kastrací je nejlepší počkat alespoň osm až deset týdnů poté, co byla Vaše fena naposledy v říji. V závislosti na plemeni se feny dostávají do říje 2krát ročně.

Jaké jsou příznaky falešného těhotenství u psů?

Příznaky falešné březosti jsou velmi podobné fyzickým i behaviorálním změnám, ke kterým dochází u feny, která je skutečně březí. Příznaky mohou zesilovat s každým háráním. 

Mezi fyzické příznaky patří: 

 • Deprese
 • Letargie
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Oteklé mléčné žlázy
 • Produkce mléka
 • Zadržování tekutin
 • Nafouklé břicho

Mezi změny chování patří: 

 • Hnízdění – přibližně 66 % fen s falešnou březostí shromažďuje mnoho svých hraček do pelechu.
 • Přílišná ochrana hraček – přibližně 54 % fen s falešnou březostí si hlídá a neustále nosí určité hračky.
 • Agrese
 • Pokud je to poprvé, co Vaše fena vykazuje známky falešné březosti, měli byste ji vzít k veterináři, aby vyloučil skutečnou březost nebo vážnější stav.
 • Měli byste také navštívit svého veterináře, pokud příznaky trvají déle než osm týdnů.
(Picture credit: TatyanaGl / Getty Images)

Je falešná březost u psů nebezpečná?

Falešná březost u psů není nebezpečná. Ve skutečnosti je považována za docela normální stav hormonálního cyklu u Vaší feny.

Jedna z teorií o tom, proč feny často procházejí cykly pseudogravidity, je, že toto chování bylo užitečné, když psi žili ve smečkách. S pseudograviditou byly dostupné feny, které neměly svá vlastní mláďata, ale přesto mohly štěňatům smečky poskytnout ochranu a dokonce i mléko.

V současné době neexistují žádná zvýšená rizika jiných onemocnění nebo stavů, které jsou spojeny s falešným těhotenstvím. 

Jaká je léčba falešné březosti u psů?

Obvykle váš pes nebude potřebovat žádnou léčbu skrze falešné březosti. Příznaky by měly samy vymizet do měsíce. 

Nejúčinnější dlouhodobou léčbou je kastrace Vaší feny.  Jedná se o proces chirurgického odstranění dělohy a vaječníků vašeho psa. Odstranění těchto orgánů zastaví háraní u vašeho psa a zabrání všem falešným březostem. Kastrace má také další výhodu v prevenci rakoviny mléčné žlázy a smrtelných infekcí dělohy. 

Pokud jsou mléčné žlázy vašeho psa oteklé a produkují mléko, pomůže vám je nechat na pokoji a nehladit je ani je nekoupat – to je pouze více stimuluje a příznaky trvají déle. 

Můžete také své feně pomoci vypořádat se se změnami v chování tím, že jí odeberete hračky.

 

Autor: Kateřina Slámová
Kateřina Slámová Jsem velká milovnice všech zvířátek.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků