Jaké rostliny jsou vhodné do terárií?

Autor: Kamila Mertlová 24. březen 2021

I prostředí terária je potřeba vašemu zvířecímu miláčkovi zpříjemnit. Nejlépe k tomu poslouží rostliny. Volit můžete z umělých anebo živých. V každém případě však vybírejte druhy běžně se vyskytující v prostředí, které je pro obyvatele terária přirozené.

Berte ohled na podmínky terária i jeho obyvatele

Agamy, chameleoni či hadi vyžadují v teráriu podmínky blížící se subtropickému, tropickému anebo dokonce pouštnímu podnebnému pásu, tedy jejich přirozenému životnímu prostředí. S tím souvisí také výběr rostlin, který je potřeba podřídit teplotě, která v teráriu panuje. Ne každá rostlina totiž dlouhodobě vydrží například vysoké teploty okolo 40 °C, které jsou běžné pro písčité terárium. Při výběru rostlin do terária je potřeba také brát ohled na to, zda se jedná o terárium vlhké anebo suché

Rostliny do terária nevhodné

Ve všech případech se ale vyhněte rostlinám jedovatým, protože hrozí, že by je zvíře mohlo zkonzumovat. Jde především o oleandry, bramboříky, dipladénie, či datury. Do terária se příliš nehodí ani ty rostliny, které vyžadují jiné teploty v létě a v zimě, což by nemuselo vyhovovat chovanému zvířátku. Z tohoto důvodu se vyhněte čajovníkům, citrusům, ale také vavřínu či olivovníku. Nevhodné jsou i kamélie a myrty, které se ale v některých teráriích s oblibou vyskytují.

Rozdělení terárií podle teploty

V závislosti na teplotě uvnitř lze terária rozdělit na pouštní, uvnitř kterých je udržována teplota okolo 40 °C, tropická s teplotou kolem 30 °C, a pak také subtropická s teplotami pohybujícími se v blízkosti 25°C a terária mírného pásma, v nichž je udržována teplota nad 20 °C. Důležitým faktorem, který je potřeba při volbě rostlin do terária zohlednit, je také vnitřní vlhkost. Do velmi vlhkého prostředí se hodí úplně jiné druhy rostlin než do suchého terária.

Druhy rostlin vhodné do velmi teplého a suchého terária

Do terárií s nejvyššími teplotami, v nichž se chovají pouštní živočichové, se výborně hodí kaktusy a sukulenty. Z důvodu bezpečí vašeho miláčka ale vybírejte raději druhy bez ostnů. Vedle nešlápnete ani s různými druhy fíkusů, lopatkovcem či monsterou. Krásně se uvnitř bude vyjímat také tlustice či tilandsie. Nedostatkovou vodu pak velmi dobře zachytí a udrží mech. Tyto rostliny doplňte kameny, pískem a samozřejmě zdrojem světla a tepla a o dokonalé tropické klima máte postaráno. 

Které krásky zasadit do vlhkého terária? 

Do chladnějšího a vlhčího terária, které je vhodné spíše pro chov obojživelníků, je vhodný například dračinec pěstovaný často také jako pokojová rostlina, dále zelenec, ledviník, toulitka anebo poděnka. Vhodné jsou také guzmánie či echmea. Pro doladění přirozenosti prostředí můžete do terária přidat zeminu, kameny a samozřejmě také vodní plochu. Rázem vám z terária vznikne akvaterárium známé spíše pod označením paludárium.

Autor: Kamila Mertlová
Kamila Mertlová Jsem především milovnicí psů a koček. Udivují mě svojí rozdílností, ale i společnými rysy, díky kterým se i přes rozdílnou "mluvu" dokážou vždy spojit proti svým lidským chovatelům:) Ať dělám, co dělám, aktuální dvojka našeho psího chlapáka a něžné kočičky je vždy o krok napřed a vymýšlí kejkle, ze kterých je paf i naše ukecaná andulka.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Co může ohrozit vašeho psího parťáka v létě aneb příroda útočí

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

15. květen 2020

Na vašeho psího mazlíčka mohou v období, kdy se venkovní teploty přehoupnou přes příjemných 15°C, čekat různá nebezpečí. Řeč není tentokrát o přehřátí, ale o nejrůznějších zástupcích...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků