Čivava a co je důležité vědět?

Autor: Kateřina Slámová 28. červen 2022

Čivava je malý pes s obrovskou osobností. Národní symbol Mexika, tito čilí a zábavní psi patří mezi nejstarší plemena Ameriky, s linií sahající až do starověkých království předkolumbovských časů.

O plemeni

Čivava je malý pes s obrovskou osobností. Národní symbol Mexika, tito čilí a zábavní psi patří mezi nejstarší plemena Ameriky, s linií sahající až do starověkých království předkolumbovských časů. Čivava je vyvážený, půvabný pes teriérského chování, vážící ne více než 2,7kg. Dožívají se 12 až 20 let. Zaoblená "jablková" hlava je charakteristickým znakem plemene. Vztyčené uši a plné, zářící oči jsou ostře výrazné. Čivavy mají loajalitu, šarm a postoj velkého psa. I malí pejsci vyžadují výcvik a bez něj bude tento chytrý pes vládnout vaší domácnosti jako malý Napoleon. Kompaktní a sebevědomé čivavy jsou ideální městští mazlíčci. Jsou příliš malé na chov s dětmi a v chladném počasí je třeba věnovat zvláštní pozornost, ale čivavy jsou přizpůsobivé, pokud dostanou spoustu kvalitního času ve svém preferovaném klíně.

Zdraví

Většina čivav jsou zdraví malí psi, ale existují určité genetické problémy, které mohou plemeno ovlivnit. Měli byste si vybrat svého psa od chovatele, který rutinně provádí genetické vyšetření všech chovných zvířat, aby se ujistil, že štěňata, která produkují, jsou geneticky co nejzdravější. Některé z problémů, které mohou případně ovlivnit čivavu, zahrnují potenciální srdeční problémy (onemocnění mitrální chlopně), oční onemocnění a luxace čéšky (uvolněné čéšky). Je také známo, že se u plemene vyskytuje idiopatická epilepsie.

Péče

Dvě varianty srsti čivavy mají mírně odlišné potřeby péče. Hladkosrstá čivava bude potřebovat pouze občasné kartáčování a pravidelné koupele, aby vypadala elegantně, zatímco dlouhosrstá varianta by měla mít srst vykartáčovanou alespoň jednou týdně, aby se zabránilo jejímu zacuchání. Oba druhy čivav by měly mít drápky pravidelně zastřižené. Dobrá péče o zuby je nezbytná a měla by zahrnovat čištění zubů vašeho psa a veterinář může také doporučit pamlsky navržené jako součást programu péče o zuby. Pravidelně kontrolujte uši čivavy a odstraňte přebytečný maz nebo nečistoty, abyste se vyhnuli infekcím uší.

Pohyb

Čivava ráda běhá a hraje si a obvykle může mít dostatek pohybu na velmi malém prostoru. Pouhé pobíhání za svými lidmi je pro toto šťastné plemeno obvykle dostatečným cvičením. Krátké pomalé procházky udrží vašeho psa v dobré váze a kondici. Vyhněte se k přetěžování čivavy. Pokud se Váš pes zadýchává a tvrdě pracuje, aby udržel krok, je čas ho zvednout a odnést domů.

Trénink

Čivava je velmi ostražitý malý pes s vysokou inteligencí. Touží potěšit své lidi a dobře reaguje na pozitivní tréninkové praktiky. Zdá se, že čivavy si dobře uvědomují, jak jsou roztomilé a učí se, jak dosáhnout svého. Od samého začátku musíte prosadit skutečnost, že ji máte na starosti. Nikdy nedovolte, aby vaše štěně čivavy dělalo něco, co bude pro dospělého nepřijatelné. Mohou mít trochu 'teriérský' temperament, proto je při výcviku nutná pevná, ale jemná ruka. Mohou vynikat ve výcviku poslušnosti a dalších kynologických sportech.

Krmení

Vysoce kvalitní krmivo pro psy odpovídající věku psa (štěně, dospělý nebo senior) bude mít všechny živiny, které plemeno potřebuje. Některé čivavy jsou náchylné k nadváze, takže sledujte spotřebu kalorií a váhu svého psa. Pamlsky mohou být důležitou pomůckou při tréninku, ale nedávat příliš mnoho, může způsobit obezitu. 

 

 

 

Autor: Kateřina Slámová
Kateřina Slámová Jsem velká milovnice všech zvířátek.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků