Umlčte psí kňučení. 3 tipy, jak na to

Autor: Petra Kejklíčková 11. březen 2021

Psi nejsou tišší jako myši. Svým hlasitým projevem dokážou někdy probudit všechny sousedy kolem. Jindy nás zvládnou přivádět k šílenství nekonečným kňouráním. Nechceme pejskům zatrhnout jejich hlasové projevy. Vždyť i vrčení mívá často svůj dobrý důvod. Jde nám o to se lépe domluvit.

Psí kňourání má vícero důvodů. Může být projevem bolesti nebo zdravotního diskomfortu. V jiném případě může jít též o stres. Než začnete s kňouráním pracovat, ujistěte se, že je váš pejsek v pořádku po fyzické stránce a že se v dané situaci ničeho nebojí. Mezi další obvyklé důvody psího fňukání, patří nuda, říkání si o pozornost nebo projevování nadšení. Jak naučit pejska, aby přestal kňourat?

Správně ostříhané psí drápky: jak na to

1) Kňučení nepodporujte

Dobře si uvědomte situaci, v níž pes kňourá. Možná stojí u dveří a chce se proběhnout po zahradě, ale vy si ho nevšímáte. Hypnotizuje vás pohledem a úpěnlivě pláče, dokud se naštvaně nezvednete od jídla a nepustíte ho ven. Gratulujeme – právě jste posílili chování, které vám tolik leží v žaludku. Psi neumí mluvit česky, a tak se s nám snaží komunikovat jinak. Používají to chování, které jim funguje. Stejně to děláme i my v našem běžném životě. Až se ocitnete ve stejné situaci příště, zkuste to vydržet, dokud pes nenabídne jiné chování. Nezapomeňte však na to, že pes je chytré stvoření a bude svůj „nátlak“ stupňovat. Obrňte se proto trpělivostí.

Jak funguje Dornova metoda pro psy?

2) Místo trestu naučte jiné chování

Vztekat se, křičet nebo trestat nemá cenu. Váš pes se vám snaží něco sdělit a nemá moc jiných možností. Dost možná mu stejná taktika vycházela spoustu let, a proto nechápe, proč jste teď tak rozrušení. Vy si možná krátkodobě ulevíte, poznamená to ale váš vzájemný vztah. Místo toho naučte psa alternativní chování. Pes bude v situaci nabízet různá chování, když zjistí, že mu to jeho oblíbené přestalo fungovat. Možná bude chvíli štěkat a kvílet. Ale pak zkusí něco, co se vám bude líbit o dost víc. Na tuto chvíli vyčkejte a dopřejte mu to, po čem toužil. Na tento okamžik se soustřeďte i v následujících opakováních situace. Jenom pozor na to, aby se pejsek nenaučil, že musí nejdřív kňučet a teprve poté si například v klidu sednout. Až pochopí, které chování vede k odměně, pomalu interval mezi chováním a odměnou prodlužujte.

3) Naučte psa lepší sebekontrole

Možná znáte situaci, kdy pes kňourá, protože vidí kamaráda a chce se za ním za každou cenu dostat. Nebo chce pozdravit příchozí hosty. V takovém případě je dobré naučit pejska lepší kontrole. Ta nejsnadnější rada je vyčkat na okamžik, kdy se pes uklidní. A teprve poté mu dopřát kontakt, na který se těšil. Pokud je v dané situaci pejsek rozrušený příliš, zkuste to příště z větší vzdálenosti. Nastavte mu zkrátka situaci tak, aby měl možnost ji úspěšně zvládnout. 

 

 

Autor: Petra Kejklíčková
Petra Kejklíčková Zvířata mě obklopovala celé mé dětství i dospívání, nejblíž jsem však měla vždy ke psům. Momentálně spolubydlím s voříškem z útulku, který mě pěkně trénuje. Na Zampi ode mě proto můžete očekávat samé psí kusy.
Další články autora

Mohlo by Vás také zajímat

Nový pejsek v rodině s dětmi

Nový pejsek v rodině s dětmi

Pořízení mazlíčka

Autor: Matouš Barel

13. květen 2020

Seznamování je úspěšně za námi, ale učení není zdaleka konec. Právě nyní přichází ta zábavná část, díky které budou mít děti možnost rozvinout naplno svůj vlastní potenciál a naučit ...

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Jak zjistit, že je pes ve stresu

Soužití a bezpečnost

Autor: Matouš Barel

14. květen 2020

Není vždy jednoduché poznat, že se pes necítí komfortně a vykazuje známky stresu nebo úzkosti - speciálně pokud jste adoptovali dospělého nebo staršího psa a víte toho o něm málo. A ...

Když váš pejsek zestárne

Když váš pejsek zestárne

Soužití a bezpečnost

Autor: Kateřina Nová

14. květen 2020

Proč je přepočet "jeden lidský rok = sedm let psích" zcela špatný a jak ho tedy správně přepočítat? Stáří sebou nese nevratné změny, se kterými je potřeba počítat a připravit na ně s...

Ještě nemáte přidaného svého mazlíčka?

To je škoda. Jakmile mazlíčka přidáte, naleznete zde všechny potřebné informace, důležité funkce a skvělé služby.

Karta mazlíčků Karta mazlíčků