Želva zelenavá

Autor: Kateřina Nová 24. červenec 2020

Ideální terarijní zvířátko pro začínajícího chovatele nebo k dětem. Co taková želva jí, jak moc vyroste a je náchylná na nemoci?

Zdroj: Shutterstock.com
  • Potrava: rostlinná
  • Velikost: 14–20 cm
  • Hmotnost: 1000–2200 g
  • Průměrný věk: 50 let
  • Terárium: 90 x 45 x 45 cm

Úvod & vzhled

Jsem nejsnáze chovatelnou želvou v zajetí, a proto si mě oblíbilo mnoho milovníků suchozemských plazů. Pocházím ze Středomoří, z jižní Evropy, kde dosud žijí moji druzi ve volné přírodě. Nesnášíme vedro, a tak ve stepní krajině zalézáme do stínu keřů, kde zároveň nalézáme úkryt před predátory. Já jsem býložravá, ale volně žijící druhové si zpestřují stravu například šneky. Jsem nenáročná na chov a dorůstám menší velikosti, výborně se tak hodím i do menších bytů. Mám žluto-hnědý nebo hnědo-černý krunýř, který mě chrání před zraněním v případě pádu a také mi zabraňuje v přehřátí. Moje přední končetiny mají pět prstů a zadní končetiny jen čtyři prsty s tupými drápky. Samička je asi o třetinu větší, má také širší krunýř a delší ocásek.

Vztah k ostatním

Patřím mezi nejrozšířenější druhy želv, kterým se chovatelé věnují. Jsem ideálním druhem i pro začínající chovatele, protože jsem nenáročná, co se potravy týče. Při vhodném bydlení a stravě nejsem náchylná k nemocem a patřím i k cenově dostupnějším druhům želv. Když si na sebe postupně zvykneme, stanu se pro vás skutečným mazlíčkem, který dobře snáší i péči dětí, když jim vysvětlíte, jak se ke mně správně chovat. Ony si také zvyknou na to, že se o mě mají starat, krmit mě, koupat, a já se jim za to odměním možností pomazlit se se mnou a dlouholetým přátelstvím.

Bydlení

Nejlépe se cítím ve venkovním výběhu. Když mi na zahradě postavíte ohrádku, kterou zabezpečíte ze všech stran proti mému případnému útěku, budu tam nesmírně spokojená. Nemám ve zvyku se podhrabávat, a tak nemusí být ohrádka zajištěna proti nadzvednutí. Co by ale nemělo v mém venkovním obydlí chybět, je úkryt, kam bych se mohla schovat před prudkým sluncem a horkem. Do ohrádky mi, prosím, dejte také větší misku s čerstvou vodou, ve které bych se mohla případně i vykoupat a misku na krmivo. Ve venkovním výběhu mohu pobývat přibližně od května do září.

Pokud máte u bytu balkon, můžete mi vybudovat venkovní obydlí i tam. Když nemáte možnost ubytovat mě venku, budu spokojená i v teráriu. Umístěte do něj prosím zářivku na osvětlení a výhřevný zdroj, který by udržoval teplotu v teráriu kolem 25 °C, v noci méně. Nikdy však nepoužívejte výhřevné kameny, o které bych se mohla popálit. Budu také potřebovat zdroj s UVB zářením, které mi bude doplňovat vitamin D jako náhradu za sluníčko. V teráriu byste mi měli svítit kolem 10 hodin denně.

Pro možnost úkrytu mi, prosím, položte do terária kusy kůry, dále ploché kameny, na nichž bych mohla odpočívat a kořeny, o něž bych si mohla brousit přerůstající drápky a zobák. Dno terária mi vysypte například rašelinou s pískem, případně lignocelem s pískem (obojí v poměru 1:4). Jednou týdně mi udělá dobře vlažná koupel. A přestože jsem suchozemská, měli byste mi terárium také několikrát denně rosit. Pravidelně mi kontrolujte krunýř, kožní záhyby, zobák a drápky.

Zazimování

Moje zazimování, stejně jako to dělají moji druzi žijící ve volné přírodě, není bezpodmínečně nutné. Pokud se k němu rozhodnete, začněte mi od listopadu zkracovat svícení, snižte mi teplotu a množství potravy. Počátkem prosince upadnu do zimního spánku. Přemístěte mě v zazimovací bedýnce, zakryté látkou, abych měla tmu, ale zároveň přísun čerstvého vzduchu, do chladnější místnosti, například na chodbu nebo do garáže. V březnu, kdy se začnu probouzet, mi opět prodlužte dobu svícení a také mi postupně zvyšujte teplotu a začněte mi přidávat potravu. V případě, že se mě rozhodnete nezimovat, dopřejte mi prosím alespoň 2–4 týdny klidového režim, kdy mi snížíte teplotu i množství jídla.

Rozmnožování

Pokud se rozhodnete pořídit mi samičku, je to výborný nápad, protože odchov malých želviček zelenavých většinou probíhá bez problémů. Moje partnerka snáší 2–3x do roka 2–6 vajíček, která byste měli v zájmu úspěšného vylíhnutí přemístit do inkubátoru s teplotou od 27 do 33°C. Mladí se vylíhnou za 50–60 dnů a pomáhají si z vajíčka naťuknutím skořápky zobáčkem. Pohlaví u mladých želviček je možné spolehlivě určit až v šesti, případně v deseti letech.

Potrava

Jsem býložravec a nejsem náročná, co se týče potravy. Pochutnám si na lučních rostlinách, jeteli, listech i květech pampelišky, jitroceli, sedmikrásce a ze zeleniny na strouhané mrkvičce, rajském jablku, salátové okurce, rukole, čínském zelí, růžičkové kapustě, čekance nebo polníčku. Nikdy mi prosím nedávejte hlávkový salát nebo nadýmavou zeleninu. Mám však ráda i ovoce - například jablka, hrušky, jahody, maliny, ostružiny a borůvky. S ovocem to ale nepřehánějte, protože má zvýšený podíl cukru, a to by mi nemuselo svědčit. V zimě mi můžete podávat sušenou trávu. V krajním případě, ne však trvale, mě můžete krmit speciálními granulemi. Abych netrpěla nedostatkem vápníku, můžete mi doplnit potravu mletými vaječnými skořápkami nebo sépiovou kostí, kterými mi posypete potravu. Nikdy mě, prosím, nekrmte lidskou stravou.

Zajímavosti

Moji předci žili na Zemi již před 180 miliony let, kdy na ní nežili žádní savci, ptáci, a dokonce ani dinosauři. Jsem ohroženým druhem, kterému hrozí vyhynutí, a tak je můj chov chráněn úmluvou CITES a můj chovatel se musí při mé koupi zaregistrovat.

Autor: Kateřina  Nová
Kateřina Nová Zdraví psů a dalších mazlíčků je pro mě nejdůležitější, stejně jako jejich psychická pohoda a láskyplné soužití s námi:)
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků