Chov pavouků je fascinující. Nechte se polapit

Autor: Kamila Mertlová 3. květen 2021

Láká vás představa sdílení domácnosti s pavouky? Někdo je z této možnosti nadšený, jiný se jí děsí. Většinu chovatelů pavouků vede k pořízení neobvyklého domácího mazlíčka snaha o to poznat život pavouků blíže, jiní se snaží překonat svůj strach a obavy.

Život na malém prostoru

Mezi nejčastěji chované druhy pavouků v domácích podmínkách patří sklípkani. Přestože jsou jedovatí, jen málokdy člověku ublíží. Navíc jsou velmi nenároční, a proto se nemusíte obávat je ubytovat jen v obyčejné plastové krabičce. Člověk neznalý by pavouka v malé krabičce politoval, zkušený chovatel ale ví, že právě stísněné podmínky mají pavouci rádi. V přirozeném prostředí žije sklípkan v krátké noře, jejíž ústí je prázdné v případě, že má pavouk hlad a číhá na potenciální večeři procházející kolem. Naopak pokud je ústí nory opletené, nechce být pavouk rušen, případně čeká, až se vylíhnou mláďata. Krabička miniaturních rozměrů je pro něho tedy dostatečná a připomíná mu přirozené prostředí. Její velikost volte s ohledem na rozměry pavouka a zajistěte mu, aby se v ní mohl vždy bezpečně svléknout.

Jak vybavit pavoukovi příbytek? 

Abyste pavoukovi z plastové krabičky vytvořili domov, je potřeba její dno pokrýt vhodným substrátem, například kokosovým vláknem anebo rašelinou. Do krabičky také provrtejte otvory a zajistěte vašemu mazlíčkovi přístup k vodě. Ta může být rovnou v napáječce anebo ji do krabičky můžete přivádět rozprašovačem. Samozřejmě chcete-li pozorovat život pavouka, můžete mu vybavit i pohodlné terárium s mnoha skrýšemi a zákoutími. Dejte ale pozor, aby se v nich vašemu miláčkovi neschovávala potrava. 

Co sklípkani nejraději konzumují? 

Pavouci si nejraději svoji potravu chytnou sami a na rozdíl od zažité představy rozhodně ne do sítě. Sklípkan svoji oběť pronásleduje pěkně po svých. Nabídnout mu můžete moučné červy anebo cvrčky. Pavouci větších rozměrů ocení i čerstvě narozená myší miminka. Pavouka krmte nejčastěji 3x týdně a důsledně odstraňujte z jeho příbytku zbytky předchozího chodu. Zvlášť pozor si dejte na období, kdy se pavouk svléká, a přesvědčte se, že v krabičce či teráriu nezůstal ukrytý například živý cvrček, který by pavoukovi mohl v nestřežené chvíli ublížit. Období svlékání je pro tento živočišný druh totiž velmi citlivé a pavouk většinou několik dní před ním a až 2 týdny po něm nekonzumuje žádnou potravu.

Zásady manipulace s pavoukem

Většina chovatelů si pavouka pořizuje i proto, aby s ním měla přímý kontakt. Přitom je ale potřeba počítat s tím, že pavouk může člověka kousnout, nejčastěji ale v sebeobraně anebo, když jej považuje za kořist. Abyste tomu předešli, vytvořte si s pavoukem před jeho manipulací rituál, který ho informuje, že nastal čas na „pomazlení“ s páníčkem. Můžete mu nabídnout ruku na vylezení anebo pavouka jemně pohladit a teprve poté jej uchopit. Potřebujete-li jej rychle přemístit, uchopte jej shora v oblasti mezi druhým a třetím párem nohou. Při veškeré manipulaci s pavoukem dejte pozor, abyste mu neporanili citlivý zadeček, což by mohlo vést v krajním případě ž k jeho úhynu.

 

Autor: Kamila Mertlová
Kamila Mertlová Jsem především milovnicí psů a koček. Udivují mě svojí rozdílností, ale i společnými rysy, díky kterým se i přes rozdílnou "mluvu" dokážou vždy spojit proti svým lidským chovatelům:) Ať dělám, co dělám, aktuální dvojka našeho psího chlapáka a něžné kočičky je vždy o krok napřed a vymýšlí kejkle, ze kterých je paf i naše ukecaná andulka.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

15. květen 2020

Na vašeho psího mazlíčka mohou v období, kdy se venkovní teploty přehoupnou přes příjemných 15°C, čekat různá nebezpečí. Řeč není tentokrát o přehřátí, ale o nejrůznějších zástupcích...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků