Agama límcová

Autor: Kateřina Nová 21. říjen 2020

Jak pečovat o nejkrásnější ze všech agam a je potřeba ji chovat v páru? Věděli jste, že například běhá po zadních?

Zdroj: Shutterstock.com
  • Základní informace:
  • Potrava: živočišná
  • Velikost: váha 500 g, délka 60–90 cm, z toho 3/4 tvoří ocas
  • Průměrný věk: 8–10 let
  • Terárium: 200 x 100 x 200 cm
  •  

Úvod a vzhled

Jsem nejkrásnější ze všech agam a věřím, že při pohledu na mě, na mé nádherně zelené zbarvení a zvláště na mou chloubu – až 26 cm velký, pestře zbarvený límec, který rozkládám, když se jím snažím ohromit samičku, případně když chci odradit soka v lásce – těžko odoláte, abyste si mě nevzali domů. Pohled na mě vás totiž nikdy neomrzí. Jsem šikovný při šplhání a skákání, ale v případě potřeby se umím postavit i na zadní a rychle utíkat. A věřte mi, že se mnou si užijete spoustu legrace a nebudete se nikdy nudit.

 

Vztah k ostatním

V přírodě, v Nové Guineji a v Austrálii, sice žijeme v tlupách, ale v teráriu jsem raději sám, případně s nějakou milou kamarádkou. Ale byl bych nerad, kdybych o ni musel soupeřit s jiným samečkem. Jsem ve své podstatě kliďas nicméně se nerad nechávám rušit ze svého klidu –  všechno má své meze. Pokud byste se tedy rozhodli umístit do mého terária dalšího samečka, musel bych se bránit. Ani naše samičky nebývají vůči sobě příliš přátelské a často si „vjedou do vlasů“.

Pokud mě budete potřebovat někam přemístit, nebudu tak vstřícný a chápavý jako třeba pejsek a možná se budu i bránit. Rozhodně nejsem zvířátko vhodné k nějakému mazlení. Mám svou hrdost a jsem spíše určen pro okrasu. Vezměte si tedy raději rukavice, protože bych vás nerad poranil. Když už si u vás trošku zvyknu, můžete mě časem nechat třeba proběhnout po koberci. Pohyb mám moc rád a dělá mi dobře, ale raději mě dobře hlídejte, abych se při tom někde nezranil. Nejlepší bude, když mi pro mé procházky určíte místo, kam se budu opakovaně vracet a brzy se tam aklimatizuji. Prospějí mi třeba pravidelné hodinové vycházky.

 

Bydlení

Ideálním obydlím je pro mě terárium ve velikosti 200 x 100 x 200 cm, a když bude větší, o to spokojenější budu. Dno mi, prosím, vysypte čistým pískem a nezapomeňte také na menší vodní plochu, abych mohl udržovat potřebnou hygienu. Jsem dobrý lezec, a tak bude vhodné mi v zadní stěně terária vybudovat skalnatý sráz, abych se nenudil a mohl po něm šplhat. V teráriu budu potřebovat také šikmo vzepřené silné větve a umělé rostliny, abych měl možnost po nich šplhat a poskakovat.

Přírodní rostliny by mi dlouho nevydržely, protože bych s nimi udělal krátký proces. Na strop terária prosím upevněte kovovou mřížku, abych měl stále čerstvý vzduch. Mé drápky mají v zajetí tendenci přerůstat, a tak se neobejdu bez kamenů, abych si je na nich mohl obrušovat. Na vyvýšené místo mi, prosím, umístěte napájecí mističku s čistou vodou. Pro případ, že bych se někdy potřeboval schovat, dejte mi do terária také několik tubusů o větším průměru, vyrobených z korku.

Mám rád teplíčko (pocházím z tropů), a tak je dobré, když mám v teráriu teplotu až 30°C, přes noc mi postačí pokojová teplota kolem 22°C, ovšem za současného zvlhčování vzduchu (rosení). K ohřívání terária postačí chráněná 25wattová žárovka. Během dvou až tří zimních měsíců mi vyhovuje snížení teploty na 18–20°C.

Na jaře, ihned po návratu k běžným aktivitám, si s partnerkou pořizujeme potomky. Samička snáší po pěti týdnech kolem 10 vajíček, o která se příliš nestaráme, ale při vhodných podmínkách se z nich po 78–92 dnech vyklubou 14–16 cm velká, roztomilá agamátka.

 

Potrava

Živím se hmyzem, a tak si od vás rád vezmu moučné červíky, cvrčky, kobylky, housenky, mravence, pavoučky a podobné dobroty. Stačí, když mě budete krmit jednou za čtyři dny, zato se nacpu k prasknutí, aby mi pocit naplněného bříška vydržel co nejdéle. Moji potomci budou potřebovat menší množství potravy, zato každý den.

 

Zajímavosti

Snad nejzajímavější jsem ve chvíli, kdy jsem nucen použít své věhlasné zbraně. Nejprve rozevřu tlamku, vycením zuby a roztáhnu svůj pověstný štít – zřasený kožnatý límec, který se zároveň nádherně vybarví, a za současného prskání a syčení se snažím vypudit soka ze svého teritoria. Postavím se na zadní nohy a výhrůžně mrskám ocáskem. Pokud by nezapůsobilo ani to, musel bych chtě nechtě použít své ostré zoubky. V krajním případě uznám převahu protivníka, vyklidím pole, postavím se na zadní a uteču se schovat.

Autor: Kateřina  Nová
Kateřina Nová Zdraví psů a dalších mazlíčků je pro mě nejdůležitější, stejně jako jejich psychická pohoda a láskyplné soužití s námi:)
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak se připravit na příchod nového psa?

Jak se připravit na příchod nového psa?

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

15. květen 2020

Příchod nového pejska do domu je vždy nezapomenutelný milník v životě každého člověka. Ať už se jedná o roztomilé štěně nebo vděčného obyvatele útulku, vždy je to chvíle nabitá silno...

Sklípkani

Sklípkani

Pořízení mazlíčka

Autor: Kateřina Nová

16. květen 2020

Také vás fascinují sklípkani? Jsou to nádherná, velmi krotká a tichá zvířátka, která jsou nejšťastnější, pokud mohou žít v klidu někde v ústraní. Spousta lidí si o nich mylně myslí, ...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků