Krab upíří

Autor: Kateřina Slámová 15. červen 2022

Chcete si pořídit netradičního domácího mazlíčka? Upíří krabi jsou jedním z nejúžasnějších tvorů, které můžete chovat v zajetí. Jejich jedinečné barvy jsou neskutečně krásné. Typická délka života kraba je kolem 2 let, jak ve volné přírodě, tak i v zajetí.

  • Nejzajímavější na upířích krabech je bezesporu jejich vzhled!
  • Pokud jde o zbarvení, upíří krabi jsou jedním z nejvíce fascinujících tvorů napohled.
  • Mají celkem deset nohou včetně jejich dvou předních klepet.
  • Jejich těla jsou pokryta tmavě fialovou barvou. Barva je nejjasnější na jejich nohách a drápech. U některých exemplářů získávají drápy světlejší růžový odstín.
  • To, jak vypadají, není jediná zajímavá věc na těchto krabech!
  • Na jejich hlavě si můžete všimnout velkých jasně žlutých očí! Předpokládá se, že tito krabi dostali své jméno díky předtuchám, které jejich oči a tmavě fialová těla vytvářejí.
  • Samci a samice vypadají na první pohled velmi podobně. Existují však určité rozdíly, které můžete identifikovat. Obvykle jsou samci o něco větší než samice. Často mají také světlejší drápy. Pokud si pohlavím stále nejste jisti, můžete kraba převrátit a podívat se na jeho břišní chlopeň, samci mají tenké a poněkud špičaté břišní chlopně, mezitím samice mají širokou oválnou chlopeň.

Péče

Péče o upířího kraba nemusí být náročná. Bohužel nedostatek informací o těchto zvířátkách vedl k mnoha chybám ze strany majitelů. Upíří krabi potřebují dokonale vytvořené prostředí, aby skutečně prosperovali. Nemůžete očekávat, že krabi budou žít zdravý život se základní výzdobou a nevyhovujícími vodními podmínkami. Abyste jim pomohli skutečně prosperovat, budete muset dodržovat některá přísná pravidla péče viz níže.

Velikost nádrže

Ideální velikost nádrže pro upíří krabi je nad 120 litrů. Poměr souše a vody by měl být zhruba stejný. Rádi se zahrabávají, proto se doporučuje, aby vrstva písku v paludáriu byla co největší. Sloupec vody by měl mít okolo 15cm. Suchozemskou část vytvořte velmi rozmanitou pomocí různých úkrytů a míst ke šplhání. 

Čím krmit?

Upíří krabi nejsou vůbec vybíraví jedlíci. Jsou to přirození všežravci, kteří se spokojí se vším co mají k dispozici ve volné přírodě. V jejich přirozeném prostředí jsou hmyz a rostlinné zbytky hlavní volbou potravy. Totéž lze provést ve vašem paludáriu. Dobře se jim daří s živou potravou, jako jsou červy, artemie, larvy a žížaly. Mohou však přijímat listí, zeleninu a různá tabletové krmiva.

Doporučujeme podávat také některé potraviny bohaté na vápník. Věci jako špenát, hrášek a brokolice jsou dobrou volbou. Tyto potraviny pomohou posílit jejich skořápky!

Inspirace:https://rybicky.net/atlasostatnich/krab_upiri

Autor: Kateřina Slámová
Kateřina Slámová Jsem velká milovnice všech zvířátek.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků