Jak na odzimování želvy?

Autor: Kamila Mertlová 15. duben 2021

Ani druhy želv chované v domácích podmínkách nezapomínají nic ze své přirozenosti a pro to, aby dobře prospívaly, potřebují zimu prospat v chladu. Zimují ale jen ty druhy želv, které se v přirozeném prostředí setkají s chladným počasím. Bez zimní hibernace bude želva strádat a v krajním případě může až uhynout. Jak ale želvu ze zimního odpočinku probudit, pokud se vám ji povedlo na podzim úspěšně uspat?

Správné načasování je zásadní

Majitelé těch druhů želv, které zimují, tedy želvy zelenavé, žlutohnědé, stepní či vroubené mají na jaře napilno. Je potřeba želvu probudit ze zimního spánku, do kterého upadla obvykle již na podzim, kdy začaly klesat venkovní teploty. S probouzením želvy byste měli začít bezprostředně poté, kdy se objeví první jarní paprsky, tedy přibližně začátkem března. Jestliže želvu přemisťujete do venkovního výběhu, chraňte ji před posledními mrazíky ještě slámou či senem a probouzení načasujte postupně. Rozhodně ji hned první den nevystavujte slunečním paprsků a vysokým teplotám. Z tohoto hlediska je lepší želvu přemístit ven co nejdříve, kdy se teploty pohybují ještě okolo 8 až 10 °C a ponechat ji napospas oteplujícímu se vzduchu a prodlužujícím se dnům.

Řízené odzimování v domácím prostředí

Jestliže želvu chováte například v panelákovém bytě bez možnosti venkovní ubikace, bude její odzimování poněkud náročnější. Vyneste ji i s bedýnkou ze sklepa, suterénu anebo ji vyjměte z ledničky, kde mohou želvy v krajním případě také zimovat, a přemístěte do místnosti s teplotou od 12 do 15 °C. Želvu chraňte před světlem a nechte v klidu ještě alespoň po dobu dvou týdnů. Po této době již můžete u některých želv pozorovat pohyb. Pokud se tak neděje, přesvědčte se, že je želva živá a přemístěte ji do ještě teplejší místnosti s teplotou okolo 20 °C. Stále ji však udržujte v nejtemnější části místnosti co nejdále od topení. Při této teplotě již ale není nutné ji přikrývat. I nejpomalejším želvám by mělo trvat maximálně týden, než začnou prozkoumávat okolí.

Po zimním odpočinku nezapomeňte na koupel

Jakmile se želva po odzimování začne pohybovat, nastal ten správný čas pro její první koupel. Teplotu vody přizpůsobte teplotě želvího těla a zvíře ve vodě nenechávejte déle než 30 minut. Po přemístění želvy po koupeli do terária začněte s 12 hodin trvajícím dnem a také s postupným podáváním tekutin a potravy. Tempo probouzení ze zimního spánku přizpůsobte každopádně individuálním potřebám vašeho mazlíčka. Každá želva je jiná a každá potřebuje jinak dlouhý čas. Dopřejte jí mírné a pomalé probouzení a ona vám za to bude vděčná.

Na co si dát při probouzení želvy pozor? 

Rozhodně se nesnažte nic uspěchat. Želvu nepřemísťujte z místa zimoviště rovnou do vyhřátého terária a to ani v tom případě, kdy ji zimujete v lednici. Vždy jí dopřejte teplotní mezistupeň, který zajistí postupné probouzení. Stejně tak je pro želvu, která ještě není plně odzimovaná, nebezpečné přímé slunce či sálající radiátor. S koupelí želvy po odzimování nepospíchejte a vodu důsledně přizpůsobte teplotě jejího těla. Brzká koupel v příliš teplé vodě by vašeho želvího miláčka mohla klidně i zabít.

 

Autor: Kamila Mertlová
Kamila Mertlová Jsem především milovnicí psů a koček. Udivují mě svojí rozdílností, ale i společnými rysy, díky kterým se i přes rozdílnou "mluvu" dokážou vždy spojit proti svým lidským chovatelům:) Ať dělám, co dělám, aktuální dvojka našeho psího chlapáka a něžné kočičky je vždy o krok napřed a vymýšlí kejkle, ze kterých je paf i naše ukecaná andulka.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

15. květen 2020

Na vašeho psího mazlíčka mohou v období, kdy se venkovní teploty přehoupnou přes příjemných 15°C, čekat různá nebezpečí. Řeč není tentokrát o přehřátí, ale o nejrůznějších zástupcích...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků